Nadácia SPP - Wellbeing na našej škole
Wellbeing na našej škole
Projekt „Wellbeing na našej škole“ sa zameriaval na vytváranie podporného a inkluzívneho školského prostredia, v ktorom sa žiaci, učitelia a ostatní zamestnanci školy cítia psychicky aj fyzicky bezpečne a komfortne. Cieľom projektu bolo zaviesť aktivity, ktoré podporujú duševné zdravie, vzájomné vzťahy, pohodu a celkovú spokojnosť v školskom živote.
Základné informácie
Názov projektu: Wellbeing na našej škole
Realizátor projektu: Gymnázium P.J.Šafárika- P. J. Šafárik Gimnázium Rožňava
Časové trvanie projektu: marec 2025 – jún 2025
Úvod
Projekt „Wellbeing na našej škole“ vznikol ako reakcia na potrebu zlepšenia duševného, emocionálneho a sociálneho zdravia žiakov i zamestnancov školy. Cieľom bolo vytvoriť prostredie, ktoré bude podporovať pozitívne medziľudské vzťahy, empatiu, vnútornú rovnováhu a schopnosť zvládať záťažové situácie.
Ciele projektu: Cieľom projektu bolo integrovať tému duševného zdravia do vzdelávacieho
procesu prostredníctvom workshopov a praktických aktivít. Projekt podporil sebauvedomenie, duševnú pohodu a zvýšil povedomie o psychickom zdraví medzi žiakmi a pozitívne ovplyvnil chod školy i každodenného života žiakov i učiteľov a školskej komunity vôbec.
- Zvýšiť povedomie o dôležitosti wellbeingu medzi žiakmi a učiteľmi.
- Zaviesť konkrétne aktivity na podporu duševného zdravia.
- Podporiť spoluprácu, empatiu a dobré medziľudské vzťahy.
- Vytvoriť udržateľné prostredie pre wellbeing v škole.
Cieľová skupina
- Žiaci všetkých ročníkov okrem končiacich.
- Pedagogickí a odborní zamestnanci.
- V prípade záujmu aj rodičia a školská komunita.
Naplnenie cieľov
Čo sme v rámci projektu dosiahli?
- Duševné zdravie vo vyučovaní
- Na hodinách Etickej výchovy, Základov spoločenských vied, Občianskej náuky, Psychosociálneho výcviku a Výtvarnej výchovy sme cielene zaviedli témy duševného zdravia. Žiaci získali základné informácie o význame psychickej pohody a praktické rady, ako sa o seba starať. Témy: Poznanie svojich silných a slabých stránok, Ako zvládať stres, Rolové hry, Ako sa dnes cítim..., Riešenie morálnej dilemy v skupine atď.
- Podpora sebauvedomenia a emocionálneho rastu
- Uskutočnili sme konkrétne aktivity na podporu duševného zdravia, spolupráce, empatie a dobrých medziľudských vzťahov: celoškolským workshopom, programom na teambuildingu pre zamestnancov, aktivitami na hodinách Etickej výchovy, Základoch spoločenských vied, Občianskej náuky a Výtvarnej výchovy - zakúpené boli kancelárske potreby, odborná literatúra pre učiteľov, senzorické pomôcky: antistresové loptičky, podložky na cvičenie - na meditáciu na hodinách.
- Na hodinách výtvarnej výchovy sa žiaci pod vedením Mgr. Barbory Želinskej venovali témam ako zvládanie stresu, zlepšovanie emocionálnej inteligencie, technikám relaxácie, mindfulness a dychovým cvičeniam. Výtvarné hodiny boli obohatené o kreatívne aktivity ako monotypia, marbling, arteterapia či práca s plastelínou, ktoré žiakom pomohli lepšie vnímať seba samých.
- Otvorené rozhovory a bezpečný priestor
- Počas skupinových diskusií na spomínaných vyučovacích hodinách mali žiaci možnosť otvoriť svoje pocity a zdieľať skúsenosti v bezpečnom prostredí, čo výrazne prispelo k budovaniu dôvery a vzájomného porozumenia v triednych kolektívoch.
- Vzdelávacie materiály pre učiteľov a ŠPT
- Zvýšili sme povedomie o dôležitosti wellbeingu medzi žiakmi a učiteľmi vďaka zakúpeným didaktickým pomôckam (odborná literatúra pre učiteľov) a odbornému vzdelávaniu členov Školského podporného tímu.
- Vytvorili sme udržateľné prostredie pre wellbeing žiakov v škole v učebni Etickej výchovy: 3 sedacie vaky 3 taburetky
Výsledky
-
Žiaci sa naučili lepšie rozpoznávať a spracovávať svoje emócie, rozvíjali empatiu a zlepšili komunikačné zručnosti.
- Žiaci nadobudli vedomosti o duševnom zdraví, naučili sa predchádzať psychickým ťažkostiam a vyhľadávať pomoc.
- V školskom prostredí sa zvýšila informovanosť o dôležitosti starostlivosti o duševné zdravie a zlepšil sa prístup k dostupným formám podpory.
Projekt prispel k vytváraniu bezpečného, podporného a prijímajúceho prostredia, v ktorom sa rozvíja nielen intelekt, ale aj vnútorná rovnováha a psychická pohoda každého jednotlivca.
PhDr. Anita Kerekes- zodpovedná osoba za projekt
Medzinárodný deň komplimentov
Medzinárodný deň komplimentov vznikol v roku 1998. Komplimenty posilňujú pozitívne vzťahy a podporujú solidaritu aj medzi členskými štátmi. Vytvárajú pozitívnu atmosféru, podporujú otvorený dialóg a diskusiu o spoločných výzvach. Deň komplimentov (24.1.) je symbolom pozitívnej komunikácie a solidarity, ktorý prispieva k silnému a jednotnému európskemu spoločenstvu. Na našej škole sme oslávili tento deň 24.1. 2025 pomocou hry v dvoch triedach v 1. B a 2. A na hodine Etickej výchovy. Každý žiak si pripevnil papier na chrbát a spolužiaci im písali na chrbát pochvaly a pozitívne veci. Aktivita mala pozitívnu spätnú väzbu zo strany žiakov a zlepšila im náladu na celý deň.
Aj takouto formou prispievame pre wellbeing našich žiakov na škole.
TÁTO AKTIVITA SA USKUTOČNILA VĎAKA FINANČNEJ PODPORE NADÁCIE SPP
PhDr. Anita Kerekes
Teambuilding pre zamestnancov školy v znamení wellbeingu
V dňoch 4. a 5. apríla 2025 sa v krásnom prostredí Poráča uskutočnil teambuilding pre pedagogických aj nepedagogických zamestnancov našej školy. Podujatie bolo zamerané na podporu wellbeingu, zlepšenie medziľudských vzťahov a rozvoj efektívnej komunikácie medzi kolegami.
Program plný aktivít, zábavy i zamyslení si pripravili členovia školského podporného tímu:
Mgr. Miroslav Mandelík, Mgr. Barbora Zelinská, RNDr. Marián Koreň a PhDr. Anita Kerekes.Vďaka zrealizovaným aktivitám panovala počas celého podujatia príjemná atmosféra plná dôvery, otvorenosti a spolupatričnosti. Veríme, že spoločné zážitky a nové podnety prispejú k ešte lepšej spolupráci a pohode v našom pracovnom prostredí.
TÁTO AKTIVITA SA USKUTOČNILA VĎAKA FINANČNEJ PODPORE
NADÁCIE SPP
Workshop: Wellbeing
Dňa 10. 4. 2025 sa uskutočnil na našej škole workshop na tému: Wellbeing pre zahraničných hostí z Fínska, Malty, Španielska a francúzskeho ostrova Réunion v rámci medzinárodnej mobility Erasmus +.
V rámci workshopu na tému Wellbeing sme pre účastníkov pripravili sériu inšpiratívnych tvorivých dielní, ktoré podporili nielen kreativitu, ale aj vnútornú pohodu a relaxáciu.
Počas podujatia si mohli účastníci vyskúšať rôzne umelecké techniky ako enkaustiku -maľovanie horúcim voskom, mramorovanie - vytváranie nádherných vzorov na papieri a monotypiu - techniku tvorby jedinečných grafických odtlačkov.
Cieľom workshopu bolo ponúknuť priestor na oddych, sebavyjadrenie a rozvíjanie vlastnej tvorivosti v príjemnej a podporujúcej atmosfére. Účastníci si z workshopu odniesli nielen svoje vlastné umelecké diela, ale aj dobrý pocit a množstvo pozitívnej energie.
Workshop vznikol vďaka finančnej podpore Nadácie SPP a Nadácie ZSE.
Mgr. Barbora Želinská, PhDr. Anita Kerekes
2
Wellbeing na našej škole s podporou Nadácie SPP
Vďaka podpore Nadácie SPP sme mohli realizovať viaceré aktivity zamerané na zlepšenie psychickej pohody a celkového wellbeingu našich žiakov.
Počas vyučovania sa žiaci zapájali do jednoduchých meditačných a dychových cvičení na podložkách, ktoré im pomohli uvoľniť napätie, sústrediť sa a lepšie zvládať stres. Naťahovacie cvičenia podporili nielen zdravé držanie tela, ale aj pohybovú relaxáciu.
Súčasťou programu bolo aj používanie antistresových loptičiek, ktoré si žiaci obľúbili ako pomôcku na upokojenie a odbúravanie nervozity.
Projekt vytvoril udržateľné prostredie pre wellbeing na našej škole, a to konkrétne v učebni Etickej výchovy (2.A triedy), kde sa vďaka finančnému príspevku zakúpili 3 sedacie vaky a 3 taburetky pre žiakov.
Zvýšili sme povedomie o dôležitosti wellbeingu medzi žiakmi a učiteľmi vďaka zakúpeným didaktickým pomôckam (odborná literatúra pre učiteľov) a odbornému vzdelávaniu členov Školského podporného tímu.
Tieto aktivity výrazne prispeli k vytváraniu príjemnejšej atmosféry na hodinách a k podpore duševného zdravia našich žiakov.
Ďakujeme Nadácii SPP, že sme aj vďaka nej mohli robiť naše školské prostredie pokojnejším a žiakom prívetivejším.
Duševné zdravie na vyučovaní
Na hodinách Etickej výchovy, Základov spoločenských vied, Občianskej náuky, Psychosociálneho výcviku a Výtvarnej výchovy sme cielene zaviedli témy duševného zdravia. Žiaci získali základné informácie o význame psychickej pohody a praktické rady, ako sa o seba starať. Témy: Poznanie svojich silných a slabých stránok, Ako zvládať stres, Rolové hry, Ako sa dnes cítim..., Riešenie morálnej dilemy v skupine atď.
PhDr.Anita Kerekes, Mgr. Barbora Želinská