Základné údaje o projekte
Účel výzvy
Posilnenie etického správania sa a hodnotového vzdelávania v školách
Oblasť podpory : 5. Zvyšovanie emocionálnej odolnosti a vzájomného rešpektu medzi členmi školskej komunity
Predkladateľ-žiadateľ: Gymnázium P.J. Šafárika-P.J. Šafárik Gimnázium Rožňava, Akademika Hronca 1, 048 01 Rožňava
Realizátor projektu: Gymnázium P.J. Šafárika-P.J. Šafárik Gimnázium Rožňava, Akademika Hronca 1, 048 01 Rožňava
Osoba zodpovedná za projekt: PhDr. Anita Kerekes
Kontaktné údaje: anitademenyova@gmail.com
Popíšte východiskovú situáciu na škole? S akými problémami sa v rámci školy stretávate? Aké aktivity ste už realizovali / realizujete?
Čoraz častejšie je potrebné riešiť aj najrozličnejšie emocionálne problémy žiakov. Učitelia musia vedieť odhaliť nielen ich príčinu, ale poskytovať žiakom aj emocionálnu podporu. V posledných rokoch narastá počet prípadov, kedy majú žiaci problémy so stresom, úzkosťou, depresiou a s emóciami, ktoré s týmito problémami úzko súvisia. Príčiny týchto problémov sú rôzne. Môžu súvisieť s túžbou, aby dosiahli perfektné výsledky, vyzneli dobre na sociálnych sieťach, ale môžu to byť aj problémy so spolužiakmi či v rodinnom prostredí, evidujeme aj zvýšenú rozvodovosť resp. rozchod rodičov, postcovidové obdobie, ale typy tzv. helikoptérnych rodičov. Nie každý žiak vie zvládať stres či úzkosť a s ním súvisiace vyhrotené emócie. Práve naopak, často s tým majú problém. Aktivity, ktoré sme zrealizovali počas posledných školských rokov boli na hodinách Etickej výchovy, Občianskej náuky. Naša škola je dlhodobo zapojená do programu: Škola priateľská k deťom- Unicef.
Aké aktivity by ste chceli v rámci projektu zrealizovať? Popíšte, akým témam by ste sa chceli v rámci projektu venovať; pre akú cieľovú skupinu by mali byť určené a aké sú plánované formy (napr. školenia, interaktívne aktivity atď.) a harmonogram aktivít.
Predovšetkým by sme sa chceli v rámci projektu venovať: zvýšeniu emocionálnej odolnosti žiakov, wellebingu žiakov, učiteľov a následne rodičov, soft-skillsu a efektívnej komunikácii: žiak- žiak, žiak- učiteľ, učiteľ- rodič. Chceli by sme pozvať lektora/ kouča a pracovníkov inštitúcií v oblasti emocionálnej odolnosti a efektívnej komunikácie zároveň. Zároveň by sme chceli dlhodobo spolupracovať s expertmi na danú oblasť, pretože chceme vytvoriť didaktický materiál využiteľný v praxi. Aplikovali by sa nové inovatívne metódy a didaktické pomôcky (nami vytvorené pracovné listy, informačný banner). Vzdelávanie by bolo zabezpečené pre všetkých učiteľov našej školy prostredníctvom kurzov, workshopov. Chceli by sme zakúpiť aj podpornú literatúru pre učiteľov. Harmonogram aktivít: vzdelávanie všetkých učiteľov počas trvania projektu, následne učitelia Etickej výchovy budú ešte zvlášť vzdelávaní prostredníctvom kurzov Ligy za duševné zdravie, Edulabu, firmy Life-up, pre angličtinárov podcasty na aktuálnu tému sprostredkované firmou Harmony, následne vyrobíme v spolupráci so žiakmi a učiteľmi pracovné listy resp. podporný materiál, informačný banner. Pre psychickú pohodu učiteľov, ktorí sú každý deň ovplyvňovaní vonkajším nátlakom zo strany žiakov, rodičov a spoločnosti vôbec by sme zabezpečiť kurzy Wellbeingu učiteľov, aby lepšie zvládali každodenný stres a dokázali byť väčšou emocionálnou oporou. Ako cieľovú skupinu by sme si zvolili nižšie osemročné gymnázium od prímy po kvartu a žiakov prvých ročníkov všetkých foriem štúdia, nakoľko dochádza k ich adaptačnému procesu na škole. Poznatky a nové skúsenosti by sme ďalej aplikovali aj do vyšších ročníkov.
Popíšte prípadnú účasť expertného partnera alebo výber konkrétneho overeného produktu a jeho kvalita.
Vzdelávanie v spolupráci s renomovanou psychologičkou s dlhoročnou praxou Mgr. Máriou Anyalaiovou, PhD. z Inštitútu osobného rozvoja, kurzy realizované Ligou za duševné zdravie- nadviazanie intenzívnej spolupráce, následne získanie pracovných materiálov, zhotovenie informačnej tabule, vypracovanie pracovných listov pre žiakov, zakúpenie odbornej literatúry, intenzívny kurz: práca s terapeutickými kartami pre vyučujúcich etickej výchovy a výchovnú poradkyňu. Zakúpenie sád terapeutických kariet: Copingové terapeutické karty uľahčujú prístup človeka k jeho vnútorným pocitom a tvorivej imaginácii, podporujú zdieľanie traumatickej udalosti, pomáhajú klientovi nachádzať vlastné copingové stratégie - v slovenskom aj maďarskom jazyku.
Plánovaný počet zapojených žiakov: 250
Plánovaný počet zapojených pedagogických zamestnancov školy: 33