• V termíne od 18. 7. do 31. 7. 2021 som sa zúčastnila dvojtýždňovej stáže v Nice, ktorej cieľmi boli zlepšenie profesijných schopností a zručností v oblasti výučby francúzskeho jazyka ako druhého cudzieho jazyka, oboznámenie sa s novými trendmi vo vyučovaní francúzskeho jazyka, ako aj prehĺbenie vedomostí o francúzskej kultúre.

Program stáže v sebe zahŕňal edukačné aktivity,  exkurzie v Nice a v okolitých mestách, ale i večierky zamerané na spoznávanie typickej miestnej francúzskej gastronómie či návštevu Národného divadla v Nice. Vzdelávacie aktivity prebiehali každý deň pracovného týždňa v dvoch blokoch (doobedňajšom a poobedňajšom) podľa troch vopred zvolených tém. V mojom prípade išlo o nasledovné:

a) vyučovanie francúzštiny prostredníctvom umenia (kino, divadlo, literatúra – poézia),

b) zbierka inovatívnych didaktických hier pre učiteľov francúzskeho jazyka,

c) vyučovanie a hodnotenie jazykových aspektov v rámci gramatickej a zvukovej roviny jazyka.

Keďže uvedenej stáže sa okrem učiteľov francúzskeho jazyka pochádzajúcich zo Slovenska zúčastnili aj učitelia z iných krajín (napr. z Rakúska, Portugalska, Španielska, Talianska či Švédska), okrem cenných rád a praktických tipov implementovateľných do výučby francúzskeho jazyka poskytnutých od našich školiteľov, som mala možnosť vymieňať si svoje názory, skúsenosti, ale aj porovnať školský systém a spôsoby výučby s kolegami zo zahraničia, čo hodnotím veľmi pozitívne a konštatujem, že môj pobyt v Nice bol nesmierne obohacujúci a inšpiratívny. Okrem mentoringu v oblasti prípravy vyučovacích hodín, vytvárania zábavných vzdelávacích aktivít aj za pomoci IKT (práca s aplikáciami dostupnými na internete, práca s programami Audacity a OpenShot), manažovania skupinovej práce v rámci triedy a správneho rozdelenia úloh medzi žiakmi som v neposlednom rade využila túto príležitosť aj na zlepšenie svojich vlastných komunikačných zručností a získania väčšej autonómie vo vyučovaní vôbec. Nadobudnuté zručnosti a kompetencie sa budem snažiť v maximálnej miere využiť vo výchovno-vzdelávacom procese, a to nielen na hodinách francúzskeho, ale i slovenského jazyka.