V pondelok 21.10. navštívili našu školu z neziskovej organizácie SEEDS. Workshopom na tému "Sloboda a demokracia fiktívne voľby do Európskeho parlamentu", si žiaci mohli vyskúšať vytvoriť vlastné politické strany s politickým programom a súťažili o víťazstvo vo voľbách.
Novinky
Workshopom na tému "Sloboda a demokracia fiktívne voľby do Európskeho parlamentu"
Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas
Filip Hudaček (I.OA) a Laura Šimko (IV.OA) sa 16.10.2024 stretli s najlepšími recitátormi v okrese na súťaži Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas, ktorá sa organizuje na počesť Pavla Dobšinského. Známy rozprávkar pôsobil niekoľko rokov v Rožňavskom Bystrom ako farár, preto prebiehala súťaž práve v tejto dedine, v ktorej si obaja naši žiaci vyslúžili 3.miesto.
Ďakujeme.
Deň otvorených dverí na UPJŠ
Žiaci sexty sa dňa 18.10.2024 zúčastnili na Dni otvorených dverí UPJŠ v Košiciach, kde ich čakal bohatý program zameraný na rôzne oblasti. Mohli si pozrieť areál a vnútorné priestory univerzity a takisto získať informácie o možnostiach štúdia priamo od študentov a vyučujúcich. Pripravené boli aj rôzne zaujímavé aktivity, ktoré si žiaci s nadšením vyskúšali. Viedenská kaviareň na katedre germanistiky, nekonečné vzorce na chémii či fyzike, ale aj tlmočenie či možnosť vyskúšať si chirurgické šitie žiakov veľmi zaujali.
Zodpovedná: Mgr. Henrieta Horváthová
EPAS: Vyhrali sme 3. miesto na Slovensku, pocestujeme do Štrasburgu
V minulom školskom roku 2023/2024 sme aktívne pracovali aj s našimi junior ambasádormi na vzdelávacom programe Ambasádorská škola Európskeho parlamentu. Našu snahu ocenila Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku a udelila nám 3. miesto a s ním spojenú výhru do Europarlamentu v Štrasburgu. EPAS umožňuje žiakom pochopiť, aké majú práva ako občania EÚ, dozvedieť sa viac o úlohe Európskeho parlamentu, o európskej parlamentnej demokracii. Celoročne sme organizovali praktické aktivity súvisiace s programom na vyučovacích hodinách, vytvárali sme obsah na sociálnych sieťach, organizovali podujatia, vytvorili sme informačný kútik v učebni dejepisu, zapájali sme sa do súťaží, workshopov a akcií. Táto iniciatíva spája Európsku úniu a jej občanov a zároveň podporuje parlamentnú demokraciu a angažovanosť mladých ľudí.
Junior ambasádori: J. Chlebo, J. Kardošová, S. Nahalková, S. Siarkevich, V. Gazdíková- 4.A, N. Mareková, S. Skokanová-2.A
Srdečne blahoželáme!
PhDr. Anita Kerekes- senior ambasádorka programu
Začnite s vystavovaním!
Dňa 10. 10. 2024 sa žiaci 3. A triedy a seminaristi z dejepisu zo 4.A a 4.D zúčastnili zážitkového seminára pri príležitosti 80. výročia Slovenského národného povstania. Počas seminára sa žiaci oboznámili s regionálnymi dejinami SNP. Hlavnou úlohou „vystavovateľov“ bolo zostaviť a pripraviť výstavu zo zbierok výtvarného fondu. Žiaci následne riešili zadania, ktoré ich viedli k historickej reflexii SNP.
PhDr. Anita Kerekes
Ing. Iveta Hliváková
Slovenčina nemusí byť postrachom
Často sa stretávame s fenoménom, že slovenčina, napriek tomu, že je naším materinským jazykom, je pre našich žiakov často strašiakom. Avšak, nájdu sa medzi nimi stále takí, ktorým nerobí problém čitateľská gramotnosť, tvorba vlastného textu či zaujatie stanoviska k rôznorodých témam. Jedenásť takýchto odvážlivcov z tercie a kvarty sa preto v utorok 15. októbra zúčastnilo školského kola olympiády zo slovenského jazyka a výsledky sú nasledovné. Na 3. mieste sa umiestnila Laura Šimko, 2. miesto patrí Natálii Dávidovej a postup do okresného kola si tentokrát zabezpečil Jakub Chochol z kvarty. Srdečne blahoželáme a držíme palce!
Halloween
Pink October
Každoročne si 15. októbra pripomíname Deň za zdravé prsia, ktorý symbolizuje ružová stužka. Preto v utorok študenti našej školy vyjadrili ružovým oblečením podporu tým pacientkám, ktoré s touto zákernou chorobou bojujú. Spoločne tak prispeli k šíreniu osvety o rakovine prsníka a vyjadrili solidaritu všetkým, ktorí sú touto chorobou postihnutí.
Správna voľba povolania
Erasmus days 2024
Október je už každoročne známy propagáciou programu Erasmus+ a osláv s tým spojených. Inak tomu nebolo ani v tomto šk. roku v našej škole, kde si kolegovia, ktorí sa zúčastnili zahraničnej mobility, v pondelok 14. októbra pripravili pre našich žiakov 6 rôznych stanovíšť, na ktorých mali možnosť vyskúšať si svoje jazykové znalosti, ale nadobudnúť aj nové vďaka rozmanitým aktivitám v španielskom, francúzskom, talianskom, ale aj anglickom jazyku. Praktické možnosti vedy, inžinierstva, techniky, matematiky a umenia, známe ako vzdelávací modul STEAM, zásady demokratickej krajiny očami našich žiakov či ekologická udržateľnosť v bežnom živote si medzi aktivitami tiež našli svoje miesto.
5
Job shadowing
Vzájomné vzdelávanie učiteľov nie je len zdieľaním vedomostí, ale aj budovaním silnejšej pedagogickej komunity, ktorá spoločne rastie, inšpiruje sa a posúva hranice vzdelávania pre budúce generácie. Od 6.10.-11.10.2024 sme hosťovali 8 kolegov z Cypru, Fínska, Litvy, Španielska a z Tenerife. V rámci tohto týždňa mali kolegovia zo zahraničia možnosť nahliadnuť do nášho vyučovacieho procesu. Pedagógovia z našej školy predstavili svoje výučbové metódy a spôsob práce a od zahraničných kolegov získali spätnú väzbu. Vzájomné interakcie zainteresovaným poskytli možnosť zdokonaliť sa v praxi, budovať vzťahy a inšpirovať sa od kolegov, čo má pozitívny vplyv
na celkovú kvalitu vzdelávania. Sú to cenné príležitosti na osobný a profesionálny rast nás všetkých.
Tajomstvá mikroskopického sveta – proteíny pod lupou
Dňa 11. 10. sa v rámci projektu Navštív svoju školu, spoznaj svojho vedca vybraní žiaci nášho gymnázia
zúčastnili prednášky z biofyziky
Tajomstvá mikroskopického sveta – proteíny pod lupou.
Lektormi prednášky boli:náš bývalý žiak Mgr. Tomáš Bíró (absolvent magisterského študijného programu Biofyzika na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach)
a RNDr. Viktória Fedorová (absolventka Univerzity Karlovej v Prahe v magisterskom odbore Genetika, molekulárna biológia a virológia).
Obidvaja sú v súčasnosti študenti doktorandského štúdia v odbore biofyzika na Univerzite Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach.
RNDr. Marián Koreň
Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vla
V utorok 8.10.2024 sa niektorí žiaci nižšieho osmeročného štúdia stretli na súťaži Zlatá podkova, zlaté pero, zlatý vlas a zmerali si sily v prednese slovenských rozprávok.
Súťažilo sa v dvoch kategóriách, z ktorých do okresného kola postupuje jeden súťažiaci (prvé miesto).
Umiestnenia sú nasledovné:
II.kategória (I.OA):
1.miesto - Filip Hudaček
2.miesto - Nina Fábiánová
3.miesto - Tomáš Hagovský
III.kategória:
1.miesto - Laura Šimko (IV.OA)
2.miesto - Matúš Frič (IV.OA)
3.miesto - Róbert Zdechovan (II.OA)
Všetkým srdečne blahoželáme a prajeme veľa úspechov.
Exkurzia Prešov- Bardejov
Dňa 8.10.2024 sa uskutočnila exkurzia do Solivaru v Prešove a do mesta Bardejov, ktorej sa zúčastnili jednotlivci z triednych kolektívov 2.A, 2.D, 3.A, 3.D, 4.A,4.B, 5.B a VIII.OA. Žiaci mali možnosť spoznať Solivar v Prešove, ktorý patrí medzi najvýznamnejšie technické pamiatky na Slovensku a získať nové informácie o ťažbe, výrobe, spracovaní a využívaní tohto „bieleho zlata“. Naša cesta ďalej pokračovala do mesta Bardejov, kde sme navštívili Baziliku svätého Egídia, ktorá je jedinečnou gotickou sakrálnou stavbou na Slovensku. Súčasťou prehliadky bolo aj Radničného námestie.
Mgr. Soňa, Kostková, PhDr. Anita Kerekes
3
Ponožkový október
Medzinárodný maratón mieru
Naši žiaci sa dňa 6. 10. 2024 zúčastnili Medzinárodného maratónu mieru 2024 v Košiciach. Celkovo sa na 100. ročníku MMM zúčastnilo až 17 000 bežcov.
Našu školu reprezetovalo družstvo v zložení: Katarína Adamková, Hana Koreňová, Marek Kekeňák a Sebastián Ondrej, ktorí sa postavili na štartovaciu čiaru v štafetovom behu žiakov SŠ reprezetujúcich aj Košický samosprávny kraj. Dievčatá museli prekonať 9 km trať a chlapci 12 km trať, kde si štafetu odovzdávali v odovzdávacích zónach. Naši žiaci prokanali 42,2 km dlhú trať za 4:11:16 hod., pričom priemerný čas mali 05:57 min./km. Spomedzi 618 štartujúcich štafetových družstiev náš štafetový tím skončil na úctihodnom 262. mieste.
Našim žiakom srdečne gratulujeme a ďakujeme za príkladnú reprezentáciu školy!
Krajské kolo v stolnom tenise
Naši žiaci sa dňa 3. 10. 2024 zúčastnili krajského kola v stolnom tenise v priestoroch telocvične SOŠ železničnej. Žiaci: Maroš Leštach 1.A, Sebastián Szöllösz 2.B a Michal Jerga 4.B, boli nasadení do 2. skupiny, z ktorej aj ako druhý nasadení postúpili. Bránu do finále im však zatvorili súperi zo Strednej športovej školy z Košíc, ktorí celý turnaj nenašli premožiteľa. Naši žiaci tak z dieviatich škôl, ktoré sa prebojovali na krajské kolo nakoniec vo veľmi vyčerpávajúcom semifinále vyhrali nad SPŠ technickou zo SNV a obsadili vynikajúce 3. miesto na krajskom kole. V záverečnom zápase náš tím k bronzovej medaile potiahol Michal Jerga.
Všetkým trom patrí veľká pochvala a gratulácia za úspešnú reprezentáciu školy.
Okresné kolo v stolnom tenise
Naše žiačky a žiaci sa dňa 1. 10. 2024 zúčastnili okresného kola žiačok a žiakov v stolnom tenise. V priestoroch telocvičňe TJ Geológ sa naše žiačky: Daniela Bíróová 1.B, Erika Kalász a Vivien Szabadobá 1.A a žiaci: Maroš Leštách 1.A, Sebastián Szöllosz 2.B a Michal Jerga 4.B, zúčastnili turnaja aj o postup na krajské kolo. Naše žiačky po nevydarených zápasoch obsadili konečné 4.miesto, ale žiaci naopak obsadili 1. miesto, a tak nás už 3. 10. 2024 budú reprezentovať na krajskom kole v Košiciach.
Našim žiačkám a žiakom ďakujeme za reprezetáciz a držíme palce v nastavajúcom krajskom kole!
Štrba race
Dňa 2. 10. 2024 sa náš športový štvorlístok zúčastnil otvorených majstrovstiev SR v prekážkovom behu žiakov a žiačok SŠ - ŠTRBA race.
V areály bežeckého lyžovania na Štrbskom plese našu školu reprezentovalo súťažné družstvo v zložení Katarína Adamková zo VII.OA, Hana Koreňová z 2.A, Šimon Domik a Adam Mattoš obaja z triedy 4.B.
Úlohou žiakov bolo prekonať prekážkovú trať dlhú 2 km so šestnástimi prekážkami tak, aby okrem rýchlosti prekonali trať čo najpresnejšie a vyhli sa tak ,,trestným” úloham. V sťažených podmienkach, kedy hmla vystriedala silný dážď a blato miestami pripomínalo ľadovú plochu naši žiaci zabojovali a obsadili vynikajúce 25. miesto z 94. štartujúcich škôl. V kategórii žiačok sa Katarína Adamková umiestnila na 48.mieste a Hana Koreňová na 57. mieste zo 193 štartujúci žiačok. V kategórii žiakov sa Šimon Domik umiestnil na 81. mieste a Adam Mattoš na 92. mieste zo 197 štartujúcich žiakov.
Medzi súťažiacimi ktorí štartovali v exhibičnom programe boli aj významní reprezentanti zo Slovenska a my sme mali tú česť sa s jedným z nich aj odfotiť :-).
Nášmu štvorlístku srdečne gratulujeme a držíme palce v polmaratóne, ktorý ich čaká už 6. októbra v Košiciach
SÚŤAŽ SOČ- PRIHLÁS SA
Stredoškolská odborná činnosť (SOČ) je súťaž zameraná na 17 odborných oblastí (prírodovedné, technické, humanitné a spoločensko-vedné odbory), ktorej cieľom je:
- podpora a vyhľadávanie talentovaných a nadaných žiakov SŠ,
- rozvíjať tvorivé kompetencie žiakov, kritické myslenie,
- rozvíjať odborné-teoretické vedomosti, odborno-praktické schopnosti a zručnosti žiakov,
- rozvíjať talent nadaných žiakov, ktorí môžu ukázať, čo sa v nich skrýva,
- vytvoriť niečo nové alebo vylepšiť niečo v čom sa žiaci dobre vyznajú, čo ich zaujíma, čomu sa venujú.
Podmienkou je písomná odborná práca. Autor resp. autori prácu obhajujú ústne pred odbornou hodnotiacou komisiou.
Pre koho je SOČ určená? Pre všetkých žiakov vo veku od 15 do 21 rokov.
A čo takáto práca dá žiakovi?!?
- Zapojením sa do súťaže rieši aktuálne témy, využíva medzipredmetové vzťahy, učí sa pracovať v tímoch, vyhľadávať informácie, spolupracovať s odborníkmi z vysokých škôl, inštitúcií.
- Mimoriadne úspechy žiakov sú zohľadňované pri prijímaní na vysoké školy. Svoje odborné vedecké bádanie žiaci prezentujú na medzinárodnom podujatí Expo – Sciences International (ESI) a Expo-Sciences Europe (ESE).
- Naučí sa prezentovať svoje vedomosti a nápad.
Nič nemôžete stratiť, naopak získať - skúsenosť, sebavedomie, výhru.
Súťažné odbory SOČ 2024/2025 – 47. ročník:
01 Problematika voľného času
02 Matematika, fyzika (do obsahu odboru sa dopĺňa štatistika)
03 Chémia, potravinárstvo
04 Biológia
05 Životné prostredie, geografia, geológia
06 Zdravotníctvo, farmakológia
07 Pôdohospodárstvo (poľnohospodárstvo, lesné a vodné hospodárstvo)
08 Cestovný ruch, hotelierstvo, gastronómia
09 Strojárstvo, hutníctvo, doprava
10 Stavebníctvo, geodézia, kartografia (do obsahu odboru sa dopĺňa interiérový dizajn)
11 Informatika
12 Elektrotechnika, hardware, mechatronika
13 História, filozofia, právne vedy
14 Tvorba učebných pomôcok, didaktické technológie
15. Ekonomika a riadenie
16 Teória kultúry, umenie, umelecká, odevná tvorba
17 Pedagogika, psychológia, sociológia
Ak máš záujem kontaktuj metodika SOČ na našej škole: PhDr. Anitu Kerekes