• Aktivity - Science LAB

• Biológia:  Dáte si ružičkový kel?

10.10.2019

Niektorým ľuďom nechutí ružičkový kel, vnímajú ho ako horký, iní ho obľubujú. Vnímanie chuti tejto zeleniny závisí od účinku génu pre vnímanie horkej chuti.  Žiaci 4.B v rámci hodiny biológie – téma Mendelove pravidlá dedičnosti – sa venovali aj takejto bádateľskej úlohe. Cieľom vyučovacej hodiny, na ktorej sa overovala metodika vytvorená v rámci projektu It Akadémia bolo vytvoriť si okrem iného predstavu o prepojení alely s gametou a uvedomiť  si, že veľké a malé písmená sú iba symbolmi alelových párov rôznej sily. Nie všetky znaky sa však dedia podľa Mendelových pravidiel. Príklad vnímania horkej chuti (rôzne horké molekuly, výskyt raritných foriem génu) naznačí, v čom môže spočívať odlišnosť.

Od septembra 2019 overujeme metodiky predmetu Objektový prístup k riešeniu problémov

Formou programovania interaktívnych hier v grafickom prostredí  naši štvrtáci získajú znalosti a zručnosti, s využitím ktorých budú schopní vytvoriť jednoduchú aplikáciu s grafickým používateľským rozhraním v prostredí Greenfoot. Spoznajú tak základy programovacieho jazyka JAVA.