Aktuality projektu
15.10.2014
ZÁVEREČNÝ WORKSHOP
V stredu 15.októbra 2014 sa na našej škole bilancovalo. Pedagógovia školy za prítomnosti významných hostí vyhodnotili svoju dvojročnú činnosť v rámci projektu Gymnázium Pavla Jozefa Šafárika – moderná škola tretieho tisícročia. Bolo sa čím pochváliť. Tento projekt sa realizoval z prostriedkov EÚ získaných z výzvy OP Vzdelávanie. Rozpočet projektu presiahol 242 640 EUR. Vytvorili sa edukačné materiály, interaktívne cvičenia, súbory videosekvencií ap., ktoré na škole chýbali. Vďaka novým učebným pomôckam sa vyučovanie stalo zaujímavejším, študenti priebežne majú možnosť získavať novým moderným spôsobom dlhodobé poznatky. Veľkým prínosom pre školu je získané IKT vybavenie a didaktické prostriedky (kódované knihy, čítacie perá, stolné počítače, interaktívne tabule, dataprojektory, hlasovacie zariadenie, tlačiarne ap.).
Vďaka projektu sa vytvorilo veľa užitočného edukačného materiálu. Je potešiteľné, že všetky materiály sa hneď po vytvorení začali na vyučovacích hodinách overovať. Bolo to možné, nakoľko celý pedagogický zbor absolvoval školenia, ktoré rozšírili kompetencie vyučujúcich, ktoré sú potrebné pre realizáciu premeny tradičnej školy na modernú.
Je potešiteľné, že jedno z najlepších gymnázií na Slovensku vo svojich aktivitách nepoľavuje, lebo už dnes zamestnanci školy pracujú na ďalšom projekte: Kvalitou vzdelávania otvárame brány VŠ. Veríme, že bude rovnako úspešný.
Mgr. Alžbeta Gallová
8.10.2014
Záverečný workshop - pozvánka
Dňa 15.10.2014 o 11.30 hod. sa v aule školy uskutoční Záverečný workshop projektu.
Program:
- Úvod. ( Mgr. Jozef Matis)
- Vyhodnotenie ukazovateľov projektu. ( Ing. Svetlíková)
- Vyhodnotenie aktivity 1. 1 Inovácia edukačného obsahu. (Mgr. Árpád Laco)
- Vyhodnotenie aktivity 2.1 Skvalitnenie kompetencií pedagogických zamestnancov (Mgr. J. Matis)
- Prezentácie o vytvorených materiáloch za jednotlivé predmety.
- Diskusia.
- Záver.
28.4.2014
Školenie PSYCHOSOCIÁLNY VÝCVIK
V dňoch 14. a 15. marca 2014 sme sa zúčastnili dvojdňového psychosociálneho výcviku v Liptovskom Jáne. Tejto aktivity sa zúčastnilo 27 pedagógov našej školy.
Čo sme sa naučili?
Ako pedagógovia sme si uvedomili, že aby sme mohli správne pochopiť správanie a návyky nielen seba, ale aj ostatných, najmä svojich študentov, potrebujeme mať základné informácie o tom, ako funguje ľudský mozog. Ak porozumieme návykom svojho mozgu, začneme spoznávať rovnaké vzorce správania aj u ostatných, čo povedie k našej väčšej trpezlivosti a budeme vnímaný ako viac empatický človek. Vďaka znalosti mozgu získame zručnosti, ktorými pomôžeme študentom zvládať ich emočné reakcie a zefektívnime im svoju pomoc pri dosahovaní vytýčených cieľov.
Skúsení pedagógovia prispôsobujú spôsob svojho vyjadrovania tak, aby viac zodpovedal študentovmu obrazu sveta. Používanie jazyka zodpovedajúcemu študentovmu spôsobu myslenia je najlepší spôsob ako zaistiť, aby vyslovené informácie dávali študentovi zmysel. V tomto smere nám bude veľmi nápomocné, ak budeme poznať a vedieť určiť Metaprogramové vzory, pretože s ich pomocou môžeme oveľa efektívnejšie komunikovať a byť pre študentov zrozumiteľnejší.
Metaprogramy sú kľúčové návyky myslenia, vnímania a konania. Sú to naše zvyky, návykové filtre, ktorými rozlišujeme všetko, čo vidíme, počujeme, cítime a ochutnávame. Sú to pravidlá uložené v našej dlhodobej pamäti. Je potrebné si uvedomiť, že do našej pozornosti vstúpi len jedno percento informácií, ktoré je navádzané Metaprogramami. Keďže Metaprogramy sú iba návyky, je možné ich meniť. Väčšinou sú potrebné tri týždne, kým sa rozvinie nový návyk. Práve táto informácia je pre naše pôsobenie na žiakov rozhodujúca.
Uvedomili sme si, že Proaktívny a Reflektívny metaprogram predovšetkým rozlišuje prístup k aktivite alebo k akcii. Proaktívny človek akciu inicializuje, vrhne sa na ňu a rýchle ju dokončí. Reflektívny človek počká, pokiaľ ostatní akciu inicializujú, rozbehnú ju a až potom koná. Rozhoduje sa zdĺhavo a často sa nikdy nerozhýbe k tomu, aby začal konať.
Referencie určujú, podľa čoho sa máme rozhodovať, čo je pre nás dôležité, nedôležité, dobré, zlé, správne alebo nesprávne. Vnútorne referencovaná osoba používa vlastné štandardy, porovnáva ich s vývojom vecí okolo seba. Takýto človek síce môže získavať informácie a názory od iných ľudí, nakoniec sa ale vždy spoľahne na vlastný názor a urobí vlastné rozhodnutie. Externe referencovaný človek automaticky preberá zvonku názor. Táto informácia je pre naše pôsobenie na našich študentov veľmi dôležitá a musíme ju počas našej pedagogickej praxe citlivo využívať.
Jedným z uznávaných osobnostných modelov je nástroj rozvoja komunikácie a transformácie sebapoznania. Počas svojho pobytu sme práve tejto metóde venovali primeranú pozornosť, nakoľko síce ide o jednoduchú, názornú metódu ilustrujúcu sebauvedomenie a vzájomné porozumenie medzi jednotlivými skupinami, ale výrazne pomáha pri zlepšovaní komunikácie v skupine a značne vplýva aj na vzťahy v rámci skupiny. Pedagogika a rétorika už od staroveku venujú veľkú pozornosť hovorenému slovu. Keď sa človek chystá prehovoriť, zvyčajne nastane moment, keď si uvedomí, čo chce povedať a pri prezentácii sa na to sústredí. Podľa reakcie poslucháčov a ich prípadnej spätnej väzby získavame obraz a informácie o tom, čo nám je a aj nie je známe. Nadobúdame väčšie povedomie o sebe samom a svojich interakciách s okolím. Podľa toho môžeme posilňovať alebo korigovať svoju komunikáciu a správanie. Pri práci so skupinou a vytváraní atmosféry dôvery si môžeme stanoviť cieľ, pokúsiť sa pomocou spätnej väzby zmenšiť svoje “slepé“ miesto. Väčšinou sú to nevedomé verbálne a neverbálne prejavy, ktoré nevnímame, ale ktoré študenti citlivo registrujú.
Spoločne sme si uvedomili, že bude užitočné zmenšovať nežiaduce informačné oblasti. Budeme získavať, vyžadovať a dostávať spätnú väzbu a k tomu bude nevyhnutné pýtať sa a vnímať odpovede, vyhodnocovať ich. Otvorená komunikácia je základný predpoklad k tomu, aby sme získali dôveru u svojich študentov. Spätná väzba nám pomôže objavovať seba, seba v skupine i skupinu. Domnievame sa, že najužitočnejšie pre nás, učiteľov, bude ovplyvňovať identitu našich zverencov. Je to najdôležitejšia forma vplyvu. Práve identita dáva človeku vedieť, ktoré hodnoty a presvedčenia sú jeho, ktoré zručnosti sú najpotrebnejšie a aké správanie je najvhodnejšie. Identita vedie človeka k vytvoreniu podmienok a ovplyvňovaniu svojho prostredia tak, aby čo najviac vyhovoval jeho vnútornému obrazu.
Všetci zúčastnení sme sa oboznámili aj so špirálovou dynamikou. Náš svet tvorí naša myseľ, myslíme však rozdielne, máme rozdielny pohľad na svet a systém hodnôt, ktoré uznávame. Máme rozdielne modely sveta, ktoré sa prejavujú rôznymi zvykmi, princípmi, správaním, konaním, pohľadom na svet. Na začiatku zvyčajne systémy hodnôt a svetonázor dedíme od rodičov spoločne s našou DNA. Časom nás postupne ovplyvňujú priatelia, škola, kultúra, práca, ekonomika, médiá. Životné podmienky, ich kontext, ovplyvňuje naše konanie. Vplyvom vonkajších životných podmienok sa prejavuje naša duševná dynamika a meníme systém hodnôt. Pri tomto procese má zohrávať dôležitú úlohu škola. Dobrá znalosť duševnej dynamiky je pre učiteľa veľmi prospešná. Kľúčovou myšlienkou je, že rôzne spoločnosti, kultúry a subkultúry, ba dokonca i celé národy sú na rôznych stupňoch psycho-kulturáln eho vývoja.
Pobyt a školenie v Liptovskom Jáne nám poskytol mnoho podnetov pre našu ďalšiu prácu a iba od nás bude závisieť, ktoré z nich vo svojej ďalšej práci využijeme.
13.12.2013
Školenie KOMUNIKAČNÉ ZRUČNOSTI
V rámci aktivity 2.1 Skvalitnenie kompetencií pedagogických zamestnancov sa v októbri a novembri 2014 uskutočnilo ďalšie akreditované školenie pre 18 pedagogických pracovníkov s názvom Komunikačné zručnosti.
Predmetom školenia bol rozvoj komunikačných zručností pedagogických zamestnancov a ich využitie na vyučovacích hodinách
V rámci školenia učitelia získali a rozšírili si svoje poznatky o verbálnej a neverbálnej komunikácií, realizovali aktivity zamerané na rozvoj komunikačných zručností pre ich využitie v edukačnom procese.
Školenie v celkovom rozsahu 60 hodín, bolo ukončené 12.11. 2013 záverečnými skúškami, na ktorých učitelia prezentovali vlastné návrhy vyučovacích hodín . Časť vzdelávania ( 20 hodín) učitelia absolvovali dištančnou formou.
Je dokázané a už viac než desaťročie všeobecne akceptované, že komunikačné zručnosti, vrátane správneho používania neverbálnych prejavov, schopnosti správne sa pýtať, aktívne počúvať a klásť otvorené otázky, majú zásadný vplyv na úspech každého manažéra, každého riadiaceho pracovníka, každého vedúceho tímu a každého obchodníka.
V oblasti školstva, minimálne v našich končinách, bola dôležitosť komunikačných zručností dlho podceňovaná – možno aj preto, že práca pedagóga bola dlho považovaná za vysoko špecifickú, pre ktorú „platia iné zákony“ a ktorá sa má vyvíjať úplne inak a nezávisle od ostatnej praxe.
Dnes je už ale zrejmé, že komunikačné zručnosti sú pre pedagóga rovnako dôležité ako pre ostatné profesie. Veď práca pedagóga je, koniec koncov, v mnohých aspektoch veľmi podobná práci vedúceho pracovníka: pedagóg riadi vyučovací proces, vedie tím žiakov, zadáva úlohy, kontroluje ich plnenie, hodnotí, tiež musí zaujať a vzbudiť záujem, potrebuje presvedčiť, chce motivovať atď.
Sme presvedčení, že aj toto školenie prispeje k skvalitneniu vyučovacieho procesu na našej škole.
4.1.2013
Prvý deň v škole a už sa vzdelávajú
Pred troma týždňami prebrali prví absolventi kurzu Práca s IKT osvedčenie o absolvovaní školenia a už druhá skupina učiteľov zasadla za školské lavice, aby podobne ako ich predchodcovia získali nové zručnosti pre prácu s IKT.
Počas návštevy kurzu určite budú siahať na dno svojich síl, nakoľko január je obzvlášť náročný mesiac pre každého vyučujúceho. Blíži sa polrok, je potrebné získať informácie o vedomostiach študentov, opravovať písomné práce, pripravovať zadania ap. Nakoľko práce na samotnom projekte sú v plnom prúde, je potrebné mnoho hodín venovať i samotnej realizácii učebných pomôcok, pre vytvorenie ktorých sa v projekte zaviazali.
Školenie sa začalo 8.januára a frekventanti takisto absolvujú osem trojhodinových stretnutí.
7.1.2013
Získali nové kompetencie
November je mesiac, keď väčšina rodín sa začína pripravovať na najkrajšie sviatky v roku. Mamičky začínajú zháňať darčeky, deti sa vytešujú z blížiacich sa prázdnin. Pre niektorých zamestnancov školy to tento krát bolo náročnejšie ako po iné roky, čas na prípravu sa značne zúžil.
V čase od 20. novembra do 18. decembra 2012 prvá skupina učiteľov absolvovala školenie Práca s IKT v rozsahu 24 hodín. Dvakrát týždenne po tri hodiny pracovali frekventanti pod vedením lektorky Andrey Pločicovej a prehĺbili si svoje vedomosti v práci s balíkom MS OFFICE. Absolvovanie kurzu bolo o to náročnejšie, že už v novembri a decembri vznikali prvé prezentácie, učebné texty a iné výučbové materiály.
Blahoželáme absolventom prvého kurzu a dúfame, že získané vedomosti plne využijú pri vytváraní učebných pomôcok, ktorých je nedostatok pre modernú školu tretieho tisícročia.
20.11.2012
Školenia pedagógov sa rozbehli.
Prvá skupina učiteľov zasadla do školských lavíc, aby absolvovala 24 hodinový kurz Práca s IKT. Pod vedením lektorky Andrey Pločicovej účastníci vzdelávacej aktivity získajú nové kompetencie na prácu s textovým editorom, tabuľkovým procesorom a powerpointom. Už v priebehu mesiaca november sa začali vytvárať prvé edukačné materiály s interaktívnymi prvkami.
12.11.2012
Začiatok realizácie projektu
Od novembra 2012 začíname realizovať projekt, pre ktorý sa získali finančné prostriedky z EÚ.
Jeho strategickým cieľom je zvýšiť spôsobilosť našich žiakov pre úspešné pokračovanie v štúdiu na VŠ a ich následné uplatnenie sa na trhu práce vo vedomostnej spoločnosti. Účelom projektu je zmeniť tradičný spôsob vzdelávania na strednej škole a prispôsobiť ho spôsobu vysokoškolského štúdia. Do vyučovacích hodín bude preto potrebné vniesť väčšiu názornosť a viac aktivity. Pôjde predovšetkým o projektové riešenie problémov, o riešenie prípadových štúdií, o zážitkové metódy vzdelávania a simulácie.
Aby sme tento cieľ dosiahli, musíme v nasledujúcom období inovovať obsah a metódy vzdelávania, a tak skvalitniť výstupy pre potreby trhu práce. V projekte sme sa zaviazali, že budeme orientovať prípravu a ďalšie vzdelávanie našich pedagogických zamestnancov na získavanie a rozvoj kompetencií potrebných na premenu tradičnej školy na školu modernú.
Našou hlavnou úlohou bude zvýšiť spôsobilosť našich žiakov v jazykovej, spoločenskovednej, ekonomickej a predovšetkým v technickej a prírodovednej oblasti. Aby realizácia hlavného cieľa bola úspešná, vytvoríme edukačné materiály s interaktívnymi prvkami, ktoré počas vyučovania budeme pilotne testovať a prípadné nedostatky priebežne odstraňovať.
Celkové výdavky projektu dosiahnu sumu 242 640,78 € . Z tejto sumy bude uhradených 230 508,40 € zo štrukturálnych fondov EU a 12 132,04 € z prostriedkov Košického samosprávneho kraja. Realizácia bude trvať 24 mesiacov.
Všetci zainteresovaní veríme, že celková realizácia tohto projektu na našej škole bude úspešná, a že z neho budú profitovať predovšetkým študenti našej školy. Ako sa nám bude dariť napĺňať ciele a aké ťažkosti, prípadne problémy budeme počas realizácie mať, o tom vás budeme pravidelne informovať.