Opatrenia na riešenie situácie šikanovania
V prípade, že sa vyskytne prípad šikanovania, sa použijú tieto opatrenia:
1. Opatrenia pre obete:
a) individuálna práca s obeťou,
b) zvážiť možnosť odporučiť rodičom obete vyhľadať odbornú starostlivosť (hlavne CPPPaP),
c) zorganizovať skupinový intervenčný program školy v spolupráci s CPPPaP,
d) zvýšiť informovanosť a poradenstvo pre rodičov žiakov.
2. Opatrenia voči agresorovi:
a) individuálna práca s agresorom,
b) možnosť odporučiť rodičom agresora spoluprácu s CPPPaP,
c) zorganizovať skupinový program v spolupráci s CPPPaP,
d) uloženie výchovných opatrení: napomenutie a pokarhanie triednym učiteľom, riaditeľom školy, podmienečné vylúčenie, vylúčenie
e) zníženie známky zo správania,
f) zvýšiť informovanosť a poradenstvo pre rodičov žiakov.
3. Opatrenia v mimoriadnych prípadoch:
a) odporučiť rodičom umiestniť žiaka na dobrovoľný diagnostický pobyt v diagnostickom centre, prípadne do liečebno-výchovného sanatória,
b) oznámiť prípad príslušnému Úradu práce, sociálnych vecí a rodiny - sociálno-právna ochrana detí za účelom využitia nutných výchovných opatrení v prospech maloletého v zmysle zákona č. 195/1998 Z. z. o sociálnej pomoci, v znení neskorších predpisov,
c) oznámiť prípad príslušnému útvaru Policajného zboru SR, ak došlo k závažnejšiemu prípadu šikanovania, pri ktorom je podozrenie, že bol spáchaný trestný čin alebo čin inak trestný (u maloletých).
Spolupráca školy s rodičmi žiakov a ďalšími inštitúciami v prípade šikanovania
1. Pri podozrení na šikanovanie alebo zneužívanie návykových látok žiakom sú koordinátor prevencie, výchovný poradca, ale hlavne triedni učitelia povinní upozorniť rodičov žiakov, aby si všímali možné príznaky, a súčasne im ponúknuť pomoc. Táto povinnosť platí tak pre rodinu obete ako aj pre rodinu agresora.
2. Pri pohovore s rodičmi sú učitelia povinní dbať na taktný prístup a najmä zachovanie dôvernosti informácií.
3. V prípade, že na škole pracuje Študentský parlament (ŠP), koordinátor pre prácu so ŠP zabezpečí, aby participoval na riešení negatívnych účinkov správania.
4. Spoluprácu pri danej problematike so špecializovanými inštitúciami za školu zabezpečuje koordinátor prevencie, výchovný poradca a vedenie školy.
5. Pri podozrení, že šikanovanie naplnilo skutkovú podstatu priestupku alebo trestného činu, je riaditeľ školy povinný oznámiť túto skutočnosť príslušnému útvaru PZ SR.
6. Riaditeľ školy je povinný bez zbytočného odkladu oznámiť orgánu sociálno-právnej ochrany skutočnosti, ktoré ohrozujú žiaka, alebo že žiak spáchal trestný čin, prípadne opakovane páchal priestupky.