Nadácia SPP - Wellbeing na našej škole
Wellbeing na našej škole
Dňa 10. 4. 2025 sa uskutočnil na našej škole workshop na tému: Wellbeing pre zahraničných hostí z Fínska, Malty, Španielska a francúzskeho ostrova Réunion v rámci medzinárodnej mobility Erasmus +.
V rámci workshopu na tému Wellbeing sme pre účastníkov pripravili sériu inšpiratívnych tvorivých dielní, ktoré podporili nielen kreativitu, ale aj vnútornú pohodu a relaxáciu.
Počas podujatia si mohli účastníci vyskúšať rôzne umelecké techniky ako enkaustiku -maľovanie horúcim voskom, mramorovanie - vytváranie nádherných vzorov na papieri a monotypiu - techniku tvorby jedinečných grafických odtlačkov.
Cieľom workshopu bolo ponúknuť priestor na oddych, sebavyjadrenie a rozvíjanie vlastnej tvorivosti v príjemnej a podporujúcej atmosfére. Účastníci si z workshopu odniesli nielen svoje vlastné umelecké diela, ale aj dobrý pocit a množstvo pozitívnej energie.
Workshop vznikol vďaka finančnej podpore Nadácie SPP a Nadácie ZSE.
Mgr. Barbora Želinská, PhDr. Anita Kerekes
Medzinárodný deň komplimentov
Medzinárodný deň komplimentov vznikol v roku 1998. Komplimenty posilňujú pozitívne vzťahy a podporujú solidaritu aj medzi členskými štátmi. Vytvárajú pozitívnu atmosféru, podporujú otvorený dialóg a diskusiu o spoločných výzvach. Deň komplimentov (24.1.) je symbolom pozitívnej komunikácie a solidarity, ktorý prispieva k silnému a jednotnému európskemu spoločenstvu. Na našej škole sme oslávili tento deň 24.1. 2025 pomocou hry v dvoch triedach v 1. B a 2. A na hodine Etickej výchovy. Každý žiak si pripevnil papier na chrbát a spolužiaci im písali na chrbát pochvaly a pozitívne veci. Aktivita mala pozitívnu spätnú väzbu zo strany žiakov a zlepšila im náladu na celý deň.
Aj takouto formou prispievame pre wellbeing našich žiakov na škole.
TÁTO AKTIVITA SA USKUTOČNILA VĎAKA FINANČNEJ PODPORE NADÁCIE SPP
PhDr. Anita Kerekes
Wellbeing na našej škole s podporou Nadácie SPP
- Meditácia a antistresové techniky
Vďaka podpore Nadácie SPP sme mohli realizovať viaceré aktivity zamerané na zlepšenie psychickej pohody a celkového wellbeingu našich žiakov.
Počas vyučovania sa žiaci zapájali do jednoduchých meditačných a dychových cvičení na podložkách, ktoré im pomohli uvoľniť napätie, sústrediť sa a lepšie zvládať stres. Naťahovacie cvičenia podporili nielen zdravé držanie tela, ale aj pohybovú relaxáciu.
Súčasťou programu bolo aj používanie antistresových loptičiek, ktoré si žiaci obľúbili ako pomôcku na upokojenie a odbúravanie nervozity.
Tieto aktivity výrazne prispeli k vytváraniu príjemnejšej atmosféry na hodinách a k podpore duševného zdravia našich žiakov.
Ďakujeme Nadácii SPP, že sme aj vďaka nej mohli robiť naše školské prostredie pokojnejším a žiakom prívetivejším.
Wellbeing žiakov cez tvorivé techniky vo výtvarnej a etickej výchove
Na hodinách výtvarnej (VYV) a etickej výchovy (ETV) sme sa zamerali na podporu wellbeingu našich žiakov prostredníctvom kreatívnych a relaxačných techník. Cieľom bolo rozvíjať ich emocionálne prežívanie, znižovať stres a podporovať pozitívne myslenie.
Jednou z hlavných výtvarných aktivít bola monotypia – grafická technika, pri ktorej sa namaľovaný motív z hladkej nesavej plochy prenáša otlačením na papier. Na túto techniku sme použili fólie, výkresy a farebné fixky, čím vznikli jedinečné výtvarné diela s osobným odkazom.
Využili sme aj podušky na pečiatky, ktorými sme otláčali vlastnoručne vyrobené pečiatky z linolea – každý žiak si mohol vytvoriť vlastný originálny symbol alebo vzor.
Na hodinách etickej aj výtvarnej výchovy sme do aktivít zapojili aj plastelínu, ktorá výborne poslúžila ako prostriedok na odbúravanie stresu a rozvíjanie jemnej motoriky.
Žiaci mali možnosť rozvíjať svoju fantáziu, spolupracovať a zároveň si oddýchnuť pri tvorivom procese.
Tieto aktivity boli nielen zábavné, ale aj podporné pre duševnú pohodu žiakov – lebo wellbeing môže rásť aj cez umenie.
Mgr. Barbora Želinská