• Udržaťeľnosť projektu - project sustainability

• Jarná údržba vyvýšených záhonov

Dňa 25.3.2024 sme sa v popoludňajších hodinách pustili do jarnej údržby vyvýšených záhonov. Žiaci vyčistili záhony a ostrihali suché bylinky. Záhony sú pripravené na novú sezónu.

Nový kontajner

Na škole sme umiestnili nový smetný kôš na zálohované plastové fľaše a na plechovky. Zisk z tohto odpadu bude použitý na aktivity školského parlamentu.

Hosťovanie študentov a učiteľov z Malty

Dňa 20.3.2024 sme sa s našimi žiakmi venovali hosťom z malty. Pripravili sme si pre nich aktivitu zameranú na zisťovanie uhlíkovej stopy pri výrobe každodenných predmetov, následne si žiaci zahrali Kahoot hru.

Ďalšou aktivitou bolo zisťovanie množstva CO2, ktoré sa uvoľní do ovzdušia pri preprave oblečenia z rôznych krajín.

Spoločenská hra na námestí Rožňavy zaujala nielen žiakov a učiteľov ale aj verejnosť. Hru si žiaci zahrali v skupinách a na konci hry sme ich potešili sladkou odmenou.

V utorok sme pre našich hostí a našich študentov zorganizovali výlet do Košíc, kde študenti navštívili Ekocentrum Sosna, kde mali workshopy na tému Klimatické zmeny a poobede im naši študenti predstavili historické centrum Košíc.

Vytvorenie anglickej verzie CO2 hry

Žiaci vytvorili aj anglickú verziu Kahoot hry na zisťovanie uhlíkovej stopy pomocou QR kódov v aplikácii Kahoot.

Jesenná údržba permakultúrnej záhrady

Aj napriek tomu, že naši žiaci sa vrátili do lavíc len v pondelok 4.9., hneď ďalší deň sa pustili do jesennej údržby našej záhradky. Aj napriek jesenným farbám sme sa ekologicky zelenili a upravili sme záhradky a ostrihali kríky. Do práce sa pustili žiaci 3.B, 4.B a 5.B triedy.

Zber odpadu

Dňa 25. 5. 2023  sme sa so žiakmi kvinty a 2. B vybrali na Kalváriu, aby sme vyčistili chodník
          od odpadkov, a následne sme sa presunuli na Námestie baníkov, kde si RÚVZ pripravil pre žiakov aktivity zamerané na zdravý životný štýl.

Starostlivosť o záhradku a hmyzie hotely

Dňa 24. 5. 2023 sa žiaci kvarty a kvinty pustili do úpravy hmyzích hotelov na školskom dvore a pripravili pre hmyz nový, upravený domov. Následne sa venovali starostlivosti o permakultúrnu záhradu, kde vypleli burinu, ktorá by potlačila rast rastlín a bylín, ktoré tam žiaci zasadili, a následne vypleli aj vyvýšené záhony. Po namáhavej práci za odmenu dostali chlebíky s maslom a pažítkou, ktorú vlastnoručne vypestovali.

Kartová hra

Dňa 23. 5. 2023 sa žiaci 4. B venovali výrobe kartičiek k spoločenskej hre. Kartovú hru vytvárali
          na tému ochrany životného prostredia a pri jej zostavovaní využili nielen svoje vedomosti z biológie a environmentalistiky, ale aj z anglického jazyka, pretože hra je dostupná v dvoch jazykoch – slovenskom a anglickom. Navyše pri jej zostavovaní žiaci zužitkovali svoje schopnosti a zručnosti z oblasti výpočtovej techniky, keďže v nástroji Canva vytvárali šablóny a následne aj kartičky, ktoré pôjdu čoskoro do tlače. Na finálnu verziu tejto kartovej spoločenskej hry sa veľmi tešíme!

Lekár lieči, príroda uzdravuje. (Latinské príslovie)

Dnes (22.3.2023) naši žiaci odložili knihy, natiahli si rukavice a pustili sa do ručnej práce. Keďže pani zima už odišla a naše záhradky s príchodom jari začali zelenať a pomaly rozkvitať naši žiaci zo 4.B sa chytili práce. Tak ako sa príroda stará o nás tak sa aj my musíme starať o ňu. Preto sa vyplela burina a odstrihli sa zoschnuté časti aby tie nové mohli čím skôr začať kvitnúť. Pohrabalo sa lístie a upravili sa vyvýšené záhony, ktoré nám v lete zabezpečujú bohatú úrodu byliniek. Spojilo sa príjemné s užitočným a čas strávený na čerstvom vzduchu si užili v dobrej nálade, ktorá panovala celý deň.