Štatút
Gymnáziu Pavla Jozefa Šafárika-Pavol Jozef Šafárik Gimnázium,
Akademika Hronca 1, 048 01 Rožňava
ŠTATÚT ŠKOLSKÉHO PARLAMENTU
Preambula
V zmysle zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 596/2003 Z. z. o štátnej správe v školstve a školskej samospráve a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon“) a v súlade s ustanovením § 9 ods.1 Vyhlášky Ministerstva školstva, vedy, výskumu a športu Slovenskej republiky č. 291/2004 Z. z., ktorou sa určujú podrobnosti o spôsobe ustanovenia orgánov školskej samosprávy o ich zložení, o ich organizačnom a finančnom zabezpečení (ďalej len „vyhláška“) školský parlament Gymnáziu Pavla Jozefa Šafárika-Pavol Jozef Šafárik Gimnázium, Akademika Hronca 1, 048 01 Rožňava vydáva tento štatút školského parlamentu (ďalej len ,,ŠP").
Článok I.
Základné ustanovenie
- ŠP pôsobí pri Gymnáziu Pavla Jozefa Šafárika-Pavol Jozef Šafárik Gimnázium, Akademika Hronca 1, 048 01 Rožňava, ktorá je aj jej sídlom.
- ŠP reprezentuje všetkých žiakov školy a zastupuje ich záujmy vo vzťahu k riaditeľovi, vedúcim pedagogickým zamestnancom alebo vedúcim odborným zamestnancom a navonok.
- Štatút ŠP je platným úradným dokladom.
Článok II.
Pôsobnosť a poslanie školského parlamentu
- ŠP je zriadený podľa § 26 zákona a v súlade s vyhláškou s pôsobnosťou v rámci Gymnáziu Pavla Jozefa Šafárika-Pavol Jozef Šafárik Gimnázium, Akademika Hronca 1, 048 01 Rožňava.
- ŠP je iniciatívnym a poradným samosprávnym orgánom, ktorý vyjadruje a presadzuje verejné záujmy žiakov v oblasti výchovy a vzdelávania tak, aby pri tom neporušovala iné zákony platné v Slovenskej republike.
Článok III.
Činnosť školského parlamentu
- Školský parlament:
- sa vyjadruje k podstatným otázkam, návrhom a opatreniam školy v oblasti výchovy a vzdelávania,
- sa podieľa na tvorbe a zabezpečení dodržiavania školského poriadku,
- zastupuje žiakov vo vzťahu k riaditeľovi a vedeniu školy a predkladá im svoje stanoviská a návrhy,
- volí zástupcu žiakov do Rady školy, ak ide o strednú školu a strednú školu pre žiakov so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami,
- spolupracuje s obecným mládežníckym parlamentom a radou seniorov, ak sú v obci zriadené,
- odporúča obecnému mládežníckemu parlamentu svojich členov, ktorí môžu zastupovať školu v obecnom mládežníckom parlamente, ak je v obci zriadený,
- prostredníctvom obecného mládežníckeho parlamentu spolupracuje s ďalšími školskými parlamentmi,
- podporuje rozvoj žiakov podieľaním sa na príprave neformálnych aktivít a podujatí.
- ŠP je schopný sa uznášať, ak je na jeho zasadnutí prítomná nadpolovičná väčšina všetkých členov. Na platné uznesenie je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny prítomných členov ŠP. Na platné uznesenie ŠP vo veci voľby a odvolania zástupcu žiakov do rady školy je potrebný súhlas nadpolovičnej väčšiny všetkých členov ŠP. Pri rovnosti hlasov rozhoduje hlas predsedu.
- Na činnosť ŠP dohliada pedagogický zamestnanec určený riaditeľom školy – Mgr. Stanislava Strinková, ktorý nemá hlasovacie právo a ktorý sa zúčastňuje na zasadnutí ŠP. Úlohou určeného pedagogického zamestnanca je dohliadať na riadny priebeh zasadnutí a dodržiavanie štatútu ŠP a informovať spolu s predsedom ŠP vedúcich zamestnancov školy o záveroch ŠP (ďalej len „koordinátor ŠP“).
Článok IV.
Zloženie školského parlamentu
- ŠP má 15 členov.
- Členmi ŠP sú zastupovaní všetci žiaci školy. Funkčné obdobie predsedu a členov ŠP je 12 mesiacov.
- Členstvo v ŠP zaniká:
- odstúpením,
- ukončením štúdia,
- odvolaním člena podľa článku VI. – bod 2,
- prerušením štúdia.
Článok V.
Voľby a spôsob volenia členov do školského parlamentu
- Voľby členov ŠP vyhlasuje Rada školy, ktorá dohladia na celý priebeh volieb.
- Vyhlásenie volieb, zápisnice a výsledky volieb škola zverejní na svojom webovom sídle a na úradnej tabuli školy. O voľbách vyhotoví Rada školy zápisnicu, ktorú predložia riaditeľovi školy a Rade školy.
- Kandidátom na člena ŠP môže byť každý žiak školy, ktorý sa dobrovoľne uchádza o členstvo v ŠP.
- Voľby sa uskutočnia tajným hlasovaním.
- Po vykonaní volieb volebná komisia zložená z koordinátora ŠP a dvoch nezávislých žiakov, ktorí nie sú kandidátmi, zráta odovzdané hlasovacie lístky a zráta hlasy na platných hlasovacích lístkoch. Za platný hlasovací lístok sa pokladá ten, na ktorom je zaškrtnuté meno jedného alebo viac kandidátov.
- Členmi ŠP sa stávajú tí 15 žiaci, ktorí vo voľbách získali najvyšší počet hlasov. Ak viacerí kandidáti získajú rovnaký počet hlasov a z toho dôvodu zostane mandát neobsadený, vyhlásia sa nové voľby na príslušný mandát, v ktorých môžu kandidovať len títo dotknutí kandidáti. Členom školského parlamentu sa stane ten kandidát, ktorý v týchto doplňujúcich voľbách získa najvyšší počet hlasov.
- 15-ti zvolení členovia ŠP si spomedzi seba na prvom zasadnutí ŠP zvolia tajným hlasovaním predsedu, podpredsedu a tajomníka. Na zvolenie predsedu ŠP sa vyžaduje nadpolovičná väčšina hlasov všetkých členov ŠP. V prípade rovnosti hlasov alebo nezvolenia predsedu, podpredsedu alebo tajomníka sa voľby opakujú dovtedy, kým všetky menované pozície nebudú obsadené. Členovia ŠP vyhotovia z tejto voľby samostatnú zápisnicu.
- Podpredsedom sa stáva žiak s druhým najvyšším počtom hlasov a tajomníkom žiak s tretím najvyšším počtom hlasov.
- Po vykonaní všetkých predchádzajúcich bodov predseda a koordinátor ŠP predložia riaditeľovi školy kompletné zápisnice z volieb a spolu podpíšu štatút ŠP, čím sa stáva ŠP oficiálne ustanoveným orgánom žiakov na škole podľa § 26 zákona a v súlade s vyhláškou
- Ak počet členov ŠP klesne pod štatútom stanovený počet, Rada školy usporiada doplnenie člena alebo viacerých členov formou výberu náhradníka spod čiary z hlavných volieb do ŠP. V prípade, ak ŠP náhradníka nemá, prebehnú nové voľby na doplňujúcich členov.
Článok VI.
Práva a povinnosti člena školského parlamentu
- Člen ŠP má právo:
- voliť a byť volený,
- navrhovať kandidátov na funkciu predsedu ŠP, podpredsedu ŠP, tajomníka ŠP a zástupcu žiakov školy do rady školy,
- byť informovaný o všetkých skutočnostiach, ktoré sú predmetom rokovania ŠP a slobodne sa k nim vyjadrovať,
- hlasovať ku všetkým uzneseniam ŠP,
- predkladať na rokovanie ŠP vlastné námety, prípadne materiály.
- odstúpiť z postu člena ŠP, musí to však písomne oznámiť predsedovi ŠP.
- Člen ŠP je povinný sa zúčastňovať na jej zasadnutí. Neospravedlnená účasť na troch po sebe nasledujúcich zasadnutiach sa hodnotí ako nezáujem o výkon funkcie a neplnenie si povinností člena ŠP podľa tohto štatútu. V prípade nezáujmu bude člen platným hlasovaním nadpolovičnej väčšiny prítomných členov odvolaný. Následne sa vykonajú doplňujúce voľby alebo voľba náhradníka spod čiary.
- Člen ŠP je povinný zabezpečiť ochranu osobných údajov chránených všeobecne záväznými právnymi predpismi.
- Z každého zasadnutia ŠP sa vyhotoví zápisnica a priloží sa k nej prezenčná listina účastníkov zasadnutia.
- Člen ŠP je povinný spolupracovať pri plnení úloh, tlmočiť úlohy a závery zo zasadnutí žiakom školy.
Článok VII.
Povinnosti predsedu, podpredsedu a tajomníka školského parlamentu
- Predseda školského parlamentu zastupuje ŠP navonok a spolu s podpredsedom a tajomníkom, riadia činnosť ŠP a konajú v jej mene.
- Predseda ŠP zvoláva, pripravuje a riadi zasadnutia školského parlamentu.
- Predseda ŠP má právo:
- požadovať vysvetlenie k absencii členov školského parlamentu na zasadnutiach,
- byť informovaný o činnosti členov školského parlamentu poverených vykonaním zverenej úlohy,
- rozdeľovať úlohy.
- Predseda školského parlamentu dohliada na plnenie uznesení a informuje členov školského parlamentu .
- Ak predseda zo závažných dôvodov nemôže vykonávať svoje práva a povinnosti v zmysle tohto štatútu, prechádzajú tieto práva a povinnosti na podpredsedu.
- Predseda spolu s koordinátorom ŠP informuje riaditeľa, vedúcich pedagogických zamestnancov alebo vedúcich odborných zamestnancov o záveroch zasadnutia školského parlamentu.
- Podpredseda nahrádza predsedu, ak ten nie je schopný vykonávať svoje povinnosti a komunikuje s ním o všetkých potrebných úkonoch.
- Podpredseda nahrádza predsedu, ak ten nie je schopný vykonávať svoje povinnosti a komunikuje s ním o všetkých potrebných úkonoch.
- Tajomník zodpovedá za prípravu schôdzí ŠP, zapisuje a kontroluje správnosť údajov v zápisnici a prezenčnej listine, ktoré aj archivuje.
Článok VIII.
Hospodárenie školského parlamentu
- ŠP nemá vlastný majetok.
- Náklady na činnosť školského parlamentu sa po dohode s riaditeľom školy uhrádzajú z rozpočtu školy.
- ŠP hospodári podľa schváleného rozpočtu na príslušný kalendárny rok.
- Na pridelené finančné prostriedky ŠP dohliada koordinátor ŠP a predseda ŠP, finančné prostriedky držia v pokladnici a o príjmoch a výdavkoch vedú pokladničnú knihu.
Článok IX.
Zasadnutia školského parlamentu
- ŠP zasadá v určený deň minimálne dvakrát mesačne. Zasadnutia sú verejné a zvoláva ich predseda ŠP, koordinátor ŠP alebo vedenie školy. Všetky zasadnutia sú archivované pomocou zápisníc minimálne jeden kalendárny rok.
- Zasadania ŠP môžu prebiehať za fyzickej prítomnosti členov alebo pomocou online spojenia, pričom hlasovanie môže prebiehať "per rollam"
Článok X.
Záverečné ustanovenia
Tento štatút bol prerokovaný a schválený na zasadnutí školského parlamentu Gymnázia Pavla Jozefa Šafárika-Pavol Jozef Šafárik Gimnázium, Akademika Hronca 1, 048 01 Rožňava dňa 18.9.2024 a od tohto dňa nadobúda účinnosť.
V Rožňave dňa ......................
................................ ..................................... .............................
riaditeľ školy koordinátor ŠP predseda ŠP