• Trojdňový kurz v Zaježovej

• Po úvodnom webinári pre učiteľov a umiestnení tubusu na baterky, ako aj zbernej nádoby na drobný elektroodpad v priestoroch našej školy, ktoré už môžu žiaci a všetci zamestnanci školy plnohodnotne využívať, sa akčný tím v zložení profesorky A. Šalamonovej a 2 žiačok z III. B triedy, Janky Palečkovej a Barbory Plutovej, zúčastnil na trojdňovom kurze vo Vzdelávacom centre v Zaježovej neďaleko Zvolena.

Cieľom kurzu bolo zasvätiť všetkých jeho účastníkov do problematiky o elektroodpade, presnejšie do toho, ako sa takýto druh odpadu spracováva, kam putuje, resp. kam by mal smerovať od chvíle, keď je v domácnosti označený za viac nevyužiteľný z dôvodu jeho nefunkčnosti a nemožnosti opravy, ale i do toho, ako by sme mali v čo najväčšej možnej miere eliminovať množstvo takéhoto odpadu, ktorý pre svoje zloženie zaraďujeme medzi tzv. nebezpečný odpad.

Počas prvého dňa kurzu sme absolvovali exkurziu v závode ZEDKO, ktorý spracováva vyradenú elektroniku a ako jedna z mála spoločností v Európe, dokonca jediná na Slovensku, sa venuje ručnému rozoberaniu jednotlivých kúskov na súčiastky, vďaka čomu je možné z elektroniky vydolovať množstvo vzácnych kovov, ktoré môžu byť opätovne využité.

V priebehu druhého a tretieho dňa kurzu, ktorého aktivity prebiehali priamo vo Vzdelávacom centre v Zaježovej na lazoch v prostredí čarokrásnej prírody, sme okrem prednášok, ktoré boli realizované hravou a interaktívnou formou, mali možnosť pracovať individuálne, ale i skupinovo, vďaka čomu sme s jednotlivými účastníkmi kurzu mohli navzájom diskutovať o téme elektroodpadu a vymieňať si tipy a návrhy, ako jej obsahovú náplň priblížiť čo najväčšiemu počtu ľudí v našom okolí, a zvyšovať tak ich povedomie v tejto oblasti, ktorá, keďže je spojená s ochranou životného prostredia, si zaslúži popredné miesto v rámci dôležitých tém týkajúcich sa celej spoločnosti.

Vďaka cenným radám, obohacujúcim a inšpiratívnym skúsenostiam nadobudnutých na kurze je naším hlavným cieľom v rámci projektu pripraviť sériu edukačných aktivít pre žiakov nižšieho, ale i vyššieho gymnázia, ktoré budú prebiehať najmä v čase vyučovacieho procesu a ktoré budú zamerané na uvedomenie si toho najdôležitejšieho: „Po väčšinu histórie musel človek bojovať s prírodou, prežil; v tomto storočí si začína uvedomovať, že aby prežil, musí prírodu chrániť.“ (J. Y. Cousteau)