Druhé medzinárodné stretnutie v Gioia del Colle v Taliansku
Po úspešnej návšteve učiteľov a žiakov z partnerských škôl z Grécka, Talianska a Poľska, ktorých sme privítali na pôde Gymnázia P. J. Šafárika v Rožňave v dňoch od 21. do 25. marca 2022, sa konalo druhé medzinárodné stretnutie predstaviteľov jednotlivých zapojených škôl počas druhého májového týždňa v malebnom mestečku Gioia del Colle v Taliansku, vzdialeného 39 km od prístavného mesta Bari.
Členovia projektového tímu v zložení PaedDr. Evy Szanyiovej, koordinátorky projektu, ôsmich študentov z I. a II. ročníka stredoškolského štúdia a ďalších dvoch vyučujúcich zastupujúcich rožňavské gymnázium tak mali možnosť participovať na bohatom programe pripravenom učiteľmi z Talianska, ktorý pozostával z rozmanitých projektových aktivít zameraných na priblíženie tematiky druhej svetovej vojny, ktorá hlboko zasiahla životy miliónov ľudí a ovplyvnila ich myslenie, čo sa odzrkadlilo nielen v spoločensko-historickom kontexte, ale i v literárnom umení. Bolo to v prvom rade majstrovstvo spisovateľov a ich buď citlivý, odmietavý, kritický, alebo súcitný pohľad na dejinné udalosti v rokoch 1939 – 1945, ktoré sa stali námetom na tvorivé workshopy pre učiteľov a študentov počas ich týždňového výmenného pobytu v Gioia del Colle.
Ten bol zahájený v pondelok 9. mája otváracím ceremoniálom v prostredí strednej školy Liceo Scientifico ‘Canudo’, na ktorom boli všetci účastníci projektu srdečne privítaní a po ktorom nasledovala prezentácia krajiny z geografického, spoločenského a historického hľadiska v réžii talianskych študentov.
Po úvodnom zoznámení žiaci dostali príležitosť lepšie sa spoznať aj vďaka divadelnému worskshopu, ktorý prebiehal priamo na doskách Teatra Rossini, mestského divadla v Gioia del Colle. Zo študentov sa tak na okamih stali herci, ktorých úlohou bolo znázorniť emócie vyplývajúce z pokynov režiséra zadávaných priebežne, priamo na javisku. Žiaci sa preto museli do svojej role dôkladne vžiť, aby ju boli schopní hodnoverne stvárniť aj prostredníctvom neverbálnej komunikácie. Celé alternatívne divadelné predstavenie študentov bolo ukončené známou talianskou partizánskou piesňou Bella ciao z čias druhej svetovej vojny, ktorá ospevuje boj partizánov za slobodu a vyzdvihuje ich hrdinské činy.
Poobedňajší pondelkový program pokračoval prezentáciou kultúrneho a prírodného dedičstva Slovenska v podaní študentov z Rožňavy, ako aj prípravou metodiky a učebných plánov na tému druhej svetovej vojny, ktoré vytvárali učitelia z jednotlivých krajín, ovládajúcich danú problematiku. Po nich nasledovala spoločná komentovaná prehliadka historického centra mesta, ktorá sa stala inšpiračným zdrojom pri tvorbe pracovných listov, zahŕňajúcich historickú a literárnu zložku o 2. svetovej vojne.
Utorok sa niesol v znamení prezentácií o Grécku a Poľsku – ich prírodných a kultúrnych dedičstvách, ako aj geografických a spoločensko-historických informáciách, o čo sa postarali študenti z daných krajín. Následne všetci žiaci pracovali na celotýždňových projektových výstupoch v skupinách, ktorých výsledkom bolo vytvorenie komiksu, spoločenskej hry, malieb a krátkych próz či básní. Učitelia zase absolvovali workshop zameraný na spracovanie dejinných udalostí z obdobia 2. svetovej vojny a ich obrazu v literárnych dielach, pričom za východisko pri tvorbe inovatívnych študijných materiálov zvolili dielo Zlodejka kníh od M. Zusaka.
Poobedňajší utorkový program bol zavŕšený spoločnou návštevou normandského hradu v Gioia del Colle.
V stredu sa celá posádka výletníkov vybrala po stopách druhej svetovej vojny do Bari, v ktorom došlo k leteckému útoku nemeckých bombardérov na spojenecké sily a lodnú dopravu v decembri 1943. Z Bari smerovali kroky žiakov aj učiteľov do Alberobello, v ktorom bol zriadený koncentračný tábor riadený fašistickými úradmi a do ktorého bolo v rokoch 1940 až 1949 deportovaných mnoho európskych, ale aj mimoeurópskych občanov. Poznatky nadobudnuté vďaka prehliadkam obidvoch miest takisto učiteľom poskytli mnoho zaujímavých podnetov pri tvorbe pracovných listov, do ktorých tentokrát zapracovali aj dielo o osude Anny Frankovej.
Vo štvrtok exkurzia pokračovala v meste Polignano, na ktorého pobreží sa nachádza relikvia vojenského bunkra z čias druhej svetovej vojny.
Piatok bol záverečným dňom a zároveň vyvrcholením celotýždňovej kreatívnej skupinovej práce všetkých žiakov, ale i učiteľov. V dopoludňajších hodinách sa žiaci pochválili svojimi projektovými výstupmi, na ktorých usilovne pracovali počas týždňa, ale zároveň dostali priestor aj na odprezentovanie výtvorov, na ktorých sa podieľali ešte pred samotnou návštevou Talianska. Ich úlohou bolo predstaviť jedno prozaické a jedno poetické dielo od domáceho autora, ktoré reaguje na udalosti z obdobia 2. svetovej vojny, pričom pri tvorbe svojich videí či prezentácií využili rozličné inovatívne online nástroje, aplikácie či vzdelávacie platformy.
Za vynikajúco odvedenú prácu a účasť na druhom medzinárodnom stretnutí si žiaci aj učitelia na konci piatkového programu v rámci záverečného ceremoniálu prevzali diplomy a po ňom nasledovala spoločná rozlúčka.
Študentom sa vôbec neodchádzalo domov ľahko, keďže okrem nových vedomostí, skúseností a zlepšovaní si svojich jazykových zručností získali aj nové cenné priateľstvá a nezabudnuteľné zážitky. Učitelia zas mali možnosť zdieľať svoje inšpiratívne nápady pri tvorbe učebných materiálov s kolegami z iných krajín, čo opäť napomohlo v ich profesijnom raste, a to všetko vďaka projektu Erasmus+.