• Európsky deň jazykov

• Hello! –⁠ Bonjour ! – Guten Tag ! – Buongiorno! – Jó napot! – Добрый день ! – Dobrý deň!

Aj takéto a mnoho ďalších užitočných slovíčok či fráz sa mohli naši žiaci naučiť pri príležitosti Európskeho dňa jazykov, ktorý každoročne oslavujeme 26. septembra.

Jesenné počasie nám ešte prialo, preto sme sa rozhodli toto podujatie zorganizovať
          na školskom dvore, kde sme využili naše drevené altánky, na ktorých boli umiestnené jednotlivé stanovištia. Tie mohli žiaci navštevovať v ľubovoľnom poradí a na každom z nich si nielen zopakovať svoje znalosti z anglického jazyka a porovnať britskú angličtinu s americkou prostredníctvom kartových hier či online escape game, ale overiť si, ako by sa vedeli popasovať aj s takými cudzími jazykmi, ktoré sa bežne neučia.

V plurilingvizmu sme totiž pre žiakov vytvorili také aktivity, vďaka ktorým sa mohli naučiť základy cudzieho jazyka na princípe používania podobných slov z jazyka, ktorý už ovládajú. Francúzštinári tak prepojili svoje už získané vedomosti s taliančinou, ale i angličtinou, ruštinári so slovenčinou či nemčinári takisto s angličtinou. Myšlienkou rozvoja plurilingvizmu sme sa nechali inšpirovať vďaka projektu s názvom „Vzdelávaním k viacjazyčnosti“ (2022-SK01-KA122-SCH-000095283), do ktorého sa naša škola zapojila v tomto školskom roku vďaka programu Erasmus+ v spolupráci so Slovenskou asociáciou učiteľov francúzštiny. Všetkým žiakom, ktorí priložili ruku k dielu pri prípravách tohto veľmi príjemne prežitého dňa, ďakujeme a už teraz sa tešíme na budúci rok a na mnoho ďalších skvelých nápadov našich šikovných žiakov!