• Dni mesta Rožňava

• V dňoch 15.-17.9.2022 sa konali v Rožňave Dni mesta.

Súčasťou tohto vydareného podujatia bol aj Spevácky zbor Gymnázia P.J.Šafárika v Rožňave, ktorý vystupoval dňa 16.9.2022 spolu s hosťami: Ing I.Nemčokom- ved.odb.kultúry, M.Kerkešovou,riaď.ZUŠ., M.Roxerovou, M.Vargom, N.Tomesovou, L.Palme - pedagógmi ZUŠ.

Všetkým patrí úprimné poďakovanie.

Mgr.Eva Kardošová, zbormajster.

• Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas

• Ako je už dobrým zvykom, tak i v tomto školskom roku sa v piatok 7. 10. 2022 v priestoroch auly našej školy uskutočnilo školské kolo recitačnej súťaže Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas. Keďže toto podujatie je venované významnému slovenskému rozprávkarovi P. E. Dobšinskému, jeho cieľom je poskytovanie priestoru na popularizáciu slovenskej rozprávky, ktorá je v rámci podujatia umelecky prednášaná súťažiacimi, vystupujúcimi v troch kategóriách.

Do školského kola sa tento rok zapojili dvaja žiaci z prímy, dvaja zo sekundy, jedna žiačka z tercie a dvaja žiaci z kvarty.

Na druhom mieste v II. kategórii (žiaci 5. - 6. ročníka ZŠ a 1. ročníka OGY) sa umiestnila Sabina Jakobejová a 1. miesto s postupom do okresného kola si vyslúžil Matúš Frič.

V III. kategórii (žiaci 7. - 9. ročníka ZŠ a 2. - 4. ročníka OGY) tretie miesto získala Laura Šimko zo sekundy, druhé miesto Ela Šoltésová z tercie a víťazkou, ktorá nás bude reprezentovať na okresnom kole, sa stala Katarína Hagovská z kvarty.

Obidvom postupujúcim žiakom srdečne blahoželáme a prajeme im veľa úspechov v okresnom kole.

• Expert geniality show

• Celoslovenská vedomostná súťažpre žiakov 5. – 9. ročníka ZŠ a žiakov stredných škôl.

Súťažíme 30. 11. 2022.

V kategóri EXPERT 6 si súťažiaci témy nevyberajú, odpovedajú na otázky v dvoch témach:

Ako funguje svet

geografia, biológia, prírodoveda, matematika, informatika, dopravná výchova

Päť jazykov kultúry

slovenský jazyk, anglický jazyk, dejepis, výtvarná výchova a hudobná výchova

Súťažiaci vyšších vekových kategórií si vyberú dve spomedzi šiestich ponúknutých tém:

Od Dunaja k Tatrám

Slovenské dejiny, umenie, šport, biológia, geografia, aktuality, slávni Slováci

Mozgolamy

logické hádanky, postupnosti, zaujímavé slovné úlohy, kombinačné, pojmové myslenie

Svetobežník

fyzická geografia, humánna geografia

Tajomstvá prírody

biológia, fyzika, astronómia, chémia

Do you speak English?

čítanie, bežné výrazy, gramatika, reálie

Góly, body, sekundy

história a druhy športu, rekordy, olympionizmus, športovci, fyziológia tela športovcov, strava

Prihlásiť sa môžet u pani PhDr. A. Kerekes.

• V čom spočíva krása Erasmus + projektov

• Projekty Erasmus + pomáhajú vytvárať nielen nové partnerstvá, ale hlavne nové priateľstvá a spomienky, ktoré budú pre všetkých zúčastnených nezabudnuteľné. 8 žiaci a 3 učitelia z nášho gymnázia sa už tretí rok zapájajú do projektu Erasmus + Pamäti Európy. V rámci tohto projektu sme sa zúčastnili výmenného programu v Poľsku. Počas 9 dní sme navštívili historické mesto Krakow. V Koszaline sme boli hosťovaní našou partnerskou školou. Počas týchto nezabudnuteľných dní sme v meste Gdaňsk absolvovali prehliadku múzea druhej svetovej vojny, v meste Stuhoff sme videli na vlastné oči hrôzu spôsobenú druhou svetovou vojnou, ktorá sa diala v koncentračných táboroch. Mali sme možnosť predstaviť si aj ťažký život vojakov , ktorí sa ukrývali v bunkroch v meste Ustka, kde sme navštívili múzeum bunkrov z druhej svetovej vojny. Počas konferencie so svedkom z druhej svetovej vojny a následne aj s paňou z Ukrajiny nám títo ľudia priblížili krutosť a hrôzy spôsobené vojnou.

Zároveň naši žiaci spoločne pracovali na rôznych výstupoch, kde spracovávali informácie o ekonomických následkoch vojny. V rámci tohto stretnutia sa učitelia ekonomiky a dejepisu venovali príprave metodík a vyučovacích hodín s materiálmi, ktoré budú využiteľné aj na hodinách dejepisu.

Okrem tejto vážnej témy však hlavným cieľom bolo zblížiť sa s inými ľuďmi z iných krajín a aj vďaka tomu pochopiť, že vojna nie je cesta, ale cestou k mieru je súdržnosť, pochopenie, priateľstvo a láska.