• Kurzy pre učiteľov - Courses for teachers

        • V Barcelone začali prvé kurzy v rámci Erasmus + Akreditácie. Eva Szanyiová ako koordinátorka projektu a Stanislava Strinková ako učiteľka umenia a kultúry absolvujú od 21. augusta do 26. augusta 2023 dva rôzne kurzy: Bring STEAM to Life: How to Build a School Makerspace and From STEM to STEAM Education: a New Learning Approach. Tieto dva kurzy sú v súlade s našimi akreditačnými cieľmi, kde hlavnou myšlienkou je spustiť STEAM na našej škole.

           

          Courses for teachers - Courses for teachers
          The first courses under Erasmus + Accreditation started in Barcelona. Eva Szanyiová as project coordinator and Stanislava Strinková as art and culture teacher will attend two different courses from August 21 to August 26, 2023: Bring STEAM to Life: How to Build a School Makerspace and From STEM to STEAM Education: a New Learning Approach. These two courses are in line with our accreditation goals, where the main idea is to start STEAM in our school.

          Úspešné ukončenie kurzov v Barcelone

          Počas našich kurzov v rámci Akreditácie Erasmus + (30 hodín) v Barcelone sme sa naučili porozumieť konceptu makerspaces, ktorý plánujeme zaviesť na našej škole, a to v rámci predmetov STEAM. Kurzy boli inovatívne a kreatívne a sme radi, že sme mohli byť súčasťou týchto školení. Vďaka našim pedagógom, Rachel Playfair a Daniele Gutierrez Festino, a skvelým členom tímu z Talianska, Poľska, Chorvátska, Litvy, Rumunska, Rakúska a Nemecka sme mohli obohatiť naše vedomosti a zlepšiť naše zručnosti. Eva Szanyiová a Stanislava Strinková

           

          Successful completion of courses in Barcelona

          During our Erasmus+ Accreditation courses (30 hours) in Barcelona, we learned to understand the concept of makerspaces, which we plan to introduce at our school, within the STEAM subjects. The courses were innovative and creative and we are happy to be a part of these trainings. Thanks to our educators, Rachel Playfair and Daniele Gutierrez Festino, and great team members from Italy, Poland, Croatia, Lithuania, Romania, Austria and Germany, we were able to enrich our knowledge and improve our skills. Eva Szanyiová and Stanislava Strinková

          Vďaka Akreditácii Erasmus + aktuálne prebieha v Otrante, v najvýchodnejšom meste Talianska, kurz pre učiteľov taliančiny ako druhého cudzieho jazyka a talianskej kultúry. Frekventantkou tohto kurzu je aj učiteľka taliančiny na našej škole Lýdia Kalinová.

           

          Thanks to Erasmus + Accreditation, a course for teachers of Italian as a second foreign language and Italian culture is currently taking place in Otranto, the easternmost city of Italy. The Italian teacher at our school, Lýdia Kalinová, also attends this course.

          • Taliansko je sviatkom pre zmysly, balzamom na dušu a cestou nekonečného objavovania.

          • V dňoch od 4. do 8.9.2023 sa Mgr. Lýdia Kalinová v rámci programu Erasmus+ zúčastnila kultúrno – jazykového kurzu pre učiteľov taliančiny ako cudzieho jazyka v Otrante (v minulosti starogrécke mesto Hydrus alebo Hydruntum), na juhu Talianska. Kurz bol rozdelený do troch modulov: lingvistický, didaktický a kultúrny. Frekventantom ponúkol štúdium morfológie, syntaxe a lexikálno-štylistického aspektu talianskeho jazyka, štúdiu sociálno-ekonomických a kultúrnych aspektov a štúdium historických medzníkov južného Talianska.

            Vzdelávanie bolo smerované predovšetkým k poznávaniu spoločensko-kultúrnych prvkov regiónu Salento (Apúlia). V dopoludňajších hodinách sa frekventanti oboznamovali s regiónom pomocou rôznych textov, publikácií a videí a popoludní sa presunuli do uličiek malebných miest a prostredníctvom odborného výkladu odhaľovali ich dávnu históriu, architektúru i gastronómiu.  Navštívili množstvo kultúrno-historických pamiatok, napr.  byzantskú kaplnku v Solete, podzemnú grécku továreň na spracovanie olív, antickú cestu Via Troiana a najstaršie trulli, Baziliku sv. Kataríny v Galatine, pamiatky v Corigliane a pevnosť Aragonovcov v Otrante.

            Zúčastnení učitelia si vzájomne vymenili svoje skúsenosti i kontakty. Pevne verím, že aj vďaka  programu Erasmus+ získajú študenti taliančiny na našej škole mnoho príležitostí, ako lepšie spoznať krajinu, ktorej jazyk sa učia.

          Italy is a feast for the senses, a balm for the soul and a path of endless discovery.
          In the days from 4 to 8 September 2023, Mgr. As part of the Erasmus+ program, Lýdia Kalinová participated in a cultural-linguistic course for teachers of Italian as a foreign language in Otranto (formerly the ancient Greek city of Hydrus or Hydruntum), in the south of Italy. The course was divided into three modules: linguistic, didactic and cultural. He offered attendees a study of the morphology, syntax and lexical-stylistic aspect of the Italian language, a study of socio-economic and cultural aspects, and a study of the historical landmarks of southern Italy.

          The education was aimed primarily at getting to know the social and cultural elements of the Salento region (Apulia). In the morning, the participants familiarized themselves with the region with the help of various texts, publications and videos, and in the afternoon they moved to the streets of picturesque towns and, through expert explanations, revealed their ancient history, architecture and gastronomy. They visited a number of cultural and historical monuments, e.g. the Byzantine chapel in Soleto, the underground Greek olive processing factory, the ancient road Via Troiana and the oldest trulli, the Basilica of St. Catherine in Galatina, monuments in Corigliano and the fortress of the Aragonese in Otranto.

          Participating teachers exchanged their experiences and contacts. I firmly believe that thanks to the Erasmus+ program, students of Italian at our school will get many opportunities to get to know the country whose language they are learning better.

          Kurz: The Democratic Life in the EU: Teaching Citizen Rights and Duties

          Andrejka Slabá sa momentálne vzdeláva v Nice, vo Francúzsku. Cieľom kurzu nie je len učiť o tom, čo je demokracia, aké sú práva a povinnosti občanov, ale ako učiť demokraticky a vytvárať zo školy demokratické prostredie. Lektorka kurzu volí také stratégie výučby, ktoré účastníci môžu použiť na akomkoľvek predmete, aby vyučovali demokraticky. Účastníkmi kurzu sú učitelia z Nemecka, Grécka, Chorvátska a zo Slovenska. Okrem občianskej náuky a dejepisu sú medzi účastníkmi aj učitelia matematiky a biológie a materinských jazykov.

           

          Course: The Democratic Life in the EU: Teaching Citizen Rights and Duties

          Andrejka Slabá is currently studying in Nice, France. The aim of the course is not only to teach about what democracy is, what are the rights and duties of citizens, but how to teach democratically and create a democratic environment in the school. The course instructor chooses teaching strategies that participants can use on any subject to teach democratically. The course participants are teachers from Germany, Greece, Croatia and Slovakia. In addition to civics and history, the participants also include teachers of mathematics and biology and mother tongues.

          V rámci projektu Erasmus+ KA1 sa Tatiana Chocholová zúčastňuje vzdelávacieho kurzu zameraného na zavedenie ekocentrického prístupu do vyučovania. Zúčastnení sa naučia používať hravé metódy a počas prvého dňa používali na dosiahnutie tohto cieľa kocky Lega.  

           

          As part of the Erasmus+ KA1 project, Tatiana Chocholová is participating in an educational course aimed at introducing an ecocentric approach to teaching. Participants learn to use playful methods and during the first day they used Lego bricks to achieve this goal.

          Ekocentrický prístup vo vyučovaní

          Jedným z cieľov akreditácie Erasmus+ je aj zvyšovanie povedomia žiakov o  zmierňovaní a prispôsobovaní sa zmene klímy formou teoretickej i praktickej výučby. V súlade s týmto cieľom sa v októbri Tatiana Chocholová zúčastnila v Prahe vzdelávania s názvom The Ecocentric Approach: Introducing Sustainability in Education.

          Cieľom vzdelávania bolo skúmať pojem udržateľnosti interdisciplinárnym prístupom, ktorý zahŕňa sociálny, ekonomický, humanistický a environmentálny aspekt. Kurz učiteľom ukázal ako udržateľnosť koreluje s mnohými vyučovacími predmetmi a ako je možné zvýšiť povedomie študentov o dôležitých environmentálnych problémoch a tým zvýšiť ich motiváciu stať sa aktívnymi zástancami udržateľnosti.

          Účastníci kurzu sa naučili používať rôzne techniky a praktické metodológie hodnotenia udržateľnosti ich školy v čase a ako tieto metódy využiť na navrhnutie zmien, ktoré budú viesť k zvýšeniu udržateľnosti ich školy.

          Podstatná časť kurzu bola venovaná spôsobu zapojenia študentov do problémov spojených s udržateľnosťou a zároveň stratégiám a technikám ako títo študenti môžu zmeniť školu a svoje okolie tak, aby bolo šetrné k životnému prostrediu.

           

          Ecocentric approach in teaching

          One of the goals of the Erasmus+ accreditation is to increase students' awareness of mitigation and adaptation to climate change in the form of theoretical and practical teaching. In line with this goal, in October Tatiana Chocholová participated in an education event in Prague called The Ecocentric Approach: Introducing Sustainability in Education.

          The aim of the education was to explore the concept of sustainability with an interdisciplinary approach that includes social, economic, humanistic and environmental aspects. The course showed teachers how sustainability correlates with many teaching subjects and how it is possible to raise students' awareness of important environmental issues and thereby increase their motivation to become active advocates of sustainability.

          The course participants learned to use different techniques and practical methodologies to assess the sustainability of their school over time and how to use these methods to propose changes that will increase the sustainability of their school.

          A substantial part of the course was devoted to how to engage students in issues related to sustainability, as well as strategies and techniques how these students can change the school and their environment in a way that is environmentally friendly.

    • Kontakty

      • GYMNÁZIUM PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA - PAVOL JOZEF ŠAFÁRIK GIMNÁZIUM ROŽŇAVA
      • Sekretariát školy: 058/7324503 Riaditeľ školy: 058/7324503
      • Akademika Hronca 1 048 01 Rožňava 04801 Rožňava Slovakia
      • 00161144
      • 2020954243
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje