- INFORMÁCIE O NÓRSKYCH GRANTOCH
- ZVYŠOVANIE POVEDOMIA O KLIMATICKÝCH ZMENÁCH NA ŠKOLÁCH
- PRACOVNÉ STRETNUTIA
- ÚVODNÉ AKTIVITY SO ŽIAKMI
- Diseminácia
- Školská súťaž - návrh dizajnového obrázka
- Deň Zeme
- Otváracia konferencia
- Záverečná konferencia
- Workshopy na zvyšovanie povedomia žiakov
- Výstupy z workshopov
- Plant to breath - Rastlina pre nádych, Aktivita č. 1
- Permaculture garden - Permakultúrna záhrada, Aktivita č.2
- Zero waste - Nulový odpad, Aktivita č.3
- Tap water - Voda z vodovodu, Aktivita č.4
- Two wheels will pass, pre palivo nám srdce neplesá, postačia nám dve kolesá, Aktivita č.5
- Pracovné listy a metodiky
- Dotazníky zamerané na projektové aktivity
- Súťaž o najzelenšiu triedu
- Súťaž o najpraktickejší hmyzí hotel
- Udržaťeľnosť projektu - project sustainability
- Udržateľnosť projektu - spoločenská hra
ZVYŠOVANIE POVEDOMIA O KLIMATICKÝCH ZMENÁCH NA ŠKOLÁCH
Projekt "Ekologicky sa zeleniť, je časom overený hit" - "To be green is evergreen" získal grant z Nórska v sume 17.401 €. Projekt bol spolufinancovaný v sume 3.071 € zo štátneho rozpočtu Slovenskej republiky. Cieľom projektu je:
ZVYŠOVANIE POVEDOMIA O KLIMATICKÝCH ZMENÁCH NA ŠKOLÁCH je jednou z najviac diskutovaných a významných otázok na celom svete. V súčasnosti čelíme mnohým environmentálnym problémom, a preto si musíme viac uvedomovať ich príčiny a dôsledky. Mladí ľudia sú tí, ktorí môžu urobiť zmenu, a preto zameriavame náš projekt na zvyšovanie povedomia o ekologických problémoch medzi žiakmi základných a stredných škôl. S rastúcim počtom prírodných katastrof a extrémneho počasia musíme byť opatrní, ako sa správať k životnému prostrediu, pretože to môže ovplyvniť naše každodenné činnosti. Naším cieľom je vychovávať študentov, aby si uvedomili a zapojili sa do skutočných problémov životného prostredia za múrmi svojej školy. Chceli by sme im poskytnúť aktivity, v ktorých môžu získať zručnosti dôležité pre aktívnu ochranu životného prostredia. Prostredníctvom navrhovaných aktivít a výstupov chceme vytvoriť lepšie a zdravšie školské prostredie, prispieť k udržateľnosti a zachovaniu prírodných zdrojov.
Plánované činnosti budú zahŕňať:
Mäkké opatrenia uskutočňované v rámci tohto projektu budú: Pracovné listy pre študentov rôznych ročníkov a škôl (od materských škôl po stredné školy) a metodiky pre učiteľov, ktorí sa zaoberajú spoznávaním rôznych druhov stromov a metódami výsadby, zakladaním okrasných záhrad a vyvýšených bylinných záhonov a ich výhody, hmyzie domčeky a vtáčie bufety, triedenie a recyklácia odpadu, význam pitnej vody z vodovodu namiesto fľaškovej vody. Máme v úmysle aktualizovať školské osnovy integráciou environmentálnej výchovy do rôznych predmetov. Budeme organizovať vzdelávacie aktivity pre učiteľov spojené s metodikami a aktivitami tohto projektu. Študenti sa zúčastnia rôznych dobrovoľníckych prác pre Lesy SR a miestnych poľnohospodárov. Zorganizujeme diskusie so zástupcami Krajského úradu verejného zdravotníctva o význame pitnej vody a Správou Národného parku Slovenský kras v Brzotíne, ktoré budú vykonávať vzdelávaciu činnosť s názvom Liečivá príroda. Zabezpečíme workshopy pre študentov našej školy a pre žiakov a študentov škôl v našom regióne.
Zavedieme tieto tvrdé technické opatrenia: Zriadime záhradku s okrasnými rastlinami, vyvýšené bylinné záhony, hmyzie domčeky a vtáčie bufety. Na chodby našich škôl umiestnime smetné nádoby na recykláciu a vzdelávaciu zónu s uhlíkovou stopou. Budeme povzbudzovať študentov k používaniu bicyklov zriadením zóny stojana na bicykle v priestoroch školy.