- INFORMÁCIE O NÓRSKYCH GRANTOCH
- ZVYŠOVANIE POVEDOMIA O KLIMATICKÝCH ZMENÁCH NA ŠKOLÁCH
- PRACOVNÉ STRETNUTIA
- ÚVODNÉ AKTIVITY SO ŽIAKMI
- Diseminácia
- Školská súťaž - návrh dizajnového obrázka
- Deň Zeme
- Otváracia konferencia
- Záverečná konferencia
- Workshopy na zvyšovanie povedomia žiakov
- Výstupy z workshopov
- Plant to breath - Rastlina pre nádych, Aktivita č. 1
- Permaculture garden - Permakultúrna záhrada, Aktivita č.2
- Zero waste - Nulový odpad, Aktivita č.3
- Tap water - Voda z vodovodu, Aktivita č.4
- Two wheels will pass, pre palivo nám srdce neplesá, postačia nám dve kolesá, Aktivita č.5
- Pracovné listy a metodiky
- Dotazníky zamerané na projektové aktivity
- Súťaž o najzelenšiu triedu
- Súťaž o najpraktickejší hmyzí hotel
- Udržaťeľnosť projektu - project sustainability
- Udržateľnosť projektu - spoločenská hra
Udržaťeľnosť projektu - project sustainability
Výsledky prvého kola súťaže
Staráme sa o vtáčiky
Vtáky potrebujú viac energie na udržanie telesnej teploty počas chladných dní a nocí, čo zvyšuje ich potrebu kalórií. Pravidelné kŕmenie pomáha vtákom prežiť náročné zimné obdobie, čím sa podporuje biodiverzita v okolí. Trieda I.OA sa postarala aby vtáčiky v našom okolí mali dostatok potravy. Pomoc vtáčikom počas zimy nie je len prejavom starostlivosti, ale aj spôsobom, ako pozorovať krásu prírody zblízka.
Výzva do súťaže pre všetkých!
Názov projektu „Ekologicky sa zeleniť je časom overený hit“ sa stal naším mottom, ktoré neustále pretavujeme do praxe aj po skončení projektu. Po skončení týždňa odpadu teraz, milí žiaci, dostanete priestor na to, aby ste preukázali tímového ducha, disciplinovanosť a hlavne chuť vyhrať 😊
Od budúceho štvrtka 26. 11. 2024 totiž spúšťame novú výzvu do súťaže „Najzelenšia trieda“, do ktorej sa zapoja všetci žiaci z nášho gymnázia. Vybratí sú 4 ambasádori, ktorých úlohou bude kontrolovať obsah smetných nádob na separovaný zber umiestnených v jednotlivých triedach. Prečo? Lebo len správne zbavenie sa odpadu zabezpečí jeho efektívnu recykláciu, čiže opätovné využitie materiálu v inej, novej podobe. Nezabúdajte, že víťazom súťaže sa stane celá trieda, ktorá si ako odmenu odnesie nádherné spomienky a zážitky! 😊 Ako? No predsa vďaka výletu, na ktorom sa bude môcť zúčastniť. Presné miesto výletu bude pre výhercov veľkým prekvapením! 😊
Európsky týždeň znižovania odpadu
Európsky týždeň znižovania množstva odpadu (The European Week for Waste Reduction - EWWR ) je najväčšou kampaňou na zvýšenie povedomia o predchádzaní vzniku odpadu v Európe. Spája jednotlivcov, školy, podniky, samosprávy, mimovládne organizácie a združenia, ktoré organizujú aktivity na zvýšenie povedomia o znižovaní odpadu. Každý rok sa zameriava na špecifickú tému, s cieľom predchádzať vzniku odpadu. Európsky týždeň znižovania množstva odpadu prebieha od roku 2009, kedy sa konal prvýkrát. Odvtedy prebieha táto akcia každý rok. Zvyčajne sa koná v predposledný alebo posledný týždeň v novembri.
Aj naša škola sa zapojila svojimi aktivitami od 18. do 22.11., aby prispela k zníženiu odpadu. V spolupráci so žiackym parlamentom sme pripravili pre žiakov z nižšieho osemročného gymnázia rôzne aktivity. Bola to krátka prednášky, online hry a kreslili sme plagáty na danú tému.
Prednáška o udržateĺnosti a zmene klímy
Dňa 12.11.sa žiaci kvarty a kvinty zúčastnili online prednášky o udržateĺnosti a zmene klímy. Z prednášky sa dozvedeli množstvo zaujímavých informácií, o zmenách, ktoré spôsobuje globálne otepľovanie a aký to bude mať dôsledok pre život na našej Zemi.
Týždeň zdravej výživy
V dňoch 22.10. - 25.10. sa uskutočnil na našej škole "Týždeň zdravej výživy". Všetci vieme že od stravovacích návykov závisí aj naše zdravie, preto sme sa tento týždeň venovali tejto téme. Pozvali sme si do školy výživového poradcu p.Hadžegu a z RÚVZ p.Lengovú aby žiakom porozprávali o zásadách správnej výživy. Do aktivít prispel aj žiacky parlament, ktorý pripravil pre svojich spolužiakov kvíz o zdravej výžive. Žiaci z nižšieho osemročného gymnázia kreslili a modelovali na túto tému. Týždeň sme ukončili "Zdravým piatkom", kde sme rozdali žiakom ovocie, ktoré sme získali sponzorsky od OD TESCO a žiaci si v triedach napiekli a ochutnali zdravé koláče..
Ekologická udržateľnosť - workshop
Pondelok 14. októbra sme si pripravili pre našich žiakov stanovištia, na ktorých si mali možnosť vyskúšať si svoje znalosti, ale nadobudnúť aj nové vďaka rozmanitým aktivitám týkajúcich sa ekologickej udržateľnosti v bežnom živote.
Zber elektroodpadu
Projektové dni bilingválnych tried
Dňa 17.6.2024 prezentovali bilingválne triedy svoje projekty na témy: Eko-produkt (3.B).
Žiaci boli šikovní a popasovali sa so svojimi témami výborne. Vznikli mnohé excelentné kúsky, ktoré by sa mohli aj predávať.
Vyhodnotenie práce žiakov sa uskutoční na konci školského roka.
„Čo sa hýbe, to je živé“
Dňa 29.5.2024 sa žiaci prímy zúčastnili športového podujatia „Čo sa hýbe, to je živé“, ktoré organizovalo RÚVZ v Rožňave. Súťažili sme v rôznych aktivitách, žiaci ukázali, že sú veľmi šikovní a súťaživí. Z 20.družstiev sme skončili na 5.mieste a odniesli sme si výhru, na ktorú sa žiaci veľmi tešili: Výlet do Tarzánie Dobšinka.
Zodpovedná za aktivitu: Ing. Diana Hrivnáková
Údržba záhradky
27.5.2024 sme sa venovali údržbe našej školskej záhrady, krásne počasie nám prialo a žiac sa s elánom pustili do čistenia záhrady, pričom mali možnosť si už aj pochutnávať na úrode.
Exkurzia Botanická záhrada
Dňa 21. 5.2024 sa uskutočnila exkurzia tried 1.A, 1.D, 2.B a kvinty, ktorej sa zúčastnilo 47 študentov nášho gymnázia a štyria pedagógovia. Exkurzia sa začala v Botanickej záhrade v Košiciach, kde po prehliadke s výkladom študenti mohli navštíviť aj sklenník s výstavou živých motýľov. Následne sa všetci presunuli na katedru zoológie Prírodovedeckej fakulty UPJŠ, kde sa uskutočnila prednáška o plazoch s názornými ukážkami živých plazov, ktorých sa študenti mohli aj dotknúť či chytiť do rúk.
Projektový deň druhákov
-
Vo štvrtok 23.5.2024 sa uskutočnil projektový deň 2.A, 2.D a sexty. Študenti mali zaujímavú tému z oblasti recyklácie. Pri zhotovení výrobkov z použitých materiálov sa naučili šiť, prišívať, hačkovať, nitovať, farbiť a iné činnosti. Porota mala nie ľahkú úlohu pri hodnotení finálnych produktov.
Výsledky :
Cenu poroty za kreativitu a estetiku získali žiaci 2.A : Sústriková, Genčiová, Soldan a Macko – Beluš
Všetkým súťažiacim ďakujeme za plnohodnotný zážitok.
- miesto – Sústriková, Berkešová, Zagibová, Sečkár / sexta /
- miesto – Csalová, Veselka, Pásztor, Timár
- miesto – Mišendová, Adamková, Urbanová, Macková
Poznaj stromy – lesná edukácia v Betliari
-
Dňa 21.05.2024 sa žiaci prímy a sekundy zúčastnili náučnej prednášky v podaní zamestnancov Lesov SR v parku pri Kaštieli Betliar. Dozvedeli sme sa veľa informácií o histórii tohto jedinečného parku, zoznámili sme sa s názvami stromov a drevín a nakoniec sme sa po nádhernej prechádzke parkom zahrali aktivitu na tému: Poznaj strom. Ďakujeme pani Ing. Lehockej a pánovi Ing. Lehockému za ich čas a množstvo zaujímavých informácií.
Zodpovedné za aktivitu: Ing. Diana Hrivnáková, Mgr. Barbora Krajčiová
Deň Zeme s NP Slovenský Kras
-
Naša škola spolu s NP Slovenský Kras organizuje každý rok aktivity pri príležitosti Dňa Zeme. Tento rok sme sa do prírody vybrali 2.5.2024. Žiaci pozorovali prírodu a svoje pozorovania zapisovali do pozorovacích hárkov. Zapisovali a kreslili rastliny a živočíchy, ktoré videli. Akcia bola zaujímavá a žiakom sa páčila.
CELOMESTSKÁ BRIGÁDA - 30.04.2024 - ZA KRAJŠIU ROŽŇAVU
-
Naši žiaci a pedagógovia sa zúčastnili na akcii mesta Rožňava - Celomestská brigáda – Za krajšiu Rožňavu dňa 30.4.2024 v celkovom počte žiakov 123 a 5 pedagogických pracovníkov. Na Námestí Baníkov sa brigády zúčastnilo 48 žiakov, ktorí odstraňovali burinu zo zámkovej dlažby a v okolí sochy Františky pred Strážnou vežou. Na mestskom cintoríne pracovalo 35 žiakov a 40 žiakov sa zúčastnilo brigády na upratovaní a skrášľovaní areálu školy. Z tejto akcie sme odchádzali s príjemným pocitom dobre vykonanej práce pre naše krajšie mesto.
Všetkým zúčastneným a zapojeným žiakom a pedagógom do tejto celomestskej akcie Za krajšiu Rožňavu veľmi pekne ďakujeme!
Zachráňme planétu
Svetový deň vody
-
Pri príležitosti Svetového dňa vody sa žiaci 1.OA a 2.OA zúčastnili aktivít, ktoré si pre nich pripravila pracovníčka NP Slovenský kras MVDr.Andrea Balážová. Žiaci sa dozvedeli veľa nových a zaujímavých vecí o vode. Svoje vedomosti si následne preverili pri vypracovaní pracovného listu.
Projekt „To a Sustainable Future with Green Steps“
-
Počas dní od 23.10. až po 27.10. sme prostredníctvom projektu „To a Sustainable Future with Green Steps“ a vďaka spolupráci s Druživa, o.z. mali šancu nie len obohatiť svoje vedomosti zo stránky environmentálnych problémov, ale aj zapojiť sa do mnohých aktivít, spoznať nových ľudí a taktiež krásy Rumunska.
Už v prvý deň sme boli vrelo privítaní našimi Rumunskými hostiteľmi. Chleba so soľou, tradičný kroj, hudba a dobrá nálada nás uvítala hneď po vstupe do areálu školy. Po krátkom zoznamovaní a „ice-breaking“ aktivitách, sme sa autobusom presunuli až na kraj Konstanci, kde sme navštívili dve továrne. Prvou zastávkou bola továreň na výrobu potravín Dobrogea Grup. Tam sme sa zblízka pozreli na výrobu čerstvého chlebu a chutných rumunských keksíkov. Po skončení prehliadky nás čakala hneď ďalšia, a to prehliadka továrne obnoviteľnej energie Monsson Trading. Tu sme sa dozvedeli aká môže byť práca s obnoviteľnými zdrojmi energie namáhavá ale aj nebezpečná. Vycvičení tréneri nám ukázali ako sa zachovať v krízových situáciách, ako napríklad v prípade, že sa niekto zasekne na samom vrchu veternej turbíny. Na záver sme mali tú česť vidieť samotné krídla turbíny a taktiež aj solárne panely zblízka.
Na druhý deň boli prezentácie v plnom prúde. Na začiatok sme si vypočuli prezentáciu tureckého tímu o znečistení vody/pôdy a odlesňovaní. Za nimi nasledoval tím Rumunov, ktorí nám priblížili tému o faktoroch, ktoré zapríčiňujú znečistenie vzduchu. Tí si mimo toho pre nás pripravili aj video, ktoré zdôraznilo ako sa ľudia podieľajú na znečistení nášho prostredia. Po krátkej prestávke sme sa presunuli na aktivitu dňa, ktorou bolo zostavenie plánu nášho vlastného „zeleného“ mestečka. Spoločnou prácou sa nám podarilo vytvoriť niekoľko plánov, ktoré zahrnuli všetko čo je pre udržateľné mesto dôležité. Deň sme zakončili prehliadkou starého mesta Konstanci.
Tretí deň sme začali krátkou prehliadkou školy. Potom nadišiel čas Slovenska na odprezentovanie našej témy o obnoviteľných zdrojoch energie a recyklácii odpadu. Po úspešnej prezentácii sme si ozvláštnili deň aj zaujímavým experimentom, ktorý nám ukázal ako získať energiu z citrónov. Samozrejme, aj v tento deň sme mali šancu využiť našu kreativitu a využiť materiály, ktoré by sa za iných okolností vyhodili, na niečo užitočné. Takto sa nám z obyčajných plechoviek podarilo vyrobiť mnoho unikátnych kvetináčov.
V štvrtý deň kolo prezentácii ukončili Portugalci s témou o základných obnoviteľných zdrojoch a úspore energie. Následne bol čas zašpiniť si naše prsty, zaboriť ich do hliny a vyskúšať si záhradníčenie. V ten deň sa nám podarilo zasadiť nie len kvietky ale aj rôzne bylinky. Tie ale potrebovali aj svoj vlastný domov. Preto sme zapojili aj naše stavebné schopnosti a spoločnou prácou sme pre nich postavili malý skleník. Za odmenu sme mali tú česť, prežiť tradičné rumunské popoludnie, ktoré bolo plné jedla, hudby a najmä dobrej nálady.
No a prišiel náš posledný deň strávený v Rumunsku. Vydali sme sa na našu záverečnú prehliadku recyklačného strediska Green Tech, kde sme sa priučili ako sa odpad recykluje a ako sa môže ďalej využiť. Po prehliadke nás už čakalo len odovzdanie certifikátov za úspešné zúčastnenie na projekte a nakoniec tá najhoršia časť- lúčenie.
Tento projekt nám poskytol mnoho nových skúseností, za ktoré môžeme byť veľmi vďační.
Jarná údržba vyvýšených záhonov
Dňa 25.3.2024 sme sa v popoludňajších hodinách pustili do jarnej údržby vyvýšených záhonov. Žiaci vyčistili záhony a ostrihali suché bylinky. Záhony sú pripravené na novú sezónu.
Nový kontajner
Na škole sme umiestnili nový smetný kôš na zálohované plastové fľaše a na plechovky. Zisk z tohto odpadu bude použitý na aktivity školského parlamentu.
Hosťovanie študentov a učiteľov z Malty
Dňa 20.3.2024 sme sa s našimi žiakmi venovali hosťom z malty. Pripravili sme si pre nich aktivitu zameranú na zisťovanie uhlíkovej stopy pri výrobe každodenných predmetov, následne si žiaci zahrali Kahoot hru.
Ďalšou aktivitou bolo zisťovanie množstva CO2, ktoré sa uvoľní do ovzdušia pri preprave oblečenia z rôznych krajín.
Spoločenská hra na námestí Rožňavy zaujala nielen žiakov a učiteľov ale aj verejnosť. Hru si žiaci zahrali v skupinách a na konci hry sme ich potešili sladkou odmenou.
V utorok sme pre našich hostí a našich študentov zorganizovali výlet do Košíc, kde študenti navštívili Ekocentrum Sosna, kde mali workshopy na tému Klimatické zmeny a poobede im naši študenti predstavili historické centrum Košíc.
Vytvorenie anglickej verzie CO2 hry
Žiaci vytvorili aj anglickú verziu Kahoot hry na zisťovanie uhlíkovej stopy pomocou QR kódov v aplikácii Kahoot.
https://create.kahoot.it/share/carbon-footprint/55496594-7ce0-4cee-b4a5-d108376139a3
Jesenná údržba permakultúrnej záhrady
Aj napriek tomu, že naši žiaci sa vrátili do lavíc len v pondelok 4.9., hneď ďalší deň sa pustili do jesennej údržby našej záhradky. Aj napriek jesenným farbám sme sa ekologicky zelenili a upravili sme záhradky a ostrihali kríky. Do práce sa pustili žiaci 3.B, 4.B a 5.B triedy.
Zber odpadu
Dňa 25. 5. 2023 sme sa so žiakmi kvinty a 2. B vybrali na Kalváriu, aby sme vyčistili chodník
od odpadkov, a následne sme sa presunuli na Námestie baníkov, kde si RÚVZ pripravil pre žiakov aktivity zamerané na zdravý životný štýl.Starostlivosť o záhradku a hmyzie hotely
Dňa 24. 5. 2023 sa žiaci kvarty a kvinty pustili do úpravy hmyzích hotelov na školskom dvore a pripravili pre hmyz nový, upravený domov. Následne sa venovali starostlivosti o permakultúrnu záhradu, kde vypleli burinu, ktorá by potlačila rast rastlín a bylín, ktoré tam žiaci zasadili, a následne vypleli aj vyvýšené záhony. Po namáhavej práci za odmenu dostali chlebíky s maslom a pažítkou, ktorú vlastnoručne vypestovali.
Kartová hra
Dňa 23. 5. 2023 sa žiaci 4. B venovali výrobe kartičiek k spoločenskej hre. Kartovú hru vytvárali
na tému ochrany životného prostredia a pri jej zostavovaní využili nielen svoje vedomosti z biológie a environmentalistiky, ale aj z anglického jazyka, pretože hra je dostupná v dvoch jazykoch – slovenskom a anglickom. Navyše pri jej zostavovaní žiaci zužitkovali svoje schopnosti a zručnosti z oblasti výpočtovej techniky, keďže v nástroji Canva vytvárali šablóny a následne aj kartičky, ktoré pôjdu čoskoro do tlače. Na finálnu verziu tejto kartovej spoločenskej hry sa veľmi tešíme!Lekár lieči, príroda uzdravuje. (Latinské príslovie)
Dnes (22.3.2023) naši žiaci odložili knihy, natiahli si rukavice a pustili sa do ručnej práce. Keďže pani zima už odišla a naše záhradky s príchodom jari začali zelenať a pomaly rozkvitať naši žiaci zo 4.B sa chytili práce. Tak ako sa príroda stará o nás tak sa aj my musíme starať o ňu. Preto sa vyplela burina a odstrihli sa zoschnuté časti aby tie nové mohli čím skôr začať kvitnúť. Pohrabalo sa lístie a upravili sa vyvýšené záhony, ktoré nám v lete zabezpečujú bohatú úrodu byliniek. Spojilo sa príjemné s užitočným a čas strávený na čerstvom vzduchu si užili v dobrej nálade, ktorá panovala celý deň.
-