• 22.3. 2022 sa  konala eTwinning konferencia Mediálna gramotnosť a dezinformácie sa v hoteli AquaCity v Poprade, ktorej sa zúčastnila aj naša pani riaditeľka PaedDr. Katarína Adamková spolu s ambasádorkou eTwinning Mgr. Zuzanou Polónyovou.

          Cieľom konferencie bolo nielen predstaviť program eTwinning a úspešne zrealizované projekty, ale aj priniesť zaujímavé informácie súvisiace s témou roka, ktorá bola tentoraz zameraná na mediálnu gramotnosť a dezinformácie.

           

          Konferenciu uvádzali:

          • Adriana Jankovičová – z Odboru kurikula a inovácií vo vzdelávaní, Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR,
          • Jozef Ristvej – prorektor pre medzinárodné vzťahy a marketing, Žilinská univerzita v Žiline,
          • Katarína Hrbáňová – koordinátorka programu eTwinning na Slovensku, Žilinská univerzita v Žiline.

          Medzi rečníkmi konferencie boli:

          • Juraj Hipš – bývalý učiteľ a lektor vzdelávacích programov, zakladateľ programov Komenského inštitút a Sokratov inštitút,
          • Zuzana Labašová - psychologička, lektorka a programová riaditeľka Komenského inštitútu,
          • Marie Stracenská – novinárka, odborníčka na médiá a PR manažérka,
          • Ondrej Schütz – riaditeľ Slovenskej debatnej asociácie a lektor Akadémie kritického myslenia,
          • Csilla Nagyová, Gabriela Kövesiová – riaditeľka a realizátorka eTwinning projektov zo „Školy eTwinning“ (Gymnázium Š. Moysesa v Moldave nad Bodvou),
          • Naďa Cisárová – z Národnej agentúry programu Erasmus+ pre vzdelávanie a odbornú prípravu, SAAIC

            TÉMY PREDNÁŠOK 
          • Juraj Hipš, Zuzana Labašová: Keď dvaja robia to isté...
            Prostredníctvom zážitkových aktivít sme si ukázali ako vznikajú dezinformácie, ako jedna situácia môže viesť k rôznym interpretáciám a aká je sila skupiny pri riešení problémov.

            Marie Stracenská: Prečo je ťažké sa vyznať v spleti informácií
            Médiá samé o sebe prispievajú k skresľovaniu informácií. Médiá sú do veľkej miery tovar, autorom ide o to, aby nestrácali čitateľov a divákov. Často teda kopírujú väčšinový vkus a trend v povrchnosti a stručnosti. Pomenovali sme si problematické momenty, ktoré podporujú nedôveru v médiá. Pozreli sme sa na dôvody a príklady, ktoré podporujú, že ak by sme aj chceli, ako prijímatelia naozaj niekedy nevieme na prvý pohľad zistiť, či ide o pravdu alebo nie. Samostatná téma je kedy korigovať nepravdy a aj ako to robiť - formulovanie „opráv“ a napomenutí tých, ktorí šíria dezinformácie nevedomky alebo nie so zlým úmyslom.

            Csilla Nagyová, Gabriela Kövesiová: Ako sa realizujú medzinárodne oceňované eTwinning projekty v škole s titulom Škola eTwinning?
            Riaditeľka Gymnázia Š. Moysesa z Moldavy nad Bodvou a pedagogička pôsobiaca na tomto gymnáziu sa podelila so svojimi skúsenosťami s programom eTwinning. Porozprávali o svojich skúsenostiach a získaných benefitoch, ktoré im a študentom priniesla aktívna práca na projektoch. V krátkosti predstavili titul "Škola eTwinning" a svoje ocenené projekty, s ktorými zožali úspechy na domácom a medzinárodnom poli.

            Ondrej Schütz: Čo je kritické myslenie a ako ho učiť?
            Kritické myslenie a mediálna gramotnosť sa dnes stali populárnymi pojmami, ktorými sa oháňajú európske aj slovenské vzdelávacie stratégie. Čo sa však skrýva za týmito dvoma zaklínadlami? V príspevku Ondrej Schütz obhajoval pozíciu, ktorá kritické myslenie chápe nielen ako zručnosť, ale aj ako hodnotový postoj, viac než len ako zdravý rozum, logiku, či súbor nástrojov a poučiek ako overovať informácie. Tento postoj je v dobe informačnej záplavy a vedeckého pokroku dôležitejší ako kedykoľvek predtým. Vychádzajúc z tejto tézy, sme si ukázali možné nástroje výchovy ku kritickému mysleniu a mediálnej gramotnosti - ktorá sa má ku kritickému mysleniu tak, ako sa má fyzika k matematike.

            Naďa Cisárová: S Erasmom za vzdelaním - vychádza nová Výzva 2022 na predkladanie návrhov projektov Erasmus+
            Už tradične každú jeseň vyhlasuje Európska komisia Výzvu na predkladanie návrhov projektov Erasmus+ na ďalší rok. Predstavili sme si najaktuálnejšie možnosti zapojenia sa do nového programu Erasmus+ (2020 - 2027) v rámci Výzvy 2022 pre materské, základné a stredné školy, ako aj pre ďalšie organizácie pôsobiace v sektore školského vzdelávania.

           

           
           
           
           
           
    • Kontakty

      • GYMNÁZIUM PAVLA JOZEFA ŠAFÁRIKA - PAVOL JOZEF ŠAFÁRIK GIMNÁZIUM ROŽŇAVA
      • Sekretariát školy: 058/7324503 Riaditeľ školy: 058/7324503
      • Akademika Hronca 1 048 01 Rožňava 04801 Rožňava Slovakia
      • 00161144
      • 2020954243
  • Fotogaléria

      zatiaľ žiadne údaje