• Výmenný pobyt žiakov - Praha 2019

• Týždeň v Prahe vďaka Erasmu +

Náš týždeň v Prahe začal v skorú rannú nedeľňajšiu hodinu. Po dlhej ceste z Košíc priamo do Prahy sme sa ubytovali a zaľahli rovno do postelí. Na druhý deň sa nám začal program, ktorý nám Česi pripravili. Najprv sme sa zoznámili s tými, ktorých sme nepoznali a zvítali sa s tými, s ktorými sme sa už skamarátili pred pol rokom u nás v Rožňave. Nasledovalo rozdelenie do workshopov, na ktorých sme následne celý týždeň  pracovali. Neskôr sme mali úlohu, kde sme na počítačoch museli vytvoriť krátky príbeh s fotkami, ktoré nám vopred dali. Poobede sme mali interview s pamätníkmi, na ktorých boli založené naše workshopy. Vypočuli sme si životný príbeh pamätníka, ktorý bol pridelený k nášmu družstvu. My sme si mali vybrať jednu udalosť alebo niečo, čo nás z jeho života zaujalo a napísať o tom básničku, poviedku alebo príbeh.

Utorok sme mali zaujímavú prednášku o osudoch ľudí na Ďáblickom cintoríne. Veľmi pršalo a bola strašná zima, no to tomu dodávalo ešte takú vážnejšiu atmosféru. Potom sme zavítali do Divadla D21 na predstavenie románu od Orwella s názvom 1984. Po predstavení sme si vychutnali úžasné koláče a pobrali sa do mestskej knižnice na besedu, so spisovateľkou a bývalou vedúcou katedry bohemistiky na Oxford University, Zuzanou Říhovou.

V stredu sme od rána pracovali na našich workshopoch. Po obede sme ešte hodinku robili workshopy a potom sme mali voľno. S našimi profesorkami z Rožňavy sme si boli trošku obzrieť Prahu.

Vo štvrtok sme doobeda pracovali opäť na workshopoch a dávali sme ich pomaly do finálnej verzie. Keď sme sa naobedovali čakala nás bádačka po Prahe. Chodili sme po pamiatkach a múzeách Prahy, kde sme na jednotlivých stanovištiach plnili úlohy. Všetko bolo zamerané na čas, takže sme sa nemohli flákať. Dve najrýchlejšie skupiny dostali za odmenu v piatok špeciálny program. Po pobehaní celej Prahy sme mali besedu so štyrmi pracovníkmi Českej televízie.

Piatok som ja s mojou skupinou mala prednášku v ČT, ktorá bola výhrou pre najrýchlejšie skupiny. Editor nám poukazoval miestnosti, v ktorých sa to všetko odohráva a porozprával niečo viac o tejto práci, ktorá je mimochodom dosť hektická a veľmi náročná na presnosť a najmä čas. Večer sme mali slávnostnú večeru so všetkými účastníkmi projektu. Rozlúčili sme sa s profesormi, pamätníkmi a taktiež žiakmi a poďakovali sa za úžasné zážitky a nové informácie, ktoré sme za tento týždeň zažili.

V sobotu sme sa s  našimi profesorkami vydali na Karlov most, Karlovo námestie a Pražský hrad. K večeru sme mali ešte rozchod na nákupy.

V nedeľu sme skoro ráno vyrážali s kopou zážitkov na vlak smer Košice.

Na záver sa chcem ešte raz poďakovať pani profesorkám zo Slovenska aj z Česka, pamätníkom náhľad do ich neľahkého života, ktorý v tej dobe prežívali, vedúcim našich workshopov za pomoc pri tvorení textov a taktiež všetkým žiakom.

Ornela Grecmacherová