• Výmenný pobyt žiakov v Prahe 2018

• Learning and teaching activities - Praha 12.-19.11.2018

Od 12. do 19. novembra 2018 sme  sa zúčastnili projektu Erasmus+, Učme se  čísť, čtením se učme. Stretnutie sa odohrávalo v Prahe.

Prvé dni nášho pobytu sme navštívili mnohé známe miesta Prahy, zúčastnili sa mnohých kultúrnych podujatí, či výstav spojených so stým výročím Československej republiky.

V pondelok sme sa po príchode na vlakovú stanicu stretli so študentmi a profesormi s Náhorní strednej školy a ubytovali sa. Oficiálny program sa začínal až v utorok.

Odučili sme si v ich škole štyri hodiny. Navštívili sme hodiny dizajnu, grafiky,  češtiny, angličtiny, či dejepisu, kde sme  nadväzovali nové vzťahy s českými študentmi.

Navštívili sme výstavu Pamäť národa. Multimediálne spracovanie bolo perfektné, upútalo pozornosť každého. Táto výstava sa venovala trom odbojom na našom území.

Ďalšou zastávkou bol Legiovlak československých dobrovoľných zložiek ruskej armády počas prvej svetovej vojny, ktoré pôsobili na Sibíri.   V mestskej knižnici sme absolvovali prednášku o dielach a živote Václava Havla, ktorá nás mala pripraviť na večerné predstavenie Audiencie v divadle D21.

Nasledujúce dni sme navštívili množstvo iných historických miest, ktoré sa týkali stého výročia Československa. Našimi zastávkami boli Kobyliská strelnica alebo Ďáblický cintorín.  V programe bola aj prehliadka Národného divadla, kino Lucerna, multikino Slovanský dom a následne prednáška a vychádzka s tematikou Nežnej Revolúcie.

Posledné tri dni našej návštevy v Prahe sme trávili pracovaním na našich zadaniach, ktoré sme dostali na workshopoch. Dopredu sme si mohli vybrať z mnohých oborov ako je golem - mikropoviedka, poézia, detská literatúra alebo recenzia hudobného albumu. Venovali sa nám profesionáli. Výstupom bolo krátke dielko, na ktorom sme pracovali tri dni. Svoje diela sme mali možnosť prekonzultovať s vedúcim daného workshopu. Každý z nás si odniesol cenné rady, motiváciu k písaniu, čítaniu a mnoho povzbudenia.  Dokonca nám boli ponúknuté možné konzultácie do budúcnosti.

Rozlúčková večera sa konala v sobotu večer, kde sme sa všetci oficiálne rozlúčili a
          v nedeľu sme dostali certifikáty.

Z Prahy sme odchádzali nabití novými užitočnými informáciami, radami, novými skúsenosťami a kontaktmi. A najmä s kopou krásnych zážitkov.

Miriam Gallová