Žiaci našej školy, ktorí vystupujú vo folklórnom súbore Dubina, Timea Bodzášová, Viktória Jančíková, Marián Hric (2.A) a Jakub Balog (1.A), minulý týždeň vystupovali na Celoslovenskej konferencii s medzinárodnou účasťou v Senci - NURSING AND MIDWIFERY IN THE PROCESS OF CHANGE. Účastníkom konferencie svojím vystúpením spríjemnili rokovanie.
Novinky
Žiaci našej školy žijú tradíciami a folklórom - vystupovali na Celoslovenskej konferencii s medzinárodnou účasťou v Senci
Žiak Jozef Mikuš (3.A) nás reprezentuje na tenisových kurtoch na Slovensku a v Európe
- 4
DOZORNÝ AUDIT - 16.10.2018
Dňa 16.10.2018 bude na našej škole prebiehať dozorný audit zameraný na používanie systému manažérstva kvality podľa normy STN EN ISO 9001:2016/ EN ISO 9001:2015.
Zodpovedná osoba: Ing. Diana Matisová
Navštívili sme ornitologickú stanicu v Drienovci: 01.10.2018
Dňa 1.10.2018 sme my, žiaci kvarty a septimy absolvovali ukážky ornitologického remesla na ornitologickej stanici v Drienovci. Počas pešej turistiky na ňu sme videli kameňolom, pokračovali sme poľnou cestou. Na jej pravej strane bol les, odkiaľ nás svojím neutíchajúcim ručaním pozdravil jeleň.
Pracovníčka Správy NP Slovenský kras nám ukázala veľkú sieť „elevátor“ na odchyt vtákov a zopár sme ich tam aj uvideli. Vysvetlila nám, ako sa zo siete vtáčiky vyberajú. Pokračovali sme v ceste, až sme prišli na ornitologický stacionár. Tu nás privítal ornitológ, ktorý mal pre nás v plátenných vrecúškach pripravené ukážky odchytených vtákov. Videli sme sýkorky, glezga, červienku, sojku a iné. Niektoré z nich pred nami okrúžkoval a pustil do voľnej prírody. Tento deň sa naozaj vydaril, prialo nám aj počasie a z exkurzie sme odchádzali plný zážitkov.
1Zodpovedné za aktivitu: PhDr. Alica Rihošeková, RNDr. Jana Sedláčková
Netradičná hodina literatúry s druhákmi: 11.10.2018
Netradičná hodina literatúry s druhákmi. Jednotlivé indície ich viedli k hľadaniu ďalšej knihy až kým sa nedopracovali k poslednej.
JAZDECKÉ PRETEKY- Naša žiačka Arianna Farkašová zo sekundy získala BRONZ
Koniec sezóny jazdeckých pretekov zavŕšila naša žiačka Arianna Farkašová ( II.OA ) krásnym 3. miestom vo východoslovenskom kraji.
Blahoželáme jej a prajeme veľa úspechov v ďalšej sezóne.
Prednáška o kostoloch v Gemerskej knižnici v Rožňave: 09.10.2018
Dňa 9.10.2018 sa žiaci 4.B nášho gymnázia zúčastnili prednášky o kostoloch s pani Editou Kušnierovou, ktorá sa konala v Gemerskej knižnici v Rožňave.
Zodpovedná za aktivitu: Mgr. Zuzana Polónyová
Vzdelávací program - Genetika na kolesách: 28.09.2018
28.9.2018 sa našej škole realizoval vzdelávací program „ Genetika na kolesách“. Organizátorom tejto akcie bola Katedra genetiky Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, hlavnou garantkou bola pani Doc. RNDr. Andrea Ševcovičová, PhD., ktorá nás i osobne navštívila.
Mobilné laboratórium, pomocou ktorého sa uskutočnili jednoduché genetické experimenty priamo na našom gymnáziu, k nám pricestovalo ako odmena za zapojenie sa do vyhláseného projektu, zameraného na nakrútenie krátkeho videodokumentu na tému „stavba a funkcia DNA“. Žiaci 3. B v minulom školskom roku takéto video nakrútili pod vedením vyučujúcej PaedDr. Kataríny Adamkovej a za svoju prácu boli ocenení návštevou ôsmich pracovníkov z katedry genetiky, s ktorými strávili príjemné dopoludnie.
Zodpovedná osoba: PaedDr. Katarína Adamková
Školské testovanie pre žiakov stredných škôl: 11.10.2018 - 26.10.2018
Organizácia vyučovania: 08.10.2018 (PONDELOK)
Organizácia vyučovania:
7:45 - 13:10 (1.- 6. vyučovacia hodina) - podľa rozvrhu
13:10 - 14:00 - obedňajšia prestávka
14:00 - 17:25 (1.- 6. vyučovacia hodina) - podľa rozvrhu z dňa 29.10.2018 (pondelok)
Žiaci si v popoludňajších hodinách 08.10.2018 odučia rozvrh z 29.10.2018.
Zmena vo vyučovaní:
október 2018 - vyučovanie bude prebiehať do 26.10.2018 (piatok)
november 2018 - vyučovanie bude prebiehať od 05.11.2018 (pondelok)
Mgr. Jozef Matis
riaditeľ školy
Divadelné predstavenie - REŠTAVRÁCIA: 25.10.2018
Milí študenti,
dňa 25.10.2018 (štvrtok) sa zúčastníme divadelného predstavenia Reštavrácia v Spišskej Novej Vsi.
Odchod autobusov: 25.10.2018 o 07:15
Admin
Projekt: Expedícia FENOMÉNY SVETA
Inovatívne, atraktívne a zážitkové vyučovanie na našej škole realizujeme aj prostredníctvom tohto projektu.
Bližšie informácie nájdete na:
Kontaktná osoba: Ing. Diana Matisová
HLASUJ ZA NAŠU ŠKOLU - KAŽDÝ HLAS SA POČÍTA
Motivačný IT workshop "Stretnutie s umelou inteligenciou" : 09.10.2018
V rámci iniciatívy "Meet and Code" počas Európskeho týždňa programovania UPJŠ Košice pripravila v spolupráci s OZ Strom pre študentov stredných škôl vo veku 15-17 rokov motivačný IT workshop "Stretnutie s umelou inteligenciou".
Účastníci sa dozvedia: čo to je umelá inteligencia, otestujú niekoľko zaujímavých nástrojov, využívajúcich umelú inteligenciu, preskúmajú niektoré techniky strojového učenia, vyskúšajú si natrénovať vlastnú neurónovú sieť a napokon vytvoria jednoduchý program, ktorý ju bude využívať.
Dátum a miesto konania: budova UPJŠ Košice, Park Angelinum, utorok 9.10.2018 v čase od 15:00 do 17:00 .
V prípade záujmu sa hláste u svojich vyučujúcich informatiky do 4.10.2018!
Ing. Janka Halková, Mgr. Andrea Pločicová
Zdroj obrázka: https://pixabay.com/sk/diev%C4%8Da-bud%C3%BAcnos%C5%A5-digit%C3%A1lny-2181709/
Celoslovenská vedomostná súťaž EXPERT GENIALITY SHOW : 26.10.2018
Zodpovedná osoba: PaedDr. K. Petergáčová
Ponuka tém SOČ z katedry fyziky kondenzovaných látok UPJŠ v Košiciach
Ponuka je určená pre študentov vyšších ročníkov nášho gymnázia:
Kontaktná osoba na našej škole: RNDr. Marián Koreň
zdroj obrázka: https://pixabay.com/en/albert-einstein-portrait-1933340/
Navštívil nás vedec Mgr. Viktor DEMKO, PhD. : 13.09.2018
Sme hrdí na úspechy našich bývalých študentov, ktorí robia dobré meno nášmu gymnáziu v zahraničí aj na Slovensku. Jedným z nich je Mgr. Viktor DEMKO, PhD.
Tento úspešný mladý vedec navštívil Gymnázium P. J. Šafárika 13. septembra 2018 a pre žiakov navštevujúcich maturitný Seminár z biológie pripravil prednášku s prezentáciou o genéze svojej vedeckej kariéry v oblasti biológie. Jedným z jeho cieľov bolo motivovať budúcich maturantov k štúdiu biológie, ktoré je nesmierne zaujímavé a má perspektívu. Vysvetlil možnosti, ktoré má úspešný absolvent biológie pred sebou. Študentom ponúkol aj možnosť využiť konzultácie pri práci SOČ a projektoch biologickej olympiády.
Našu školu navštevoval v rokoch 1995 – 2000, kde mu tajuplný svet biológie priblížila jeho vyučujúca - PhDr. A. Rihošeková. Jeho kroky po maturite v roku 2000 viedli na Prírodovedeckú fakultu Univerzity Komenského v Bratislave, kde vyštudoval biológiu.
Istý čas tam naďalej pôsobil, ale čoskoro využil možnosť pracovať a ďalej sa vzdelávať na zahraničných univerzitách.
Jeho pracoviskami boli napr. Univerzita v Bonne – Inštitút bunkovej a molekulárnej biológie, Humboldtova Univerzita v Berlíne – Katedra rastlinnej fyziológie.
Najviac času (roky 2010 – 2017) strávil v Nórsku na Norwegian University na Katedre rastlinnej genetiky. Medzitým bol vyslaný aj na ďalšie zahraničné stáže, napr. : Washington University in St. Louis v USA, v Spojenom kráľovstve – University of Oxford. Všade mal vynikajúcich pedagógov a vedúcich výskumných tímov, zhromažďoval cenné skúsenosti, ktoré k nám prináša teraz na Slovensko. Od januára 2018 dostal možnosť pracovať vo Vedeckom parku Univerzity Komenského v Bratislave, kde si vytvoril vlastný tím, s ktorým pokračuje na rozbehnutých projektoch a popritom pôsobí aj ako odborný asistent na Katedre fyziológie rastlín Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Nekončí spoluprácu ani so zahraničnými kolegami, nakoľko súčasná veda si vyžaduje dokonalú tímovú spoluprácu.
Dlhodobo sa venuje mechanizmu pozičnej signalizácie a koordinácie asymetrických bunkových delení a bunkovej diferenciácii. Skúma veľký membránový proteín DEK1, ktorý je esenciálny pre špecifikáciu pletív a koordináciu rastu.
Prajeme mu veľa ďalších úspechov.
PhDr. A Rihošeková.
ZAČIATOK ŠKOLSKÉHO ROKA 2018/2019
ZAČIATOK ŠKOLSKÉHO ROKA 2018/2019
Organizačné pokyny:
3.9.2018 (PONDELOK)
8:45 - zraz študentov v aule školy
9:00 - slávnostný príhovor riaditeľa školy (žiaci všetkých tretích ročníkov: 3A, 3D, 3B, septima ostávajú vo svojich triedach s triednymi učiteľmi)
9:30 - slávnostná triednická hodina a organizačné pokyny na školský rok (výber náboženstva, stravovacieho zariadenia, čipový systém, ISIC karty - nové/ predĺženie, výber 6 EUR - úrazové poistenie, skryté závady, toaletný papier, študijný preukaz)
- žiaci si prinesú pero a poznámkový blok
4.9.2018 (UTOROK)
7:45 - príchod žiakov do tried
1. hodina - 5. hodina - triednické hodiny
organizačné pokyny: žiaci si prinesú pero a poznámkový blok, oboznámenie žiakov so Školským poriadkom školy, BOZP, PO, zber údajov do ASC agendy, kontrola čipov a kľúčov od skriniek na chodbe, oboznámenie s rozvrhom, organizačným plánom odborných učební, ISIC karty (nová karta = 20 EUR, prihláška, fotografia, predĺženie platnosti ISIC karty = 10 EUR), preberanie učebníc
***triedam sa vydajú učebnice až v prípade, že všetci žiaci, ktorí neodovzdali učebnice na konci školského roka, tak urobia teraz
***žiaci 2.B budú v pondelok a utorok počas triednických hodín v učebni materinského jazyka (v triede 2.B budú žiaci jednotlivých tried preberať učebnice)
5.9.2018 (STREDA)
vyučovanie prebieha podľa rozvrhu
Mgr. Jozef Matis
riaditeľ školy
Ponuka stravovacích zariadení
Milí žiaci,
ponuku jednotlivých stravovacích zariadení podľa abecedného zoznamu si môžete pozrieť tu:
Ako doma
Gastrogem
Obchodná akadémia
Spojená škola Zoltána Fábryho
Admin
POZNÁVACÍ ZÁJAZD: Rumunsko - Sedmohradsko – Transylvánia
Cluj Napoca - Sighisoara – Brasov - Alba Iulia - Hunedoara
19.09.2018 - 23.09.2018
1. deň: Odchod z Rožňavy ráno cca 5:00 hod., odchod do Cluj Napoca (Kluž) – hlavného mesta Sedmohradska prehliadka najznámejších pamiatok – rodný dom uhorského kráľa Mateja Korvína, gotický rímsko-katolícky kostol Sv. Michala, jeden z najväčších v Rumunsku, bývalé mestské opevnenie s bránami a baštami a Citadela. Ubytovanie, večera a nocľah. (V Rumunsku sa posúva čas SK +1 hodina).
2. deň: Raňajky, dopoludnia pokračovanie programu návštevou Soľnej bane Turda Salina, popoludní sa presunieme do najkrajšieho stredovekého mestečka Sighisoara (UNESCO), kde sa nachádza rodný dom kniežaťa Drakulu, vystúpime na Hodinovú vežu a prejdeme sa úzkými historickými uličkami. Ubytovanie v okolí Brašovea, večera a nocľah.
3. deň: Raňajky, dopoludnia návšteva horského mestečka Sinaia, zámok Peleš a „Draculov hrad“ Bran, návrat do Brašova (druhé najväčšie mesto Rumunska), prehliadka mesta založeného v 13. storočí Rádom nemeckých rytierov, prehliadka historického jadra s radnicou a Čiernou katedrálou, najväčšou cirkevnou stavbou na Balkáne. Prechádzka jednou z najužších ulíc v Európe - Strada Sforii. Večera a nocľah.
4. deň: Raňajky, odchod do mesta Alba Ilulia prehliadka centra, - pevnosť, románska katedrála s hrobmi Hunadyovcov a návšteva hradu Mateja Korvína Hunedoara (gotický hrad nechal postaviť Korvínov otec János Hunyadi), odchod domov.
5. deň: Príchod do Rožňavy v skorých ranných hodinách. * CK FIFO si v prípade nutnosti vyhradzuje právo zmeny trasy a poradia programu pri zachovaní obsahu zájazdu
CENA ZÁJAZDU: 300 EUR
V cene na osobu je zahrnuté: Doprava klimatizovaným autobusom z/do Rožňavy, 3x ubytovanie v hoteli v prevažne trojlôžkových izbách s vlastným príslušenstvom, 3x bufetové raňajky, 3x večera (jednotné menu), sprievodca CK FIFO, vstupy a cestovné poistenie.
Kontaktné osoby: p. Adamková, p. Petergáčová, p. Matisová