• Exkurzie

• Exkurzia v Bratislave

Naša exkurzia sa začala v nekresťansky skorých hodinách (3:00). Dlhé hodiny cesty s naším obetavým šoférom sme využili na to, aby sme si doplnili chýbajúci spánok alebo zahnali ranný hlad. Po "hodinke" v zápche (až pred naším hlavným mestom, samozrejme) sme dorazili k Ekonomickej univerzite v Bratislave (na moje prekvapenie úzkou cestičkou obklopenou stromami). Po chvíľke naťahovania sa a zívania sme vedení našimi spoľahlivými učiteľkami (p. Eleková a p. Hliváková) dorazili ku vchodu obrovskej budovy. Interiér na nás pôsobil prívetivo a pohostinne, na každom rohu boli umiestnené automaty na nápoje či bufety s čerstvým pečivom. Hneď sa nás ujala jedna zo študentiek vysokej školy a výťahom (na naše všeobecné nadšenie) sme sa vyviezli na 5. poschodie, kde sme absolvovali uvítaciu prednášku o možnostiach vzdelávania. Následne nás spomínaná študentka previedla školou a ukázala nám rôzne učebne. Po tejto ukážke sme sa vrátili a absolvovali už poslednú aktivitu, a to hru na firmu v 5 až 6-členných tímoch. Na konci sme boli všetci odmenení malými pozornosťami s logom školy a vybrali sme sa navštíviť bratislavský Aupark. Po trojhodinovom rozchode, po ktorom sa náš deň blížil ku koncu, nás čakala už len spiatočná cesta, ktorá sa tentokrát zaobišla bez zdržaní. Do Rožňavy sme dorazili o deviatej večer a už sme sa nevedeli dočkať našich mäkkých postelí.

Exkurzia v Banskej Bystrici

4.apríla sme v rámci projektu strávili deň v Banskej Bystrici. Navštívili sme Filozofickú fakultu UMB. Profesori si pre nás pripravili prezentáciu o škole. Priblížili nám čo vieme študovať, ako štúdium prebieha a v rámci diskusie nám priblížili čo nás čaká po štúdiu. Fakulta sa nachádza v krásnom prostredí. Okolie je vybavené športoviskami, v škole sa nachádza kafetéria a bufet a samotná škola ponúka veľa možností na rozvoj ale aj oddych študentov. Mali sme možnosť vyskúšať si ako prebiehajú niektoré z hodín. Dopoludnie sme strávili na workshopoch. Jedna skupina študentov mala možnosť vyskúšať si ako prebieha hodina filozofie. Pomocou rôznych techník a diskusie sme rozoberali svoje postoje k jednolivým témam, ktoré si pre nás pani profesorka pripravila. Druhá skupina strávila čas na hodine sociológie, dejepisu, kde prehlbovali svoju vášeň poznať dejiny. Vyskúšali si ako by vyzeralo ich štúdium, keby študovali práve na tejto škole. Na obed nás čakalo tlmočenie: jedna skupina tlmočila v angličtine a druhá v nemčine. Na vlastnej koži sme pocítili, že tlmočenie nie je ľahké ani v jednom z jazykov, ale na druhú stranu je to zručnosť, ktorú je veľmi zaujimavé ovládať. Poobede nasledovali prednášky zo slovenského jazyka. Prednášky „Metafora ako základný princíp jazyka a ľudského myslenia" a „Príde ti slovenčina ťažká?" nám pripomenuli aký je náš rodný jazyk krásny a zaujímavý. Obohatili nás vedomosťami o tom, ako využívať potencionál metafôr v bežnej reči, ale aj ako správne a spisovne komunikovať. Profesorom, študentom a personálu UMB sme veľmi vďačný za túto zaujímavú skúsenosť. Ďakujeme.