• ERASMUS + na Gymnáziu P.J.Šafárika – P.J.Šafárik Gimnáziu v Rožňave

•

Gymnázium P.J.Šafárika – P.J.Šafárik Gimnázium v Rožňave sa zapojilo do projektu Erasmus+, do kľúčovej akcie KA2.

Partnermi v projekte sú Gymnázium P.J.Šafárika – P.J.Šafárik Gimnázium v Rožňave, 10. Gymnázium "Ivan Supek" z Chrovátska, Štátna vedecká stredná škola z Talianska, Střední škola Náhorní z Českej republiky, Aquilonis s.r.o. z Chrovátska a Agentúra pre vzdelávanie a učiteľstvo z Chorvátska.

Projekt je zameraný na zlepšenie čitateľských zručností RSP čitateľov (t.j. zdráhajúcich sa a slabých čitateľov) tým, že sa im umožní prekonať nedostatok dôvery vo vlastné schopnosti, rovnako ako aj  nedostatok motivácie. Zmena sebavnímania RSP čitateľov ich zapojením do čítania a do práce s textom bude hlavným cieľom tohto projektu. Projekt ponúka inovatívny a komplexný prístup k problému čitateľov RPS prostredníctvom svojich konečných výsledkov: O1: Prípadová štúdia; O2: Príručka pre zdráhajúcich sa a slabých čitateľov (obsahujúci: motivačné texty, usmernenia a aktivity na propagáciu čítania); O3: Inovatívne osnovy a O4: Digitálna učebňa s príručkou pre učiteľov.

Prvé stretnutie participujúcich škôl a inštitúcií sa uskutočnilo 24.10.2016 v Záhrebe, v Chorvátsku, kde sa partneri venovali prezentácii zistených výsledkov PISA v jednotlivých krajinách a stavu čitateľskej gramotnosti na jednotlivých školách a plánovaniu práce na projekte. Na základe správ z meraní PISA koordinátori porovnali výsledky čitateľskej gramotnosti v jednotlivých krajinách a pripravili dotazník, ktorý už majú k dispozícii žiaci stredných škôl. Na Slovensku sa nám podarilo osloviť za pomoci VÚC všetky stredné školy a takisto sme kontaktovali všetky gymnáziá na Slovensku, aby nám poskytli pomoc pri sprostredkovaní online dotazníka žiakom.

Ďalším krokom je práca na dotazníku a vyhodnotení výsledkov zistených z dotazníka. Výsledky meraní i výstupy projektu budú priebežne zverejňované na webovej stránke projektu http://handbook4rspreaders.org/  alebo na https://www.facebook.com/RSPreadershandbook/ .