Pýtate sa, čo robí v počítačovej učebni VT2 terárium? Všimli ste si, ako je vynovená počítačová učebňa VT1?
Za všetkým stojí projekt IT Creativity Lab, ktorý vzišiel z iniciatívy a spolupráce Košického samosprávneho kraja so združením Košice IT Valley. Naša škola ako jedno z 5 gymnázií v Košickom samosprávnom kraji v uplynulom kalendárnom roku úspešne spracovala projekt, ktorého hlavným cieľom je dlhodobo zvyšovať rozvoj digitálnej gramotnosti žiakov gymnázia prepojením školského vzdelávania s praxou. Každá škola získala okrem finančnej dotácie KSK na vylepšenie doterajšej IT infraštruktúry aj partnera – dvojičku, ktorý im pomáha s implementáciou projektu po odbornej stránke.
Sme veľmi radi, že si našu školu vybrala práve firma GlobalLogic Slovakia s.r.o., ktorá je lídrom v oblasti digitálneho inžinierstva. Spolupráca s firmou predstavuje pre našich žiakov možnosť pracovať na 2 reálnych projektoch, vyskúšať si IT pozície ako sú webdizajnér, webdeveloper, „product owner“. Pod vedením skúsených mentorov – odborníkov z praxe zažijú proces vývoja softvérového produktu od analýzy a špecifikácie požiadaviek až po samotnú inštaláciu a testovanie.
Žiaci zapojení do projektu Inteligentné terárium pracujú na technologickom riešení, ktoré má predstavovať autonómny systém pre udržanie vhodného prostredia užovky a to riadením teploty, vlhkosti a osvetlenia. Okrem toho chcú vytvoriť jednoduchú mobilnú aplikáciu, ktorá bude informovať chovateľa užovky o aktuálnych podmienkach v teráriu. Vďaka projektu sa zvýši povedomie našich študentov o samotnej užovke červenej, podmienkach jej chovu a prirodzenom biotope.
Momentálne finišujú na osadení krytu, v ktorom budú umiestnené senzory zabezpečujúce automatické riadenie prostredia vhodného pre užovku a naši webdizajnéri pripravili grafický návrh pre mobilnú a webovú aplikáciu.
Projekt Databáza riešených úloh z prírodovedných predmetov vznikol z iniciatívy samotných maturantov, ktorí po mesiacoch dištančnej výučby cítili istý handikep, keďže nemali dostatočné zručnosti, ktoré sa dajú získať len prepočítaním dostatočného množstva príkladov. Databáza vyriešených úloh z matematiky, fyziky a biológie by im mala pomôcť k úspešnej maturite.
Už v decembri a následne v januári zapojení žiaci, v prevažnej miere štvrtáci, absolvovali úvodné školenia z LATEX-u – jazyka, ktorý slúži na písanie textových dokumentov, zväčša odborných a vedeckých článkov. Spracovali zadania úloh podľa tém najskôr v papierovej podobe, neskôr ich preklopili do elektronickej formy. Na plné obrátky pracujú aj dizajnéri a hlavne naši programátori v oboch projektoch, ktorí okrem pravidelných meetingov so svojimi mentormi, na ktorých získavajú obrovské kvantum vedomostí nad rámec bežného gymnaziálneho štúdia, veľa študujú aj samostatne a posúvajú náš projekt k jeho úspešnému naplneniu. Výsledné projekty budú žiaci prezentovať na Záverečnej konferencii v júni 2022.
Na záver pár faktov.
Počet doteraz zapojených žiakov do oboch projektov: 59
Použité technológie: Raspberry, Python, server – OS LINUX –Ubuntu, webový server – NGINX, HTML, CSS3, Figma.
A pre všetkých, ktorí majú ešte chuť zapojiť sa do niektorej z aktivít projektu zacitujeme Tibora Radačovského - softvérového riaditeľa firmy @GlobalLogic Slovakia s.r.o. a súčasne lídra celej práce so študentami: „Nezáleží na tom či žiaci, ktorí sa zúčastnia projektu budú pokračovať v štúdiu IT, ekonómie alebo medicíny – dôležité je, že im projekt ukáže, čo všetko informačné a komunikačné technológie dokážu a v budúcnosti to budú možno práve oni, ktorí budú iniciovať nové nápady a SMART riešenia v rôznych oblastiach života“.
V najbližšom článku sa dozviete niečo viac o samotných účastníkoch projektu a o tom ako vidia projekt oni.