• Výchovné poradenstvo

• Výchovný poradca bude zabezpečovať v školskom roku 2018/2019 nasledujúce služby:

• Žiakom – monitorovať zmeny v správaní, zabezpečovať osvetovo - preventívne aktivity, sprístupňovať poradenskú službu, zabezpečovať osvetovo - preventívne aktivity, osobitnú pozornosť venovať problémom vyskytujúcim sa v triedach, koordinovať pomoc žiakom

Triednym učiteľom a ďalším pedagogickým pracovníkom – poskytovať poradenstvo pri riešení konfliktných alebo iných mimoriadnych situácií, zabezpečovať spoluprácu s inštitúciami, venovať starostlivosť žiakom so špeciálnymi výchovno-vzdelávacími potrebami

Rodičom – sprostredkovať pedagogické, psychologické, sociálne, psychoterapeutické, reedukačné služby (na požiadanie rodičov), informovať rodičovskú radu o aktuálnych problémoch

Centru pedagogicko-psychologického poradenstva a prevencie – organizačne pripraviť psychologické vyšetrenia, konzultovať závery a odporúčania z psychické vyšetrenia u problémových žiakov, zúčastňovať sa na odborných seminároch.

Hlavné úlohy výchovného poradcu:

• Usmerňovať a koordinovať výchovno-poradenskú a informačnú činnosť pedagogických pracovníkov pri sledovaní a hodnotení vývinu žiakov, pri utváraní podmienok pre zdravý psychický a sociálny vývin v procese výchovy a vzdelávania v škole.
          • V spolupráci s triednymi učiteľmi venovať starostlivosť žiakom so špeciálnymi schopnosťami a potrebami.
          • Sledovať prípady záškoláctva, neospravedlnenej absencie a disciplinárnych problémov. Osobitnú pozornosť venovať žiakom 1. ročníka z pohľadu ich adaptácie na stredoškolské štúdium.
          • Oboznamovať žiakov s dokumentmi týkajúcimi sa ľudských práv a práv detí (Dohovor o právach dieťaťa, Opčný protokol k Dohovoru o právach dieťaťa).
          •  Venovať pozornosť žiakom zo sociálne nevýhodného prostredia a slabo prospievajúcim. Zapájať žiakov do olympiád ľudských práv a SOČ.
          • Viesť evidenciu a venovať sa žiakom s rôznymi poruchami správania a vzdelávania.
          • Priebežne zisťovať vývoj profesijnej orientácie v jednotlivých ročníkoch.
          • Spolupracovať s triednymi učiteľmi tretieho a štvrtého ročníka pri otázkach týkajúcich sa voľby povolania.
          • Poskytovať individuálne konzultácie žiakom, ich zákonným zástupcom pri riešení výchovných a vzdelávacích problémov.
          • Zabezpečovať besedy, prednášky a návštevy filmových a divadelných predstavení, ktoré súvisia s výchovno-vzdelávacím procesom, týkajúcim sa problémov dospievania a výchovy k manželstvu a rodičovstvu (v spolupráci s vyučujúcimi a triednymi učiteľmi) a v súlade s úlohami Národného programu boja proti obchodovaniu s ľuďmi realizovať besedy.
          • Riešiť otázky narkotizmu alkoholu a návykových látok, podieľať sa na plnení úloh Národného programu boja proti drogám.
          • Podieľať sa na organizovaní školských a mimoškolských aktivít. Spolupracovať s výchovnými poradcami základných škôl. Spolupracovať s riaditeľom školy, zástupcom riaditeľa, s koordinátorom protidrogovej prevencie. Spolupracovať s CPPPaP a CVČ.
          • Viesť nástenku o aktuálnych informáciách o možnostiach štúdia na VŠ.
          • Organizovať pre žiakov besedy so zástupcami VŠ o podmienkach štúdia a o prijatí na VŠ.

Podklady:

• zákon č. 245/2008 o výchove a vzdelávaní (školský zákon) - § 134
          • vyhláška MŠ SR č. 325/ 2008 Z. z. o školských zariadeniach výchovného poradenstva a prevencie metodické usmernenie č. 7/2006-R.

Aktivity výchovného poradenstva podľa ročníkov:

1. ročník (1.A,1.D,2.B,V.OA)

• spoznávanie žiakov, pomoc pri adaptácii
          • riešenie problémov, vyplývajúcich z prechodu na iný typ školy
          • oboznámenie žiakov s náplňou práce výchovného poradcu a kontaktného psychológa
          • príprava žiakov na vysokoškolské štúdium (možnosti ďalšieho štúdia)
          • psychologické poradenstvo pre rodičov pri vzdelávacích ťažkostiach ich detí

2. ročník (2.A,2.D,3.B,VI.OA)

• psychologické poradenstvo zamerané na pomoc pri optimalizácii osobnostného vývinu rozvíjaním osobnostných dispozícii zvládnuť úlohy v škole
          • ujasňovanie si životných cieľov a hodnôt na základe sebahodnotenia a sebapoznávania

poradenstvo pri aktuálnych krízových situáciách (konflikty so spolužiakmi, zmeny v rodine – rozvod , zmeny zdravotného stavu)

besedy o možnostiach štúdia na VŠ u nás a v zahraničí – využitie aktívnej pomoci aktivistov kariérneho poradenstva