19.11.2015 pri príležitosti Medzinárodného dňa študentstva bol Adam Kalina (kvinta) ocenený za svoje úspechy v predmetových olympiádach a vedomostných súťažiach predsedom Košického samosprávneho kraja.
Novinky
Študent Adam Kalina - ocenený predsedom KSK
Vytvorili sme živé logo červenej stužky: 25.11.2015
My, študenti Gymnázia Pavla Jozefa Šafárika v Rožňave sme sa rozhodli vytvoriť živé logo červenej stužky. Touto formou sme chceli podporiť boj proti AIDS.
V pondelok 23. 11. 2015 sa zorganizoval nácvik na školskom dvore. Zúčastnilo sa ho 105 študentov z rôznych tried. Väčšina z nich mala oblečené červené tričká. Oni sa postavili tak, aby vytvorili červenú stužku. Nápis AIDS pod ním tvorili študenti s bielymi tričkami.
V ďalší deň -25. 11.2015 na veľkej prestávke sme sa na školskom dvore stretli znova. Už v nacvičenej zostave sme vytvorili nádejnú červenú stužku, ktorá bola následne zdokumentovaná . Lietajúci dron s kamerou sa vznášal nad našimi hlavami a vydával zvuky ako robotický hmyz. Svoj účel však splnil dokonale a vytvoril fotografiu nášho odkazu.
Študenti Gymnázia P. J. Šafárika.
Živá červená stužka
Do galérie Živá červená stužka boli pridané fotografie.
Informačná návšteva Bruselu
Do galérie Informačná návšteva Bruselu boli pridané fotografie.
Informačná návšteva Bruselu 26.10-28.10.2015
Informačná návšteva Bruselu
Od 26. do 28. októbra traja študenti našej školy (Patrik Puškáš, Matúš Tomajko a Filip Breznen, všetci z 3.A) spolu s pedagogickým dozorom, ktorým bola p. prof. Kerekes navštívili Brusel, ako odmenu pre najlepších jednotlivcov v súťaži Mladý digitálny Európan, ktorú minulý rok vyhlásil NÚCEM.
Všetko sa začalo v pondelok, 26. októbra 2015. „Cestovali sme lietadlom z letiska Schwechat z Viedne,“ objasnil Matúš, ktorý tento spôsob prepravy hodnotí kladne. Do Bruselu naši gymnazisti dorazili okolo obeda. „Ubytovali sme sa a prvý deň sme mali individuálny program. Hneď sme sa šli najesť a potom sme sa po skupinkách prechádzali po kultúrnych pamiatkach Bruselu ,“ zaspomínal na nedávny výlet Filip. „Ubytovanie bolo fajn, všetci sme mali samostatné izby,“ doplnil Patrik.
Na druhý deň, samozrejme až po raňajkách, navštívili budovu Európskej komisie, kde boli pre nich pripravené prednášky na rôzne témy. Či už to bol Erazmus+, Enlargement policy of EU, alebo Kohézne fondy. „Niektoré prednášky boli skutočne zaujímavé, “ zhodli sa všetci traja. Taktiež ich čakal obed v budove Berlaymontu, na ktorý boli pozvaní Európskou komisiou. Po návrate na hotel mali opäť viac menej samostatný program. „Videli sme Národné divadlo, ktoré sme mali od hotela na krok, Manneken Pis (Cikajúci chlapec), Kráľovský palác a záhradu, no a všetky možné európske inštitúcie,“ prezradil Patrik.
Doobedie tretieho dňa sa opäť nieslo v znamení prednášok, no okrem toho chlapci spolu s pani profesorkou navštívili napríklad aj Parlamentárium. Ďalej ich čakala už len cesta naspäť domov a príchod na Slovensko vo večerných hodinách.
Na záver Matúš zhodnotil: „Som rád, že som sa dostal medzi najlepších jednotlivcov v tejto súťaži. Bol to dobrý výlet, od partie, ktorá sme sa tu zišli, až po rôzne pamiatky a zaujímavé miesta, ktoré sme videli.“
Zodpovedná za akciu: PhDr. Anita Kerekes
Premena tradičnej školy na modernú sa na Gymnáziu P. J. Šafárika v Rožňave úspešne realizuje
Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ
Gymnázium P. J. Šafárika v Rožňave vďaka eurofondom zvyšuje šance svojich žiakov v ďalšom štúdiu na vysokých školách a pri uplatnení na trhu práce. Od marca 2014 škola realizuje projekt, v rámci OP Vzdelávanie s názvom Kvalitou vzdelávania otvárame brány VŠ, ktorý v týchto mesiacoch končí. Aktivity projektu sledovali dva ciele: skvalitnenie kompetencií pedagogických zamestnancov a inováciu edukačného procesu s cieľom rozvoja všeobecného vzdelávania s dôrazom na prírodovedné predmety
Do projektu sa zapojilo 19 pedagógov, ktorí spolu vytvorili 170 učebných materiálov z predmetov chémia, fyzika, slovenský jazyk a literatúra, informatika, biológia, geografia, matematika a anglický jazyk. Testy, učebné texty v elektronickej a papierovej podobe, pracovné zošity pre interaktívne tabule, interaktívne cvičenia , to všetko využívali a v ďalšom období budú využívať nielen samotní žiaci školy ale aj žiaci iných stredných škôl, keďže vytvorené materiály sú sprístupnené prostredníctvom webovej stránky školy .
Učitelia školy postupne absolvovali 5 rôznych školení. Súčasťou projektu bola aj tvorba nových testových nástrojov, preto sa vyučujúci zúčastnili najskôr školenia zameraného na tvorbu didaktických testov a školenia Elearning vo výchovno-vzdelávacom procese ZŠ a SŠ.Nový spôsob vyučovania podnietilo aj školenie Myšlienkové mapy vo výučbe.Ťažiskom projektu bola inovácia edukačného obsahu v prírodovedných predmetoch a modernizácia fyzikálneho i biologického laboratória a učebne výpočtovej techniky. Do týchto učební pribudli nové didaktické pomôcky - interfejsové jednotky Vernier, elektronické mikroskopy, netbooky, interaktívna tabuľa a počítače. Učitelia prírodovedných predmetov absolvovali 2 školenia Práca so systémom zberu a spracovania dát pomocou laboratória podporovaného počítačom a Metodika tvorby školských experimentov v prírodovedných predmetoch s použitím laboratória podporovaného počítačom, v ktorých získali kompetencie pre prácu so systémom na zbieranie a spracovanie dát pomocou laboratória podporovaného počítačom.
Vďaka didaktickým pomôckam, ktoré boli dodané z finančných prostriedkov projektu, sa vyučovanie najmä technických a prírodovedných predmetov stane pre študentov modernejším, atraktívnejším a pútavejším. Veríme, že zmeny vo vyučovaní budú smerovať k napĺňaniu požiadaviek trhu práce a vyššieho vzdelávania a brány našej školy budú opúšťať absolventi, ktorí svoju budúcnosť budú hľadať predovšetkým v štúdiu na VŠ s technickým alebo prírodovedným zameraním.
DEŇ VEDY: 12.11.2015
Dňa 12.11.2015 sa v aule školy konala akcia: DEŇ VEDY pod vedením vyučujúcich technických a prírodovedných predmetov. Študenti prezentovali rôzne pokusy: krútiaci sa plameň či horiace ruky, princíp fungovania EKG, či kreslenie elektrickými výbojmi na mokré drevo.
organizátori:
za biológiu PaedDr. K. Adamková
za chémiu Mgr. G. Berczeliová
za fyziku Mgr. J. Szanková
organizátor celej akcie: RNDr. M. KoreňViac informácií nájdete na stránke nášho časopisu Heuréka:
Daj svoj hlas súťažným výtvarným prácam našej študentky!
QUO VADIS, ČLOVEK? (na strane menšiny) – hlasovanie
“QUO VADIS, ČLOVEK ?” (na strane menšiny) – Daj svoj hlas súťažným výtvarným prácam !
Žiačka Kika Kerekešová (I.B) pod vedením PaedDr. Gabriely Görgeyovej vyhrala 2. miesto v tejto súťaži pod vedením
Môžeš za ňu aj hlasovať, klikni na :
http://rcm.sk/quo-vadis-
clovek-na-strane-mensiny- hlasovanie/nggallery/page/1 Práca s najvyšším počtom hlasov bude ocenená.
IMATRIKULÁCIA ŽIAKOV Z TRIEDY PRIMA: 13.11.2015
Dňa 13.11.2015 sa v priestoroch školy konala akcia: Imatrikulácia žiakov z triedy PRIMA. Ich starší kamaráti z triedy KVARTA pre nich pripravili strašidelný program.
Fotoreportáž G. H. Vargovej z III.D z tejto akcie si môžete pozrieť na stránke nášho časopisu Heuréka:
NÁŠ ČASOPIS: HEURÉKA
Tlačená podoba Heuréky je už v obehu, pýtajte si ju v školskej knižnici. V Heuréke sa nachádza aj neskúšanka.
Cena Heuréky: 50 centov.
Interneteovú podobu časopisu nájdete na:
Burza práce a informácií: 22.10.2015
Dňa 22.10.2015 sme sa zúčastnili Burzy práce a informácií. Prezentácia našej školy sa stretla s veľkým ohlasom. Žiaci základných škôl prejavili záujem o pokusy z fyziky, chémie a biológie, a takisto ich zaujali aj interaktívne cvičenia z angličtiny.
Do galérie Burza práce a informácií: 22.10.2015 boli pridané fotografie.
Rodičovské združenie - 12.11.2015
CELOŠKOLSKÉ RODIČOVSKÉ ZDRUŽENIE -
Celoškolské rodičovské združenie sa uskutoční dňa 12.11.2015 (ŠTVRTOK) o 15:30 v aule školy. Po celoškolskom rodičovskom združení sa uskutočnia rodičovské združenia v jednotlivých triedach.
Mgr. Jozef Matis
Riaditeľ školy
Klasifikačná porada a Rodičovská rada - 10.11.2015
ORGANIZAČNÉ POKYNY:
KLASIFIKAČNÁ PORADA -
Klasifikačná porada sa uskutoční dňa 10.11.2015 (UTOROK) o 13:00 v zborovni.
RODIČOVSKÁ RADA -
Stretnutie Rodičovskej rady sa uskutoční dňa 10.11.2015 (UTOROK) o 14:30 v zborovni.
Mgr. Jozef Matis
Riaditeľ školy
Biologická exkurzia na Správu NP Slovenský kras - 27.10.2015
Správa NP Slovenský kras pripravila na 27. októbra 2015 Deň otvorených dverí.
Ich pozvanie prijala tradične aj naša škola, pretože každý rok nás tam čaká zaujímavý program.
Na exkurzii sa zúčastnilo 40 žiakov v sprievode ich vyučujúcich biológie- p. Rihošekovej a Adamkovej. Žiaci boli z tried tercia, kvarta, 1.A, 2.A, 2.B a 2.D. Po privítaní a úvodnom slove pani Balážovej, pracovníčky Správy NP, zodpovednej za environmentálnu výchovu, poskytol žiakom cenné informácie o chránených územiach Slovenska a zvlášť o NP a biosférickej rezervácii Slovenský kras pán Popovics, strážca prírody. Jeho prednáška bola sprevádzaná zaujímavou prezentáciou, ktorá priblížila poslucháčom aj činnosť Správy NP a prácu ochranárov.
V prednáškovej sále mali pracovníci NP pripravené rôzne výstavky, napr. ukážky plodov voľne rastúcich drevín, konáriky napadnuté parazitmi, zaujímavé mikroskopické zábery premietané kamerou na obrazovku.
Na dvore čakalo žiakov prekvapenie. Najprv im zoológ pán Olekšák porozprával o druhovom zastúpení vtáctva na území Slovenského krasu a potom začal vyberať z vrecúšok práve odchytené vtáky. O každom z nich poskytol bližšie informácie. Vtáky sa zachytili v sieti z jemných vláken, ktoré im neublížili, a následne po ich prezretí boli vypustené naspäť do voľnej prírody. Takto sme si zblízka mohli prezrieť a odfotiť sýkorku belasú, sýkorku bielolícu a najmenšieho zástupcu našej avifauny - králička zlatohlavého, ktorý má hmotnosť iba do 5 gramov.
Žiaci ďalej získali informácie o spôsoboch krúžkovania a monitorovania trás migrujúcich vtákov.
Mohli si pozrieť aj rehabilitačnú stanicu, kde sa pracovníci Správy NP starajú o zranené zvieratá . Na záver prebehla v príjemnej atmosfére diskusia a z exkurzie sme odchádzali bohatší o nové poznatky a presvedčení o potrebe chrániť prírodné bohatstvo nášho územia.
Do galérie Exkurzia Brzotín - 27.10.2015 boli pridané fotografie.
A. Rihošeková
Exkurzia Brzotín - 27.10.2015
Do galérie Exkurzia Brzotín - 27.10.2015 boli pridané fotografie.
Exkurzia Ochtiná - Gočovo
Do galérie Exkurzia Ochtiná - Gočovo boli pridané fotografie.
Exkurzia Ochtiná - Gočovo
Dňa 28.10.2015 sa niekoľko študentov našej školy zúčastnilo Návštevy Ochtinskej aragonitovej jaskyne, Evanjelického kostola a.v. v Ochtinej a pamätnej izby Jura Hronca v Gočove.
Exkurzia bola uskutočnená v rámci projektu Ochtiná - Románskogotický kostol a aragonitová jaskyňa, financovaného z Programu obnovy dediny 2015.
Program exkurzie:
- prehliadka Ochtinskej aragonitovej jaskyne
-občerstvenie - hotel Hrádok, diskusia so starostom obce Ochtiná
-prehliadka kostola v Ochtinej
- návšteva pamätnej izby akademika Jura Hronca v Gočove.
Exkurzia Bratislava - Viedeň
Do galérie Exkurzia Bratislava - Viedeň boli pridané fotografie.
Organizácia vyučovania - 9.11.2015
Organizácia vyučovania: 9.11.2015 - PONDELOK
Vyučovanie prebieha podľa pondelkového rozvrhu: 7:45 - 13:15
Obedňajšia prestávka: 13:15 - 13:45
Popoludňajšie vyučovanie: pondelkový rozvrh 13:45 - 17:50
Študenti si mimoriadnym rozvrhom odučia deň: 16.11.2015 (pondelok) - nástup študentov do školy v 47. týždni je: 18.11.2015 (streda)
HALLOWEEN 2015
Do galérie HALLOWEEN 2015 boli pridané fotografie.