Mestský spevácky zbor P.J. Šafárika pri Gymnáziu Pavla Jozefa Šafárika v Rožňave opäť reprezentoval nielen školu, ale aj Mesto Rožňava, v rámci programu pri príležitosti Mesiaca úcty k starším.
Mgr. Eva Kardošová
Mestský spevácky zbor P.J. Šafárika pri Gymnáziu Pavla Jozefa Šafárika v Rožňave opäť reprezentoval nielen školu, ale aj Mesto Rožňava, v rámci programu pri príležitosti Mesiaca úcty k starším.
Mgr. Eva Kardošová
Stredoškolská odborná činnosť (SOČ) je súťaž zameraná na 17 odborných oblastí (prírodovedné, technické, humanitné a spoločensko-vedné odbory), ktorej cieľom je:
čomu sa venujú.
Podmienkou je písomná odborná práca. Autor resp. autori prácu obhajujú ústne pred odbornou hodnotiacou komisiou.
Pre koho je SOČ určená? Pre všetkých žiakov vo veku od 15 do 21 rokov.
A čo takáto práca dá žiakovi?!?
Nič nemôžete stratiť, naopak získať - skúsenosť, sebavedomie, výhru.
Súťažné odbory SOČ 2023/2024 – 46. ročník:
01 Problematika voľného času
02 Matematika, fyzika (do obsahu odboru sa dopĺňa štatistika)
03 Chémia, potravinárstvo
04 Biológia
05 Životné prostredie, geografia, geológia
06 Zdravotníctvo, farmakológia
07 Pôdohospodárstvo (poľnohospodárstvo, lesné a vodné hospodárstvo)
08 Cestovný ruch, hotelierstvo, gastronómia
09 Strojárstvo, hutníctvo, doprava
10 Stavebníctvo, geodézia, kartografia (do obsahu odboru sa dopĺňa interiérový dizajn)
11 Informatika
12 Elektrotechnika, hardware, mechatronika
13 História, filozofia, právne vedy
14 Tvorba učebných pomôcok, didaktické technológie
15. Ekonomika a riadenie
16 Teória kultúry, umenie, umelecká, odevná tvorba
17 Pedagogika, psychológia, sociológia
Ak máš záujem kontaktuj metodika SOČ na našej škole: PhDr. Anitu Kerekes
V dňoch 17.-19.10. 2023 sa v Ružomberku konalo 3. stretnutie Parlamentu detí a mládeže ako stáleho poradného orgánu komisára pre deti prof. MUDr. Jozefa Mikloška.
Cieľom bolo formou interaktívnych workshopov posilniť participáciu detí a mládeže a umožniť im vyjadriť svoj názorov na aktuálne témy. Tohto stretnutia sa za náš okres zúčastnila naša žiačka Katarína Adamková zo sexty.
Aj naša škola sa v spolupráci s Diecéznou charitou v Rožňave pripojila k výzve "Ponožkový október", vďaka ktorej sa vynasnažíme vyzbierať čo najviac ponožiek, ktoré budú darované charite.
V piatok 20. októbra 2023 sme s našimi 4 žiačkami z nižšieho gymnázia zavítali do rodiska P. E. Dobšinského, nášho významného zberateľa slovenských ľudových rozprávok - do Slavošoviec, kde sa na jeho počesť konalo okresné kolo recitačnej súťaže. Odniesli sme si z neho krásne 3. miesto, ku ktorému blahoželáme Ele Šoltésovej z kvarty.
Všetkým zúčastneným ďakujeme za reprezentáciu školy.
Milí žiaci,
chceli by sme vás požiadať o zahlasovanie za najlepšie logo Akreditácie Erasmus +
Hlasovať môžete do 27.10.2023.
https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLScZEnlWid6Hr8X5lH0gIw5dP-tep3RG_m_x7WtN1LczLZDwdg/viewform
Ďakujeme
V utorok 17.10. sa zúčastnili žiaci 3.A a 3.B exkurzie „Gotická cesta“, ktorú organizovalo Banícke múzeum v Rožňave spolu s OZ Gotická cesta. Absolvovali sme Štítnický okruh s kostolmi v Plešivci, Koceľovciach a Štítniku. Tieto kostoly, pôvodne postavené na panstvách Bubekovcov a Štítnických, v júni 2022 získali prestížnu značku Európske dedičstvo. Pre všetky tieto kostoly sú typické stredoveké nástenné maľby, ktorých autormi sú aj taliansky maliari a ich žiaci.
V pondelok, 16.10.2023 sa žiaci 1.A 1.B 1.D a kvinty zúčastnili exhibičnej debaty. Debatnú tézu “Mobily nám prinášajú viac škody ako úžitku” odprezentovali členovia debatného klubu, ktorý na našej škole pôsobí pod vedením pani profesorky Kalinovej. Cieľom debaty bolo ukázať spolužiakom, o čom debata vlastne je a aké zručnosti a skúsenosti v nej môžu získať. Okrem znalosti argumentácie a prehĺbenia kritického myslenia práca v klube prináša aj nové priateľstvá, tímovú spoluprácu a zábavu. Za túto skúsenosť veľmi pekne ďakujeme. Tešíme sa na ďalšie aktivity a nových členov debatného klubu.
Sofia Sústriková
Opätovne sme získali prestížny certifikát NQL (National Quality Label) v rámci programu eTwinning za našu neustálu snahu o zlepšovanie kvality našich projektov a spolupráce. Tento úspech je výsledkom tvrdej práce a oddanosti nášho tímu v rámci eTwinning.
Projekt Exploring regional history prebiehal medzi medzi Slovenskom a Chorvátskom. Dokopy bolo v projekte zapojených 30 žiakov vo veku 17-19 rokov. Z našej školy to boli 10 žiaci z oktávy: N. Liptáková, M. Herčka, E. Línerová, R. Mihóková, K. Turicová, N. Gallová, K. Fedorová, T. Cingel. D. Šoltés, T. Tomášiková. Jedným z mnohých krásnych výstupov je aj táto e-kniha.
Tento projekt bol zameraný na spoznávanie regionálnej histórie partnerskej krajiny, historických pamiatok, kultúry a šľachtických rodov Andrássy a Zrínsky. V spolupráci s partnerskou krajinou sme zvyšovali povedomie regionálnej histórie, zároveň sme zvyšovali povedomie o Európskom kultúrnom dedičstve a jeho hodnotách. Žiaci si zlepšili komunikačné zručnosti v anglickom jazyku a naučili sa pracovať s rôznymi Web 2.0 nástrojmi a spolupracovať v medzinárodných tímoch.
NQL certifikát je ocenením našej schopnosti dosahovať vysoké štandardy kvality v e-Twinning projektoch a dodržiavať najlepšie postupy v oblasti medzinárodnej spolupráce a vzdelávania. Spoločne budeme pokračovať v posilňovaní kvality našich e-Twinning projektov a vytváraní nových príležitostí pre našich študentov.
PhDr. Anita Kerekes
Dňa 16.10.2023 sme sa na našej škole obliekli do ružovej farby, ako symbol solidarity a boja proti rakovine prsníka u žien. Tento deň bol aj nami venovaný pre tých, ktorí trpia týmto ťažko liečiteľným ochorením.
Dňa 12.10.2023 si žiaci V. B spolu s pani profesorkou Szankovou za pomoci programu Vedecký kuriér pod záštitou Európskej noci výskumníkov pripravili ukážky množstva zaujímavých experimentov pre žiakov I. OA. Tematika pokusov a pozorovaní sa niesla pod názvom „Čo všetko dokáže voda a ako sa dajú oklamať oči". Žiaci prímy sa mohli nadchnúť nielen nad pokusmi, ktoré opisovali a vysvetľovali vlastnosti kvapalín či svetla, ale aj vzťah medzi hustotou a teplotou plynných látok alebo kladne a záporne nabitými časticami. Žiaci mohli skúmať dlhodobý proces vyparovania a následnej kondenzácie vody, ale taktiež aj chvíľkové pozorovanie rozkladu svetla. Táto netradičná hodina fyziky hravo priblížila každodenné prírodné javy a zákonitosti tak, aby si to mladí žiaci mohli jednoducho zopakovať aj doma.
Slovenské školy sa už po piatykrát zapojili do osláv programu Erasmus+ a naše gymnázium ani tentokrát nebolo výnimkou! Piatkové vyučovanie sme žiakom spríjemnili prezentáciou programu Erasmus+, vďaka ktorému môžu vycestovať do zahraničia, a tak si nielen zlepšili svoje jazykové znalosti, ale hlavne okúsiť kultúru rozmanitých krajín na vlastnej koži a mať nezabudnuteľné zážitky.
Aby sme našich žiakov naladili čo najviac a povzbudili ich k participácii na projektoch a mobilitách, inšpirovali sme ich videami našich študentov, ktorí už majú podobnú skúsenosť za sebou a bez váhania by si ju kedykoľvek zopakovali. Videami však prispeli nielen žiaci, ale i učitelia, ktorí sa zúčastnili na rôznych kurzoch či job shadowingu, t. j. pozorovania pri práci učiteľov v zahraničí, aby sa aj oni neustále zdokonaľovali vo svojom odbore a motivovali svojich žiakov k učeniu sa cudzích jazykov.
Po krátkych zostrihoch z ciest sme pokračovali kvízom cez Kahoot, kde sa naši žiaci dozvedeli rôzne zaujímavosti o Erasme – koľko krajín a študentov už doň bolo dosiaľ zapojených, odkedy tento program funguje či koľko osôb zatiaľ vďaka mobilite navštívilo Slovensko.
Víťazov sme odmenili drobnosťami s logom Erasmu a potom sme už našich žiakov nechali vyskúšať si rôzne aktivity, ktoré pre nich pripravili či už ich spolužiaci alebo učitelia
na zahraničných mobilitách.
Opätovne sme získali prestížne certifikáty NQL (National Quality Label) v rámci programu eTwinning za našu neustálu snahu o zlepšovanie kvality našich projektov a spolupráce. Tento úspech je výsledkom tvrdej práce a oddanosti nášho tímu v rámci eTwinning.
Projekt From History to Fashion medzi Slovenskom, Francúzskom a Talianskom prebiehal pod vedením p.prof. Slabej. Dokopy bolo v projekte zapojených 51 žiakov vo veku 17-19 rokov. Jedným z mnohých krásnych výstupov je aj táto e-kniha.
Projekt Our European Sustainable City so Španielskom prebiehal pod vedením p.prof. Zuzany Polónyovej a v spolupráci s p.prof. Ivetou Hlivákovou a Gabrielou Görgeyovou. Tento projekt bol zameraný na životné prostredie a udržateľnosť a z našej školy na ňom pracovali žiaci z terajšej tercie. Na projekte spolupracovalo dokopy 45 žiakov. Medzi výstupy patrili aj pracovné listy vytvorené žiakmi, videá kde žiaci predstavujú svoje imaginárne udržateľné mesto, maketa vodného mlynu či videokonferencia.
NQL certifikát je ocenením našej schopnosti dosahovať vysoké štandardy kvality v e-Twinning projektoch a dodržiavať najlepšie postupy v oblasti medzinárodnej spolupráce a vzdelávania. Spoločne budeme pokračovať v posilňovaní kvality našich e-Twinning projektov a vytváraní nových príležitostí pre našich študentov.
V stredu 11,10.2023 žiaci zo sekundy pokračovali vo vyučovaní v knižnici. Dozvedeli sa zaujímavé informácie o Veľkomoravskej ríši. Ahoj posielam na stránku.Vedomosti si preverili vylúštením krížovky a už si vedia napísať aj svoje meno v hlaholike.
V rámci akreditácie Erasmus + sa 10 žiakov z VIII.OA vybralo na týždňovú mobilitu žiakov do chorvátskeho Čakovca s kolegami Anitou Kerekes a Miroslavom Droždiakom. Pestrý program sa začal 9. októbra 2023 a naši žiaci sa oboznamujú s históriou rodiny Zrinských a porovnávajú ju s históriou rodiny Andrássyiovcov. Pestrý program pripravený chorvátskou školou je nielen veľmi zaujímavý ale aj prínosný. Žiaci sa oboznamujú so vzájomnou históriou našich krajín a tým získavajú aj hlbšie pochopenie dôležitosti príslušnosti k Európskej únii.
V rámci Akreditácie Erasmus + sme rozbehli aj prvé pozorovanie pri práci , tzv. Job Shadowing. Od 9.10.2023 do 13.10.2023 sa Job shadowing začal pre Tímeu Lörincz, ktorá práve v tomto týždni absolvuje pozorovanie výchovno-vzdelávacieho procesu na Gimnáziu Bolyaiho v Maďarsku v meste Kecskemét. Pozorovanie pozostáva z hospitácií na vyučovacích hodinách maďarského jazyka a literatúry, dramatickej a mediálnej výchovy a taktiež matematiky. Pedagogický zbor gymnázia spolu s mentorkou, kolegyňou Mónika Muráncsik Tóth ju prijali veľmi srdečne.
Vďaka prednáške organizovanej knižnicou sme sa so študentami seminárnej skupiny z predmetu Dejín umenia preniesli do 14. storočia a virtuálne sme sa prešli po ,,Gotickej ceste“. Nahliadli sme do niekoľkých gotických kostolov s historickým významom a pochopili sme aké je dôležité vidieť a poznať pre zachovanie a záchranu histórie o to viac, že sa to nachádza tu u nás na Gemeri a Malohonte. Prostredníctvom prednášajúceho sme si priblížili obsah gotických výzdob kostolov.
Za sprostredkovanie prednášky ďakujeme Gemerskej knižnici Pavla Dobšinského a prednášajúcemu Petrovi Palgutovi z TIC a zo združenia Gotická cesta.
Mgr. Barbora Krajčiová
Powered by aSc EduPage