Aktuality projektu
Premena tradičnej školy na modernú sa na Gymnáziu P.J.Šafárika v Rožňave úspešne realizuje
Moderné vzdelávanie pre vedomostnú spoločnosť/Projekt je spolufinancovaný zo zdrojov EÚ
Gymnázium P.J.Šafárika v Rožňave vďaka eurofondom zvyšuje šance svojich žiakov v ďalšom štúdiu na vysokých školách a pri uplatnení na trhu práce. Od marca 2014 škola realizuje projekt, v rámci OP Vzdelávanie s názvom Kvalitou vzdelávania otvárame brány VŠ, ktorý v týchto mesiacoch končí. Aktivity projektu sledovali dva ciele: skvalitnenie kompetencií pedagogických zamestnancov a inováciu edukačného procesu s cieľom rozvoja všeobecného vzdelávania s dôrazom na prírodovedné predmety
Do projektu sa zapojilo 19 pedagógov, ktorí spolu vytvorili 170 učebných materiálov z predmetov chémia, fyzika, slovenský jazyk a literatúra, informatika, biológia, geografia, matematika a anglický jazyk. Testy, učebné texty v elektronickej a papierovej podobe, pracovné zošity pre interaktívne tabule, interaktívne cvičenia , to všetko využívali a v ďalšom období budú využívať nielen samotní žiaci školy ale aj žiaci iných stredných škôl, keďže vytvorené materiály sú sprístupnené prostredníctvom webovej stránky školy .
Učitelia školy postupne absolvovali 5 rôznych školení. Súčasťou projektu bola aj tvorba nových testových nástrojov, preto sa vyučujúci zúčastnili najskôr školenia zameraného na tvorbu didaktických testov a školenia Elearning vo výchovno-vzdelávacom procese ZŠ a SŠ.Nový spôsob vyučovania podnietilo aj školenie Myšlienkové mapy vo výučbe.Ťažiskom projektu bola inovácia edukačného obsahu v prírodovedných predmetoch a modernizácia fyzikálneho i biologického laboratória a učebne výpočtovej techniky. Do týchto učební pribudli nové didaktické pomôcky - interfejsové jednotky Vernier, elektronické mikroskopy, netbooky, interaktívna tabuľa a počítače. Učitelia prírodovedných predmetov absolvovali 2 školenia Práca so systémom zberu a spracovania dát pomocou laboratória podporovaného počítačom a Metodika tvorby školských experimentov v prírodovedných predmetoch s použitím laboratória podporovaného počítačom, v ktorých získali kompetencie pre prácu so systémom na zbieranie a spracovanie dát pomocou laboratória podporovaného počítačom.
Vďaka didaktickým pomôckam, ktoré boli dodané z finančných prostriedkov projektu, sa vyučovanie najmä technických a prírodovedných predmetov stane pre študentov modernejším, atraktívnejším a pútavejším. Veríme, že zmeny vo vyučovaní budú smerovať k napĺňaniu požiadaviek trhu práce a vyššieho vzdelávania a brány našej školy budú opúšťať absolventi, ktorí svoju budúcnosť budú hľadať predovšetkými v štúdiu na VŠ s technickým alebo prírodovedným zameraním.
Vyučujúci prírodovedných predmetov sa opäť vzdelávajú
Kurzy, ktoré sa v mesiacoch máj a jún konajú na našej škole majú akreditáciu Ministerstva školstva Slovenskej republiky s číslom 2730/2009/85/1 a školitelia sú držiteľmi certifikátu firmy Vernier.
Školenie je rozdelené na 2 moduly.
- Práca so systémom zberu a spracovania dát pomocou laboratória podporovaného počítačom
- Metodika tvorby školských experimentov v prírodovedných predmetoch s použitím laboratória podporovaného počítačom
Cieľom aktivity je, aby učitelia, ktorí ukončia kurz pre tento modul, boli schopní riešiť tieto úlohy:
Samostatne pripravovať a realizovať existujúce demonštračné a laboratórne pokusy pomocou interfejsových jednotiek, senzorov a softvéru systému Vernier.
Samostatne vytvárať vlastné metodiky pre návrhy demonštračných a laboratórnych pokusov, samostatne ich spracúvavať do použiteľných metodických príručiek s podrobnými návrhmi prípravy a realizácie experimentov s použitím interfejsových jednotiek, senzorov a softvéru systému Vernier.
Metódy výučby sú realizované formou praktických cvičení s podrobným prevedením rôznych experimentov zo skupiny výberových experimentov zvolených frekventantom podľa svojej odbornej profilácie a formou samostatnej práce na vlastných experimentoch a konzultácie s lektormi.
Držíme palce, aby sa vedomosti získané počas školenia sa čo najskôr premietli aj do vyučovacieho procesu.
Myšlienkové mapy vo výučbe
Náplňou školenia bolo pripraviť pedagogických zamestnancov na nový spôsob výučby – metodické mapy vo výučbe - ukončené certifikátom/osvedčenímAbsolvovanie školenia umožní učiteľom vysvetľovať učivo zrozumiteľnejšie a zaujímavejšie, učiť žiakov „myslieť“, hľadať súvislosti, pochopiť princípy, aktivizovať a zapájať do procesu výučby všetkých žiakov, prebúdzať v žiakoch záujem o preberanú látku, oživiť a zatraktívniť vyučovanie aj tých tém a kapitol, ktoré doteraz nie len ich žiaci, ale často aj oni sami, považovali za „nezáživné“, vyučovať formou, ktorá je blízka všetkým žiakom, ktorá oslovuje a rešpektuje potreby a preferencie všetkých – aj tých, ktorí boli doteraz označovaní ako „žiaci so špeciálnymi potrebami“, podporovať tímovú prácu žiakov, ušetriť množstvo času – a to nie len počas vyučovacích hodín, ale aj doma, pri svojej príprave.
18 učiteľov absolvovalo školenie v rozsahu 50 hodín
Držíme palce pri aplikácii získaných poznatkov v praxi. Veríme, že vyložená energia a čas prinesú úspech vo vyučovacom procese.
Realizácia projektu napreduje
Pedagogickí zamestnanci našej školy aktívne vyhľadávajú možnosti na zlepšenie metód vyučovacieho procesu, na rozširovanie svojich praktických zručností.
Realizáciou projektu by sme chceli do vyučovania zaviesť nové metódy vzdelávania, na hodinách pracovať s novými technológiami, systémami (či už IKT technikou, alebo práca so systémami využívanými ako didaktické prostriedky na vyučovaní). Aktívne využívanie nových metód, nových technológií, pomôcok si však vyžaduje aj vyškolenie pedagogických zamestnancov a rozvíjať ich osobnostné odborné kompetencie (digitálne zručnosti, zručnosti pracovať s novými technológiami, pomôckami, kompetencie vyučovať novými, modernejšími metódami).
Okrem toho chýbajú pedagogickým zamestnancom učebné materiály, inovatívne edukačné prvky, ktoré by umožnili obohatiť vyučovanie prírodovedných ale aj ostatných predmetov. Je potrebné aktivizovať žiakov zážitkovým vyučovaním prirodzene ich motivovať k učeniu a zároveň rozvíjať emocionálnu stránku jeho osobnosti.
Absentuje taktiež databáza testových položiek na prípravu na externej časti maturitnej skúšky, po ktorej dlhé roky volajú pedagogickí zamestnanci (a zatiaľ boli pokusy NÚCEM-u o jej vytvorenie neúspešné).
Dovybavenie školy najmodernejšími technickými a didaktickými pomôckami poskytne pedagogickým zamestnancom podmienky pre to, aby mohli motivovať žiakov k ich záujmu o ďalšie vzdelávanie a záujmu o prírodovedné predmety, ktoré doteraz patria medzi žiakmi medzi tie najmenej obľúbené. Dovybavením školy s danými pomôckami podporíme inováciu vyučovania
Realizácia bude prebiehať nasledovne
- Modernizácia fyzikálneho, biologického laboratória a učebne výpočtovej techniky, ktorá bude využívaná aj na vyučovanie prírodovedných predmetov s podporou IKT;
- Inovácia edukačného obsahu;
- Tvorba testovacích nástrojov na overovanie získaných vedomostí.
Inovujú sa nasledovné predmety:
- predmety, ktoré boli súčasťou predchádzajúceho projektu, ale vzhľadom na rozsah a množstvo vytváraných materiálov nebolo možné zahrnúť do inovácie všetko, čo si vyžadovali potreby žiakov a pedagogických zamestnancov: chémia, fyzika, slovenský jazyk a literatúra, informatika, biológia, geografia, matematika, anglický jazyk;
Projekt umožní v ďalších rokoch realizáciu vzdelávania bez potreby výraznejšieho investovania do učebných pomôcok, čo zabezpečí bezproblémovú finančnú udržateľnosť fungovania výstupov projektu aj počas nasledujúcich rokov.
Našou snahou je v najväčšej možnej miere skvalitniť vzdelávanie žiakov, nakúpiť nové zariadenie, vybavenie a didaktické pomôcky, ktoré zvýšia názornosť vyučovania, umožniť im praktické precvičenie získaných poznatkov.
Realizácia projektu prispeje k zvýšeniu kompetencií žiakov a k zvýšeniu možnosti zamestnateľnosti, ktorá je kľúčom k posilneniu konkurencieschopnosti SR.
19 pedagogickí zamestnanci sú zapojení do vzdelávacej aktivity projektu, pričom absolvujú spolu 5 školení. Na základe nich získajú certifikáty a rozšíria si svoje kompetencie za účelom prestavby vzdelávania.